C Vitamini Kalça Kırık Riskini %44 Azaltabilir

Sağlıklı kemikler söz konusu olduğunda, insanlar genellikle kalsiyum ve D vitaminine bakarlar. Bununla birlikte, uzmanlar karışıma beklenmedik bir vitamin eklemeyi önermektedir: C vitamini.   Osteoporosis International’da yayınlanan yeni bir çalışmada  Harvard Medical , Tufts Üniversitesi ve  Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’dan oluşan bir araştırma ekibi C vitamini almanın potansiyel olarak kalça kırığı geçirme olasılığını azaltabileceğini ortaya koydu . 

Çalışma, 1948’de başlayan uzun süreli, devam eden bir çalışma olan Framingham Çalışmasının bir takibi. 5209 katılımcı ile Framingham Çalışması başlangıçta kalp hastalığının risk faktörlerini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, çalışmanın bulgularının geniş kapsamlı etkileri olmuştur ve diğer koşulları incelemek için de yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Daha önceki bir çalışmada, araştırmacılar ayrıca yaşlı erkekler arasında kemik kaybı ve C vitamini alımı arasındaki ilişkiyi belirlemek için Framingham Çalışması’nı kullandılar ve  yaşlı erkeklerde kemik sağlığına gelince C vitamininin koruyucu bir rolü olabileceği sonucuna varmışlardır. Bu çalışma için, Orijinal kohortun hayatta kalan katılımcıları için gıda sıklığı anketleri ve kırık bilgilerini içeren Framingham Osteoporoz Çalışması’ndan kullanılan veriler ile kalça kırıkları ve C vitamini arasındaki korelasyonu incelenmiştir.

Ekip, takip süresi boyunca 100 kalça kırığı kaydetti. Katılımcılar arasında, ister yiyecek ister takviye olsun, daha fazla C vitamini tüketenler kalça kırığı riskini azaltmışlardır. Bu gruptaki kişilerin kalça kırığına sahip olma olasılığı, vitamin alımı daha düşük olanlara göre yüzde 44 daha azdı.

Özet olarak, bu yaşlı kadın ve erkek popülasyonunda toplam ve tamamlayıcı C vitamini ile kırılmaya karşı koruyucu bir etki gözlemlendi.


Kemikler C vitaminine ihtiyaç duyar

C vitamini , bağışıklığı arttırmaktan kan basıncını düşürmeye kadar birçok sağlık faydası sunar . Vitamin ayrıca anemi, ekstremitelerde ağrı ve kanamaya neden olan bir hastalık olan iskorbiti önlediği bilinmektedir  . Bununla birlikte, vücudun C vitamini üretmediğini belirtmek gerekir, bu nedenle bir kişinin onu yiyeceklerden veya takviyelerden alması gerekir. Vitamin ayrıca kemik sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar . Kan damarları, kas, kıkırdak ve kollajen oluşturmaya yardımcı olur.

1. Kemiklerde oksidatif stresi azaltır

C vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu,  serbest radikaller tarafından üretebilen oksidatif stresi önlediği anlamına gelir. Özellikle, kemiklerde bulunan osteoklastların reaktif oksijeni parçalayıp  kandaki mineralleri ve kalsiyumu serbest bıraktığı emilim işlemi sırasında kemikte oksidatif stres oluşur  . Bununla birlikte, artan miktarlarda reaktif oksijen,  iltihaplanmaya ve oksidatif strese neden olabilir .

2. Kemikleri daha güçlü yapar

C vitamini, kemikler için önemli bir yapı bileşenidir. Vücudun kolajen oluşturmak için C vitaminine ihtiyacı vardır ve kemikleri daha güçlü hale getirmek için de kollajene ihtiyaç vardır.


Kalça kırıklarını önlemenin diğer yolları

Kırılgan kemiklerin yanı sıra, kalça kırıkları için en büyük risklerden biri düşmedir. Ani bir şok, örneğin sert bir nesneye çarpmak gibi, özellikle yaşlı bireyler için oldukça riskli durumlardır. C vitamini, kalsiyum ve D vitamini açısından zengin gıdaları tüketmenin yanı sıra, kalça kırıklarını önlemek için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsini :

  • Kemik güçlendirme egzersizleri yapın. Ağırlık kaldırma egzersizleri (bunun yanında yürüyüş), bir kişi yaşlandıkça azalan pik kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur. Düşme riskini azaltmak için denge eğitimini egzersizleri de eklemelisiniz.
  • Sigarayı ve alkolü bırakın ve içmekten kaçının. Alkol ve tütün tüketimi de kemik yoğunluğunun azalmasına neden olabilir. Dahası, bir kişi sarhoşsa, düşme olasılığı daha yüksektir.

Kalça kırıkları tehlikeli ve hatta hayatı tehdit ediyor. Özellikle ilerleyen yaşlarda kalıcı bir sakatlığa da neden olabilir. C vitamini alımını arttırmak, bu kırığı önlemeye yardımcı olmanın kolay bir yoludur.
Kaynaklar:

NaturalHealth365.com
NCBI.NLM.NIH.gov
MayoClinic.org
FoodScience:news
OwlCation.com
MayoClinic.org