Nar; Yaşlanma karşıtı molekül içeriyor!

Bilimsel olarak Punica granatum olarak bilinen nar , yakut kırmızısı meyvesi sayesinde popüler bir çalıdır aslında. En sağlıklı meyveler arasında kabul edilen nar, yüksek tansiyon ve ateroskleroz gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla başa çıkmaya yardımcı olan polifenoller ve antioksidanlarla doludur. Önceki çalışmalar, nar yemenin yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini kanıtlasa da, yakın tarihli bir çalışma , meyvede belirli bir bileşiğin yaşlanma karşıtı faydalarından sorumlu olabileceğini ortaya koydu .

Nature Metabolism dergisinde yayınlanan makale, esas olarak mitokondriyal ve hücresel sağlık üzerindeki etkisi nedeniyle, yaşlanma karşıtı yararları için ürotinilin A’nın takviye edildiğini gösteren ilk insan içi klinik çalışmadır  . Ürothilin A, nar ve diğer gıdalarda bulunan doğal mikroflora türevi metabolittir. Bu metabolitin mitofajiyi – hasarlı mitokondrilerin hedeflenen bozunmasını – uyardığı ve yaşlı hayvanlarda kas sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Narın yaşlanma karşıtı güçlerinin ardındaki sır

Tarihin hemen her sayfasında büyük sağlık yararları için yer alan bir meyve olan nar, ellagitannins adı verilen polifenoller içerir . Vücuda alındığında, polifenoller bağırsak içinde ürolitine A’ya dönüştürülür. Bununla birlikte, ürolitin A tek başına vücut tarafından sentezlenemez. Bu nedenle araştırmacılar bileşiği sentezlemişlerdir.

Amazentis ve İsviçre Biyoinformatik Enstitüsü’nden araştırmacılar, çalışma için 60 yerleşik yaşlı hastayı işe aldılar. Dört gruba ayrıldılar, her gruba toplam 18 gün boyunca her gün bir plasebo veya ürolitin A verildi. Ekip daha sonra katılımcıların kan ve kas dokusundaki hücresel ve mitokondriyal sağlık biyobelirteçlerini gözlemleyerek ve analiz ederek ürolitin A’nın etkinliğini değerlendirdi.

Sonuçlar, ürolitin A’nın mitokondriyal biyogenezi – hücrelerin mitokondriyal kütleyi arttırdığı süreç – egzersizle aynı şekilde uyardığını ortaya koydu. Araştırmacılara göre, ürolitin A, hücrelerin kusurlu mitokondrileri geri dönüştürme yeteneğini yeniden sağlayabilen bilinen tek bileşiktir. Gençlerde bu süreç doğal olarak gerçekleşir. Bununla birlikte, bir kişi yaşlandıkça, vücudu artık işlevsiz mitokondriyi temizlemek için enerji kaybetmeye başlar, bu da sonunda dokuların ve sarkopeninin zayıflamasına neden olabilir – kas kütlesi kaybı.


Araştırmacılar: “Urolithin A, mitokondrinin işlevlerini geliştirerek yaşlanma karşıtı etkiler sağlayabilir.”

Urolithin A’nın bu olumlu klinik çevirisi, mitofaji ve biyogenez yoluyla mitokondriyal sağlığı ve sonuç olarak insanlarda hücresel sağlığı iyileştirmek için gelişmiş beslenme yaklaşımlarında önemli bir rol oynama potansiyelini göstermektedir,” diyor araştırma ekibinden  Johan Auwerx. “Önceki klinik öncesi denemelere dayanan bu son bulgular UA’nın insan sağlığı için nasıl bir oyun değiştirici olabileceğini gerçekten kristalize ediyor.”

Beslenme programınıza narı dahil ederek yaşlanma karşıtı faydalarının tadını çıkarın.
Kaynaklar:

NutraIngredients.com
Nature.com
MedicalXpress.com