Hidroklorik asit Nedir? Kaynakları, sağlık yararları ve kullanım alanları…

Son zamanlarda HCl kimyasal formüllü “hidroklorik asit” bazı gıdalarda kullanımı ile alakal olarak gündeme geldi. Tuz ruhu olarak ev temizliğinde de kullanılan hidroklorik asit aslında mide asidinin tam da kendisi.  Mide sindirim sürecini kolaylaştırmak için yemeye başladığınızda hidroklorik asit üretir. Bu gerçekleşirken, gıda parçacıkları sindirilir, böylece besinlerin ve diğer maddelerin bağırsak duvarları tarafından emilmesi ve nihayetinde kan dolaşımınıza sızması mümkün olur. HCl çok çok düşük dozlarda gıdalarda asitlik düzenleyici ve anti mikrobiyal madde olarak da kullanılabilir. Gelin şimdi HCl’nin faydalarını ve kullanım alanlarını beraber inceleyelim…

Hidroklorik asitin pH seviyesi 2’dir, bu da aslında metali çözebileceği anlamına gelir. Yemek yerken midenizi çevreleyen mide suyunu – su ve diğer mide salgılarıyla birlikte – oluşturur. Mideniz kendisini HCl’den bir mukoz tabakası ile korur kendisini.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Hidroklorik asit bakımından zengin gıdalar arasında elma sirkesi , siyah zeytin , ıspanak , limon suyu, lahana , arpa otu , lim ve limon, papaya, ananas ve kereviz bulunur. Seyreltilmemiş elma sirkesi içtiğinizde boğazınızda yanma hissine neden olan da HCl’dir , bu yüzden her zaman su ile seyrelterek elma sirkesi tüketmelisiniz. Elma sirkesi içerken boğazınızda yanma yaşarsanız, bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat ekleyin ve için; boğazınızın rahatladığını göreceksiniz. Aynı etkiyi süt içerek de görebilirsiniz.

Bununla birlikte, hidroklorik asit aldıktan sonra mide ekşimesi yaşarsanız, vücudunuz zaten çok fazla üretiyor olabilir. Beslenme programınıza daha fazla alkalin meyve ve sebze ekleyerek bu sorunu anında halledebilirsiniz.

Diyabetliler ve sedef hastalığı, kandida mayası aşırı büyümesi, diş problemleri ve egzama olan insanlar vücutlarında daha düşük hidroklorik asit seviyelerine sahiptir ve bu da midede bakteri, parazit ve mayalara karşı daha savunmasız olmalarına neden olur. Bu insanların hidroklorik asit bakımından zengin gıdaları tüketerek hidroklorik asit seviyelerini arttırmaları önemlidir.

Ayrıca çok az tuz yiyen insanlar da düşük hidroklorik asit seviyelerine sahip olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bunu yenmek için elma sirkesi, limon sosu, biraz miso ve bazı yüksek mineralli deniz tuzu  ile büyük bir salata yapabilir hidroklorik asit üreten yemeklere karıştırarak tüketebilirsiniz.


Hidroklorik asit’in kullanım alanları

Hidroklorik asit, sağlıklı hücrelerin genetik olarak kanserojen tümörlere dönüşmesine neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Antioksidanlar ayrıca vücudu erken yaşlanmadan, hastalığa neden olan bakteri ve enfeksiyonlardan korur ve bağışıklık sisteminin yeteneklerini arttırır.

Hidroklorik asit, inaktif pepsinojeni enzimi , proteinleri parçalama görevini yerine getiren aktif enzim pepsin’e dönüştürerek midenizdeki proteinleri parçalar. Hidroklorik asit ayrıca midenize giren bakterileri nötralize eder. Daha sonra, hidroklorik asit ince bağırsaktaki salgılarla elimine edilir.

Hidroklorik asit sindirim sistemi için iyidir. Yediğiniz yiyecekleri parçalamanıza yardımcı olabilir .


Tuz Ruhu Olmayan Hidroklorik Asit Gıdalarda Nasıl Kullanılır?

Hidroklorik asit 9. yüzyılda Cabir bin Hayyan adındaki simyacı tarafından keşfedilmiştir.  En basit Tuz ruhu yapımı; 65 kg suya yavaş yavaş 35 kg HCl eklenerek olur. Yani %35 derişik bir asittir tuz ruhu.

Gıdalarda katkı maddesi olarak da Hidroklorik asit kullanılabilir. E 507 koduyla gıda etiketlerinde yer almaktadır.

Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği uyarınca E 507 Hidroklorik asit; tatlandırıcı ve asit düzenleyici sınıfındadır. (GRUP-I katkı maddesi olarak da gruplandırılmaktadır)

Besin öğelerinde quantim satis (yeterli miktarda düşük dozda – ürünün kimyasına zarar vermeden laboratuvar testleri ile hesaplanan bir değerdir) prensibine göre tüm besin öğelerinde kullanılabilmektedir.

Gıda enzimlerinde ve enzim preparatlarında da quantim satis prensibine göre kullanılabilmektedir. İçeceklerde dahil son üründe yine miktarı quantim satis prensibi kadar olmalıdır. HCl formüllü hidroklorik asit aynı zamanda gıda katkı maddeleri için taşıyıcı özelliği bulunan bir maddedir.

Tüm besin öğelerinde kullanılabilmesine karşın özellikle bebek ve çocukları için üretilmiş gıdalarda kullanımı istisnai özelliklerle izin verilmektedir. Aşağıdaki tabloda bu istisnaları görebilirsiniz.Ürün adı Kullanım miktarı İstisna/ Sınırlama
Bebek ve Küçük Çocuk gıdalarından işlenmiş tahıl bazlı ek gıdalar ve tahıl bazlı olmayan ek gıdala Quantim satis sadece işlenmiş tahıl bazlı gıdalar ve tahıl bazlı olmayan ek gıdalar, sadece pH ayarlaması için
Küçük çocuklar için diğer gıdalar Quantim satis Sadede pH ayarlaması için
Bebekler için özel tıbbi amaçlı diyet gıdalar ve bebekler için özel formüller Quantim satis Sadece kabartma ajanı olarak

Quantim satis oranında kullanılan HCl – Hidroklorik Asit yaklaşık %0,1 – %0,01 oranında gıdalarda bulunur. Bu haliyle bir tuz ruhu değildir. Mayonezlerde tuz ruhu var diyen gıda profesyoneli olmayan popülarite peşinde koşmaktan başka gayesi olmayan web sitelerine ve kişilere inanmamanızı tavsiye ederiz.Kaynaklar

Mevzuat.gov.tr
ResmiGazete.gov.tr
Fda.gov
Food.gov.uk
Comlaw.com.au
OneGreenPlanet.org
HealthyEating.SFGate.com
LiveStrong.com