Osteoporozu Bor İle Yenin

Bor, fındık ve kuru meyveler gibi gıdalarda doğal olarak bulunan bir mineraldir. Sağlık yararlarına rağmen, pek çok insan borun ne olduğunu bilmiyor, vücudun yara iyileşmesine nasıl yardımcı olduğu ya da yaşlı yetişkinler arasında hafızayı nasıl geliştirdiğini pek bilen yok!

Özellikle, mineral kemik sağlığını iyileştirmek için faydalıdır . Bor açısından zengin olan fındık ve sebzeleri beslenme programınıza eklemek osteoporozu tedavi etmeye veya hatta önlemeye yardımcı olabilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Bor nedir?

İnsanlar uzun zamandır bor kullanmıştır : Mineralin bilinen en eski kullanımı, bor bileşiklerini ilaç olarak ve mumyalama sürecinde kullanan Mısırlılara kadar uzanmaktadır . Bununla birlikte, tıpta boraksın (sodyum borat) ilk kullanımının Mekke ve Medine’de 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır. (kesin kayıtlar olmasa da)

19. yüzyılda insanlar et ve süt ürünlerini korumak için boraks ve borik asit kullandı. Bununla birlikte, yüzyılın başında, bilim adamları, büyük miktarlarda borik aside maruz kalmanın insanlarda olumsuz reaksiyonlara neden olabileceğini belirtti ( 1980’lere kadar devam eden bir inanç). Mineralin artrit tedavisinde potansiyel olarak kullanılabileceğini gösteren yeni çalışmalar, insanlarda bir eser element olarak borun faydalarını göstermiştir.

Bor Hakkında Detaylı Bilgiler Burada


Bor ve osteoporoz riski arasındaki bağlantı

Bor, artrit ve osteoporoz gibi hastalıkları hafifletebilir, hatta önleyebilir . Kemiklerin zayıf ve kırılgan hale gelmesi , onu kırılmalara daha yatkın hale gelmesinin önüne geçilebilir. Yaşlı yetişkinler özellikle osteoporoza karşı savunmasızdır. İşte bor aşağıda sıralanan özellikleri ile size yardımcı olur:

Kalsiyumun korunmasına yardımcı olur.

Kemikleri güçlendirmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır . Vücut yeni kemik dokusu ürettiğinde, küçük kalsiyum kristalleri kollajen çerçevesinin köşelerinde ve krikolarında doldurulur. Bu, kemiklerin kolayca kırılmamasını sağlar.

Bor, kemik oluşturma sürecinde önemli bir rol oynar, kemiklerin daha fazla kalsiyum tutmasına ve demineralizasyonu önlemesine yardımcı olur.


D vitamini eksikliğini önler.

D vitaminini dengeli beslenme veya güneş ışığına maruz kalarak alabilirsiniz. Özellikle, D vitamini , kalsiyum ile doğrudan ilişkisi sayesinde sağlıklı kemikler için gereklidir  . D vitamini kandaki kalsiyum seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur, bağırsağın daha fazla minerali emmesine yardımcı olur ve böbreklerden kaybını önler.

Bor , bir maddenin başlangıç ​​noktasının yarısına düşmesi için geçen süreyi, yarı ömrünü uzatarak D vitamini seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur .

Osteogenezi arttırır.

Osteogenez kemiğin oluşumunu ifade eder. Bor, kalsiyum ve D vitamini korumanın yanı sıra, osteoblastların mineralizasyonuna da yardımcı olur. Bunlar kemik yapan hücrelerdir . kemik hücreleri; Kemik yapmak için mineralleşmesi gereken bir matris üretir. Bor, testosteron ve D vitamini de dahil olmak üzere sürece katkıda bulunan genleri ve hormonları etkileyerek mineralleşme sürecini indükler.

Bor oldukça faydalı bir mikro besin maddesidir. Bu özellikle kemikle ilgili durumlardan muzdarip insanlar için geçerlidir. Tohumlar, meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler zengin bor kaynaklarıdır ve yemeklere kolayca dahil edilebilirler.
Kaynaklar :

SteadyHealth.com
Journals.SagePub.com
MayoClinic.org
NCBI.NLM.NIH.gov
FoodScience.news
YourHormones.info
Healthline.com
MedicineNet.com