Malik Asit nedir? Sağlık yararları nelerdir?

Malik asit, birçok ekşi  gıdada rol oynayan , tadın gelişmesine yardımcı organik bir dikarboksilik asittir . Bir alfa-hidroksi asitveya AHA olarak bilinen bir asit sınıfına ait olan organik bir asit olarak da değerlendirilir. Bu asit elma , üzüm ve kızılcık gibi yaygın olarak tüketilen meyvelerde bulunabilir. Sebzelerde de bulunur ve işlenmiş gıdalara eklenir. Yaygın olarak patates cipsi ve şeker gibi gıda ürünlerinde ve bazen ekşi tat istenen şekerlemelerde de kullanılır.

Genellikle ağrı kesici, enerji yükseltici ve tükürük üreticisi olarak katkıda bulunan malik asit bir çok sağlık yararı sunmasının yanı sıra çeşitli istenmeyen reaksiyonlarında sebebi olabilir.

Bununla birlikte, malik asit göğüste daralma, kurdeşen, deri döküntüsü ve cildin şişmesi gibi bazı yan etkilere sahip olabilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Malik asit’in Sağlık Faydaları

Malik asitin birçok sağlık yararı vardır ; bağışıklık sistemini güçlendirir, ağız sağlığını korur ve kalbin, sinirlerin, kasların ve cildin sağlığını ve işleyişini teşvik eder. Malik asit, kronik yorgunluk sendromu gibi hipoksi tarafından ortaya çıkan diğer fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde faydalı olabilir.

Hipoksinin başlamasını önlediği için insan vücudundaki fizyolojik süreçlerde önemli bir rol oynar. Hipoksinin kas hücrelerine oksijen taşınmasıyla ilgili  mekanizmada bir başarısızlıktır ve bu da kasların hızlı bir şekilde yorulmasına neden olur.

Ayrıca fibromiyalji olarak bilinen fiziksel bozukluk için olası bir tedavi olarak kullanılmıştır. Bu duruma sahip bir kişi kronik tükenmeden muzdarip ve vücudun her yerinde birçok nedeni belirsiz ağrıdan şikayetçidir. Malik asit kullanmak kasların yorgunluğunu hafifletebilir ve kasların performansını artırabilir. Enerji seviyelerini arttırdığı ve kaslarının aktivitelerini artırdığı için bu durumdan muzdarip hastaların tedavisinde de yararlıdır.

Bu asidin ayrıca fiziksel açıdan yüksek spor yapan bireylerde dayanıklılığı ve fiziksel dayanıklılığı arttırdığına inanılmaktadır. Çalışmalar, malik asidin sporcuların performans seviyelerini iyileştirmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hücresel enerji üretimini artıran, vücutta dolaşan “enerji akımı” olarak kabul edilir. Enerji üretmenin yanı sıra, kasların yorgunluktan korunmasına yardımcı olur ve belirli metallerin toksik sonuçlarının azaltılmasına yardımcı olur.Vücutta çok fazla zehirli metal varsa, karaciğer ve beyin rahatsızlıkları gibi hastalıklara neden olabilir. Malik asit mükemmel bir metal şelatör olduğundan ve kendini kurşun veya alüminyum gibi vücutta birikmiş olabilecek olası zehirli metallere yapıştırma yeteneğine sahiptir.

Malik asit ayrıca ağız hijyeninin korunmasına yardımcı olur. Ağzı mikroplardan uzak tutmaya yardımcı olan ve enfeksiyon risklerini azaltan antiseptik görevi görür. Ayrıca tükürük üretimini canlandırır. Bu da ağızda bulunan zararlı bakteri sayısını azaltır. Malik asitin bu özelliği nedeniyle, bazı diş macunlarında ve ağız gargaralarında kullanılır.

Bir AHA formunda olduğundan, cildin içinden daha eşit ve daha az tahrişle geçmesine izin veren biraz büyük moleküler formasyona sahiptir. Gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur, bu da yumuşak ve kompakt bir cilde yol açar. Ayrıca, ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları hafifleterek yaşlanma belirtilerini azaltır, cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Malik asit tarafından desteklenen vücut sistemleri

Malik asit, sağlık yararları nedeniyle uzun yıllar kullanılmıştır. Bu gücün artmasıyla ve sporcuların egzersiz performansını iyileştirmede yardımcı olur . Araştırmalar, malik asit takviyesinin kadın sporcuların gücünü ve dayanıklılığını arttırdığını ve üst vücut egzersizi sırasında algılanan efor oranını azalttığını bulmuştur. Öte yandan, erkek sporcularda düşük vücut çoklu çoklu direnç egzersizlerinde egzersiz performansını artırmaktadır. Egzersiz sırasında amino asit kullanımını ve insülin ve büyüme hormonu seviyelerini arttırmaktadır.

Bu asit ayrıca böbreğin korunmasına yardımcı olur. Malik asit takviyesi böbrek reabsorpsiyonunu ve sitrat metabolizmasını azaltır ve ayrıca kalsiyum böbrek taşı hastalığının tedavisinde de yardımcı olabilir.Malik asit, sindirim bakterilerini ve enzim aktivitesini arttırdığı ve bir sığır araştırmasında gıda fermantasyonunu ve sindirimini iyileştire bileceğinden; sindirim sistemi için de iyidir.

Son olarak, kısa zincirli yağ asidi içeriğini geliştirdiği ve sıçanlarda hepatik yağ birikimini artırdığı için karaciğer fonksiyonuna yardımcı olabilir.
Kaynaklar:

PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
Herbs2000.com
SelfHacked.com