Kolestrol İçin Mucize: Pirinç Kepeği Yağı

Tayland Mahidol Üniversitesi’nden araştırmacılar, pirinç kepeği yağının hiperlipidemi hastaları için antioksidan aktiviteyi iyileştirip iyileştiremeyeceğini araştırdı. Bulgularını Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınladılar .

  • Önceki araştırmalar pirinç kepeği yağının tekli doymamış yağ asidi ve gama-orizanol içeriği nedeniyle lipitleri ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ekip, ikincisinin biyolojik aktivitesini, özellikle kan lipidi, antioksidan ve enflamatuar belirteçler üzerinde değerlendirdi.
  • Ekip, çalışmaya başlangıçta hiperlipidemisi olan 59 katılımcı kaydetti. Katılımcılar dört gruba ayrıldı: RBO1 (milyonda 4000 parça gama-orizanol ile muamele edildi), RBO2 (8.000 ppm gama-orizanol), RBO3 (11.000 ppm gama-orizanol) ve kontrol (soya fasulyesi yağı ile muamele edildi).
  • Gama orizanol, dört hafta boyunca günde üç kez pişmiş yemek hazırlamak için kullanılan yemeklik yağlara (porsiyon başına 30 mililitre) dahil edildi.
  • Araştırmacılar, vücut ağırlığını ve vücut kompozisyonu ile lipit parametrelerini, antioksidan durumu ve inflamatuar belirleyicileri belirlemek için antropometrik ölçümler ve kan örnekleri aldı. Bunlar tedaviden önce ve sonra yapıldı.
  • Pirinç kepeği yağı tüketen katılımcılar, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C) seviyelerinde, RBO2 ve RBO3’dekiler sırasıyla yüzde 11.8 ve 12.2’de önemli düşüşler gösterdi.
  • Araştırmacılar ayrıca kontrol grubuna kıyasla RBO ile tedavi edilenler için gelişmiş antioksidan seviyeleri gözlemlediler.

Özetle, pirinç kepeği yağı tüketimi, hiperlipidemi hastalarında LDL-C seviyelerini azaltabilir ve antioksidan kapasitesini artırabilir .

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Dergi Referansı:

Bumrungpert A, Chongsuwat R, Phosat C, Butacnum A. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi. 16 Mart 2019; 25 (3): 353-358. DOI: 10.1089 / acm.2018.0212

Kaynaklar:

Science.news
ScienceDaily.com