Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı: Karbonhidratları Anlamak!

Çoğu insanın “karbonhidratlar” olarak adlandırdığı bileşikler aslında iki ana kategoriye ayrılır:  basit ve karmaşık karbonhidratlar . Her birinin vücutla nasıl etkileşime girdiğini anlamak, bir kişinin hangi yiyecekleri yiyeceğini seçmesine yardımcı olabilir.

Karbonhidratlar için hızlı bir rehber

Karbonhidratlar, vücudun çok sayıda işlevini yürüttüğü için vücut için çok önemli biyomoleküllerdir. Sindirim sırasında gıdalardaki karbonhidratlar glikoza ayrılır. Bu kan dolaşımına girdiğinde, enerji için vücudun çok sayıda hücresine dağıtılır.

Tüm karbonhidratlar enerji sağlarken, bazı karbonhidrat türlerinin diğerlerinden daha sağlıklı olduğunu belirtmek gerekir. Ne tür yediğinize bağlı olarak, karbonhidratlar glikoz seviyelerinizin hızla yükselmesine (veya yükselmesine) neden olabilir. Hatta ne kadar çabuk acıktığınızı ve ne kadar fazla karbonhidrat depoladığınızı bile etkileyebilirler.

Karbonhidrat alımlarını izlemeyen veya yönetmeyen insanlarda , obezite , kardiyovasküler hastalık ve Tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklar geliştirme riski daha yüksektir .

Karbonhidratların vücudu nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için, basit karbonhidratlar ve karmaşık karbonhidratlar arasındaki farkı bilmek en iyisidir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Basit karbonhidratlar

Basit karbonhidratlar hızlı enerji kaynaklarıdır. Bunlar daha kısa molekül zincirlerinden oluşur ve karmaşık karbonhidratlara kıyasla daha kolay sindirilir. Onları yemek, bir kişinin hemen enerjiye ihtiyacı olduğunda yararlı olan kan şekeri seviyelerinde artışa neden olur.

Basit karbonhidratlar, kötü bir üne sahip oldukları malumdur ve işlenmiş gıdalarda şeker olarak eklenirler. Çalışmalar, bu gıdaların ve şekerli içeceklerin tüketiminin çeşitli sağlık sorunlarına katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Bu bileşikler hızlı bir şekilde emildiğinden, fazla şeker yağa dönüştürülür ve daha sonra kullanılmak üzere saklanır. Depolanan bu yağlar kullanılmazsa, birikir ve kilo almaya katkıda bulunurlar. Bu, düzgün yönetilmediği takdirde osteoartrit ve inme gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir .

Bununla birlikte, yiyebileceğiniz daha basit basit karbonhidrat kaynakları vardır. Bunlar:

  • Meyveler,
  • Bazı sebzeler,
  • Belirli tahıllar

Basit karbonhidratlar bu gıdalarda doğal olarak bulunur ve tatlı bir atıştırmalık için idealdir. Ayrıca, bu gıdalar besin içeriğini artıran lif, vitamin ve mineraller gibi diğer faydalı bileşikleri içerir. Bu bileşikler sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur, böylece kan şekeri seviyeleri çok hızlı yükselmez.


Karmaşık karbonhidratlar

Basit karbonhidratlarla karşılaştırıldığında, karmaşık karbonhidratların daha uzun molekül zincirleri vardır. Bu , sindirilmesi daha uzun sürdüğü ve bir kişinin daha uzun süre tok hissetmesine yardımcı olduğu anlamına gelir . Bu nedenle, karbonhidratları azaltmaya çalışan diyet gözlemcileri için ideal yiyecekler yaparlar.

Basit karbonhidratlar gibi, karmaşık karbonhidratların sağlıklı ve sağlıksız kaynakları da vardır.

  • Kepekli tahıllar (örneğin,  esmer pirinç , yulaf, yabani pirinç)
  • Nişastalı sebzeler (örn. Patates, mısır)
  • Fasulye ve baklagiller (örneğin,  mercimek , nohut, barbunya)
  • Tahıl benzeri gıdalar (örneğin, kinoa ve karabuğday)
  • Nişastasız sebzeler (örn.  Kuşkonmaz , kabak)

Bu gıdalar lif, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller gibi besinlerle doludur. Bütün bunlar sindirim sürecini yavaşlatır ve kan şekeri seviyelerinde ani yükselmeleri önler.

Öte yandan, rafine edilmiş tahıllar ayrıca karmaşık karbonhidratlar içerir. Bununla birlikte, besin değerleri taze ve bütün gıdalara göre daha düşüktür. Üreticiler, besin içeriğini kesen yiyeceklerin – tahıllardaki kepek  gibi – parçalarını çıkarırlar. Bu yiyeceklerden bazıları beyaz un, beyaz ekmek ve beyaz pirinçtir.

Genellikle, basit karbonhidratlardan ziyade karmaşık karbonhidratları içeren yemekler tüketmek daha iyidir. Ancak, bu neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Sadece hızlı bir atıştırmaya ihtiyacınız varsa, meyve dilimleri hızlı bir enerji artışı sağlayabilir. Daha uzun süre tok olmayı tercih ediyorsanız, karmaşık karbonhidratlı bir yemek yiyin. Genel olarak, size en uygun dengeyi bulmaya çalışın.
Kaynaklar :

MedicalNewsToday.com
Heart.org
Food.news
VeryWellHealth.com