Maltol Nedir?

Maltol, karaçam ağacı kabuğu, çam iğneleri ve maltolün adını aldığı kavrulmuş maltta bulunabilen organik bir bileşiktir. Bu beyaz kristal toz, selüloz veya nişastanın ısıtılmasıyla sentetik olarak üretilebilir. Maltol, karamel ve pamuk şekerine benzeyen tatlı aromasıyla dikkat çekicidir . Eşsiz kokusu nedeniyle, maltol genellikle  parfümlerde ve kolonyalarda kullanılmasının yanı sıra, bir aroma maddesi ve arttırıcı olarak da kullanılır.

Bir gıda katkı maddesi olarak, maltol, bir kişinin karın ağrısı ve ishal gibi sindirim sorunları yaşamasına neden olabilir.

Saf toz formunda, maltol, tipik olarak bu malzemenin yanlış işlenmesinden kaynaklanan bir dizi akut ve kronik yan etki yaratabilir. En önemlisi, saf maltol tozunun yutulması sindirim sistemine, böbreğe ve mesanelere zarar verebilir, ancak bu sadece tekrarlanan veya uzun süreli maruz kalma ile olur. Ayrıca gözleri, cildi ve solunum sistemini maltole maruz bırakmak tahrişe neden olabilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Maltolün yol açabileceği zararlı etkiler

Maltol, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından “Genel Olarak Güvenli Olarak Tanındı” (GRAS) işaretiyle etiketlenmiş durumda. Buna rağmen , çoğunluğu sindirim sisteminde olan maltol tüketimine bağlı bir takım yan etkiler vardır. Maltol içeren bir yiyeceği tüketmek aşağıdaki olumsuzluklara yol açabilir.

  • Karın ağrısı ve rahatsızlığı
  • Kabızlık
  • İshal
  • Midede gaz toplanması

İnsan tüketimi için nispeten güvenli olmasına rağmen, maltolün kullanımıyla ilgili sorunlar bilinmektedir . Örneğin, maltol cilt için tahriş edicidir, ancak bu özelliğinin nedeni tam olarak bulunamamıştır. Maltol gözleri ve solunum sistemini de tahriş edebilir.

Saf maltolün yutulması karın ağrılarına neden olabilir. Bunun meydana gelmesi durumunda, asla kusmamak gerekir. Çünkü bu durum maltolün vücut tarafından daha hızlı ve daha büyük miktarlarda emilmesine neden olabilir. Ayrıca, saf maltolün tekrarlanan veya uzun süreli tüketimi organ hasarına neden olabilir. Özellikle, maltol böbrekler, mesane ve gastrointestinal sistem için toksik olabilir.


Maltol tarafından zarar gören vücut sistemleri

İşlenmiş gıdalarda  katkı maddesi olarak maltol tüketmek gastrointestinal sorunlarla ilişkilendirilmiştir, bu nedenle maltol sindirim sistemine zararlı olarak kabul edilebilir. Aslında, saf maltolün yutulmasının böbrek ve mesane hasarına neden olduğu bilinmektedir, bu nedenle maltol sadece tüketildiğinde de bu organlar için tehlikeli olabilir.

Ek olarak, maltolün cildi, gözleri ve solunum sistemini tahriş ettiği bulunmuştur.

Ülkemizde kullanım alanı henüz yok(mevcut kayıtlara göre) ama genellikle ekmek ve kek yapımında koku iyileştirmek için özellikle batı ülkelerinde kullanılmaktadır. Maltol’ü;  etil maltol ya da maltitol olarak bilinen bileşiklerle karıştırmamak gerekir.

Maltol üzerinde çalışmalar halen devam etmektedir.
Kaynaklar :

PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
FoodSweeteners.com
ScienceLab.com
Fda.gov.