Yüksek Früktozlu Mısır Şurubunun 4 Olumsuz Etkisi

Günümüzde çoğu işlenmiş gıda ürünü ve içecekler , tatlandırıcı olarak şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFSC) içerir. Araştırmacılara göre, bu tür gıda ürünleri ve içeceklerin artan tüketimi, obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi sağlık koşullarının yaygın gelişimi ile bağlantılıdır.

Çoğu araştırmacı, şeker açısından zengin yiyecek ve içecek tüketmenin vücut üzerinde olumsuz etkileri olduğu konusunda hemfikir olsa da, özellikle HFSC’nin olumsuz etkilerini araştıran çalışmalar iyi tanımlanmamıştır.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Buna rağmen aşağıda listelenen gıda ürünleri ve içecekler yüksek oranda nişasta bazlı şeker (NBŞ) içermekte. Gıda Etiketlerinde glukoz şurubu olarak yazılsa da bu ürün aslında Yüksek Früktozlu Mısır Şurubu.

  • Soda ve şekerli içecekler
  • İşlenmiş tatlılar ve ticari olarak pişmiş ürünler
  • Baharat ve paketlenmiş salata sosları
  • Paketlenmiş meyveler ve meyve bazlı atıştırmalıklar
  • Ticari olarak üretilmiş ve önceden paketlenmiş granola ve beslenme çubukları

HFSC nedir?

Yüksek fruktozlu mısır şurubu, mısır nişastasından üretilen yapay bir tatlandırıcıdır. İçinde “mısır” kelimesi olmasına rağmen, doğallıktan çok uzaktır. Üreticiler, glikozunu meyvelerin tatlılığından sorumlu olan früktoza dönüştürmek için mısır nişastasına enzimler ekler. HFSC yaygın olarak yüzde 50 glikoz ve yüzde 50 früktozdan oluşur.

Vücudun enerji için glikoza ihtiyacı vardır . Kolayca parçalanabilir ve vücut hücreleri tarafından kullanılabilir. Bununla birlikte, çok fazla fruktoz bir sorundur. Glikozdan farklı olarak, kullanılmadan önce farklı bileşiklere dönüşür. Birçok çalışma, çok fazla fruktoz tüketmenin vücut üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir.


HFCS ile ilişkili riskler

HFSC ve şeker açısından zengin gıda ürünleri , marketler de dahil olmak üzere her yerde mevcuttur. Ancak bu ürünleri alışveriş sepetinize koymadan önce, raflarda neden daha iyi olduklarını öğrenmek için biraz zaman ayırın.

İşte HFSC açısından zengin yiyecekleri yemenin sağlık risklerinden bazıları :

1. Kilo alımı

HFSC’li gıdalarda yüksek miktarda fruktoz, bir kişinin kilo alımına ve sonuç olarak obeziteye katkıda bulunabilir. Fruktoz vücutta viseral yağların birikmesine katkıda bulunur. Bunlar vücudun organlarını çevreleyen zararlı yağları ifade eder. Kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi çeşitli kronik hastalıklarla bağlantılıdırlar .


2. Diş çürüğü

Öksürük, soğuk algınlığı veya grip yaşayan insanlar genellikle durumlarını yatıştırmak için ilaçlara yönelir. Buna öksürük damlaları ve tatlı sıvı ilaçlar dahildir. Bununla birlikte, bu maddeler diş çürümesine katkıda bulunabilecek bileşenler içerir; bunlardan biri HFSC. HFSC ve sakaroz ağız içindeki bakteriler için de bir besin ve bu bakterilerin en büyük etkisi de HFSC ve sakkorozdan zararlı asitler üretmek. Bu asitler dişlerin koruyucu minesini aşındırır ve dişi çürümelere karşı daha hassas hale getirir.


3. Diyabet

HFSC açısından zengin gıdaların tüketilmesi diyabet gelişimine katkıda bulunabilir. Aşırı HFSC alımı, diyabetin ayırt edici özelliklerinden biri olan insülin direncine neden olabilir. İnsülin, kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormondur. Bir vücut ona direnç geliştirdiğinde, kalp hastalığı riski ile birlikte kan şekeri seviyelerinin artmasına neden olur.


4. Enflamasyon

HFSC ve şeker, iltihapları güçlendirici olarak bilinir, bu da çok fazla yemek yemenin iltihap kaynaklı sağlık koşulları geliştirme risklerini arttırdığı anlamına gelir. Bu durum; obezite , kalp hastalığı ve hatta kanseri ile doğrudan bağlantılıdır.

Amerikan Kalp Derneği  (AHA)’ne göre; erkekler günlük 9 yemek kaşığı(150 kcal), kadınlar ise 6 yemek kaşığı (100kcal) olarak şeker ve HFSC tüketimlerini sınırlandırmaları gerekir.

Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme yönetmeliği  gereği; ürünlerin içerdiği hammaddeler; en çok kullanılandan en az kullanılana göre sıralanmalıdır. İlk sıralarda glukoz şurubu, früktoz şurubu, mısır şurubu, glukoz tozu gibi ibareler görüyorsanız bu ürünlerden uzak durmanız gerektiği manasına gelir.
Kaynaklar:

MedicalNewsToday.com
Healthline.com
DeltaDentalins.com
Heart.org