Mide Ülseri İçin 4 Doğal İlaç

Mide ülserlerini tedavi etmek için de kullanılabileceğiniz bir çok doğal ilaç olduğunu biliyor muydunuz ? Midenizi güldürmek için ülseri yenmenize yardımcı olacak 4 doğal gıdayı sizler için araştırdık.

Ülsere ne sebep olur?

Ülserler vücudunuzun farklı bölgelerinde gelişen yaralardır. Mide ülserleri (veya gastrik ülserler) çok yaygındır ve midenin astarında oluşurlar.

Mide ülserleri genellikle Helicobacter pylori enfeksiyonu nedeniyle oluşur , ancak mide ortamınızın dengesini bozan diğer faktörler de ülserlere neden olabilir. Bunlar:

  • Aşırı alkol tüketimi
  • Anti-enflamatuar ilaçların aşırı kullanımı (örn. Aspirin ve ibuprofen)
  • Sigara içmek
  • Stres

Mide ülserlerini hafifletebilen ilaçlar olsa da, bu ilaçlar ishal ve baş ağrısı gibi olumsuz yan etkileri de beraberinde getirir..

Bu olumsuz etkileri önlemek için, aşağıda açıklananlar gibi doğal ilaçları kullanmak en iyisidir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Lahana suyu

Lahana, ülserler için en popüler doğal ilaçlardan biridir. Bu turpgiller sebzesi, H. pylori enfeksiyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı antioksidan bir vitamin olan C vitaminin en önemli kaynaklarından biridir .

C vitamini vücudunuzda birçok önemli rol oynar. Ayrıca bağışıklığınızı da artırır .

Lahananın sağlık yararları üzerine yapılan erken araştırmalar, taze lahana suyunun mide ülserlerini iyileştirmede geleneksel tedavilerden daha etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Bir çalışmada, araştırmacılar, günde dört bardak (yaklaşık 1 litre) taze lahana suyu verilen mide ve üst sindirim sistemi ülseri olan 13 katılımcıyı gözlemlediler. Gönüllülerin ülserlerinin sadece yedi ila 10 günlük tedaviden sonra iyileştiğini buldular.

Araştırmacılar, lahana suyunun ülserlerin geleneksel ilaçlarla tedavi edilen ülserlerden 3,5 ila altı kat daha hızlı iyileşmesine neden olduğunu söyledi.


İşte mide ülserlerini iyileştirmek için basit bir lahana suyu tarifi .

Malzemeler:

1 küçük yeşil lahana
3 havuç
6 kereviz
1 tutam zencefil kökü parçası

Lahana, havuç, kereviz ve zencefil kökü yıkayın ve kesin.
Tüm malzemeleri bir kapta harmanlayın ve katı meyve sıkacağı kullanarak suyunu çıkarın. Her öğünde 1 bardak tüketin. Tüketebileceğiniz miktarlarda hazırlayın ve ürünü taze olarak tüketin ve uzun süre bekletmeyin.


Sarımsak

Sarımsak , etkileyici antimikrobiyal özelliklere sahip bir süper gıdadır.

Avicenna Phytomedicine Journal’da yapılan bir araştırmadan elde edilen verilere göre, yaklaşık üç gün boyunca günde en az iki diş çiğ sarımsak tüketmenin, H. pylori enfeksiyonlu mide astarındaki bakteriyel aktivitenin azaltılmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Bununla birlikte, tüm çalışmalar bu sonuçları üretemedi. Uzmanlar, ülser tedavisinde sarımsak etkinliğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğuna inanıyor!


Bal

Bal sadece şekere doğal bir alternatif değildir. Aynı zamanda birçok fayda sağlayan antioksidan açısından zengin bir süper yiyecek. Örneğin, balın göz sağlığını arttırdığı söylenir ve kardiyovasküler hastalık, felç ve belirli kanser türleri riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

Bazı çalışmalar ayrıca balın yaraların ve ülserlerin iyileşmesini desteklediğini bildirmiştir. Araştırmacılar, balın antibakteriyel özelliklerinin H. pylori ile savaşmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor .


Meyankökü

Mide ülserlerini tedavi etmek için kullanılan meyan kökü,  Glycyrrhiza glabra bitkisinin kurutulmuş halidir. Kuvvetli bu baharatın da süper gıda olduğunu söyleyebiliriz.

Meyan , mideyi ve bağırsakları daha fazla mukus üretmeye teşvik eder. Mukus mide astarınızı korumaya yardımcı olur ve mide ülserlerinin iyileşmesini hızlandırır. Ekstra mukus ayrıca ülsere bağlı ağrıyı da azaltabilir.

Çalışmalara göre, meyan kökü H. pylori’nin büyümesini önlemeye yardımcı olabilecek bileşikler içerir .

Ülser ilaçlarının etkileşimi ve alerjik reaksiyonları konusunda endişeli iseniz muhakkak doktorunuza danışın.  Meyan kökü bazı ilaçlara müdahale edebilir ve ekstremitelerde kas ağrısı veya uyuşma gibi yan etkilere neden olabilir.

Ülseriniz varsa , reçeteli ilaçların yan etkilerinden kaçınmak için yukarıda belirtilen doğal ilaçlardan birini deneyin .

Sigara içmeyin, stres seviyenizi yönetin ve ağrılı mide ülseri geliştirme riskinizi azaltmak için dengeli bir beslenme programı uygulayın.Kaynaklar:

Healthline.com
Food.news
Juicing-For-Health.com