T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı: “386 Parti Üründe Taklit ve Tağşiş Var”

Ülkemiz Gıda Otoritesi olan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı; yaptığı basın açıklamasında 229 firmaya ait 386 parti üründe taklit ve tağşiş olduğu ilan etti

Bakanlık yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak ;Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmakta.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Uygunsuzluklar Nasıl Tespit Ediliyor

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığın rutin denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı var. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımakta.
Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün Bakanlığın internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu. Tam Liste İçin Tıklayın
Bu son Listeyle ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1443 firmaya ait 3202 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.Peki Listede Neler Var?

Her zaman olduğu gibi listede kebapçılar, sucukçular başı çekmekte. Sucukta baş eti, kebap ve pide harçlarında tavuk etleri var. İşin korkunç tarafı ise yine bilmeden domuz, at ve eşek eti yemiş durumdayız. Üstelik listede zincir köfteci tanıdık firmalar da var.

Tam Liste İçin Tıklayın

Bir diğer dikkat çeken olay ise sildenafil içerikli; şekerlemeler ve enerji içecekleri. Sildenafil bilindiği üzere cinsel yetersizlik için kullanılan ünlü mavi hapın etkin maddesidir. Özellikle kalp hastalarının dikkatli kullanması gerekirken, gıdaların içinde karşımıza çıkmasının kokutucu sonuçları olabilir.

Zeytinyağ da yine bilindik taklit olan; farklı ürünlerden elde edilen yağların karıştırılmasını görmekteyiz. Peynire nişasta ve tereyağına margarin ilavesine ise zamanla alışmış gibi görünüyoruz.
Tarım ve Orman Bakanlığı’na ne kadar ciddi oranda Gıda Mühendisi ve işletme sahiplerine de ne kadar ciddi oranda Allah Korkusu istihdam edilmesi gerektiğini bir kez daha anlamış durumdayız.

Tam Liste İçin Tıklayın

Kaynak:
Tarim.gov.tr