Riboflavin (vitamin B2) Nedir? Kaynakları, sağlık yararları…

Yaygın olarak B2 vitamini adıyla bilinen riboflavin, B vitamin kompleksi grubuna ait suda çözünür bir vitamindir. Vücutta glikozun dönüştürülmesine, yağların ve proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olan besin maddeleri için toplu olarak B grubu ismi verilir. Ancak, her birinin kendine özgü sağlığı geliştirici özellikleri vardır. Riboflavin vücutta yaptığı ana görevlerin yanı sıra piridoksin veya B6 vitaminini ve folat kullanmasına yardımcı olabilecek bir antioksidandır.

Bir çok beslenme programında kolayca riboflavin alınabilir. Ancak, bu vitaminin eksiklikleri, zayıf beslenme tercihleri ​​nedeniyle yaşlı bireyler ve alkolikler arasında yaygındır. Riboflavin eksikliği belirtileri ; kanlanmış ve aşırı yorgun gözler, ağız çevresinde yaralar, çatlak dudaklar ve şişmiş, ağrıyan, hassas boğaz olarak özetlenebilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

En iyi riboflavin kaynakları bira mayası , soya fasulyesi , edamame, sakadat etleri, peynir ve süt gibi ürünleridir. Tahıl taneleri de iyi riboflavin kaynaklarıdır, ancak tahılların çoğu onları riboflavin açısından zengin dış tabakadan ayıran bir rafine etme işlemine tabi tutulur. Riboflavin; diyet takviyelerinde, multivitaminlerin ve B-kompleks vitamin takviyelerinin bir parçası olarak da mevcuttur.

Riboflavin’in sağlık yararları

Riboflavinin en önemli özelliklerinden biri cildin sağlıklı kalmasını sağlayan kolajen seviyelerini korumaya yardımcı olmaktır. Sonuç olarak, riboflavin egzama, rosacea ve dermatit gibi ciltle ilgili durumların yönetiminde rol oynayabilir. Riboflavinin akneye karşı özellikle etkili olduğuna inanılmaktadır, çünkü cildin mukus salgılama yeteneğini geliştirir ve bu durumla ilişkili cilt püstüllerini temizler. Dahası, riboflavinin kepeği azalttığı düşünülmektedir.

Riboflavin cilt için gerekli olduğundan, yaraların iyileşme sürecini hızlandırabilir. Genel olarak, riboflavin vücuda dokularını onarılmasına da yardımcı olabilir.

Piridoksin ile birlikte alındığında riboflavin , median sinirdeki kompresyondan kaynaklanan tıbbi bir durum olan karpal tünel sendromunun semptomlarını hafifletebilir . Riboflavinin sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu söylenir. Sinir sistemi ile ilgili uyuşma veya epilepsi gibi durumları hafifletir.Riboflavin anemiyi iki yöntemle önleyebilir: Birincisi, alyuvar üretimi ve sentezi için gereklidir; ikinci olarak, riboflavin vücudun demir dahil mineralleri emme yeteneğini artırır. Bu mineralin birincil rolü, kırmızı kan hücrelerine vücut boyunca oksijen taşınmasında yardımcı olmaktır.

Riboflavin almak baş ağrısı ve migren şiddetini ve sıklığını azaltabilir. Aslında, riboflavin genellikle baş ağrısı ve migren için en iyi doğal ilaçlardan biri olarak lanse edilir; Günde 400 mg riboflavin migren ve baş ağrısı sıklığını yüzde 50’ye kadar azaltabilir.

Sadece bir antioksidan görevi görmekten daha fazlası olan riboflavin, vücudun serbest radikal hasarına karşı doğal savunmasından biri olan antioksidan enzim glutatyon redüktazın önemli bir bileşeni olarak da hizmet eder.


Riboflavin tarafından desteklenen vücut sistemleri

Bir B vitamini olarak, riboflavin vücudun çok sayıda organ ve sistemin düzgün bir şekilde gelişmesini ve büyümesini sağlar. Deri, sinir sistemi, üreme organları ve bağışıklık sistemi, vücudun riboflavinden yararlanan kısımlarından sadece birkaçıdır.

Riboflavin eksikliği göz sorunlarına yol açabileceğinden, bu vitaminin göz sağlığını desteklediği ve katarakt, glokom ve keratokonus gibi göz bozuklukları riskini azalttığı düşünülmektedir.

Riboflavin, bağırsakları kaplayan mukoza zarlarını koruduğu için sindirim sistemi için de iyidir.

 

Riboflavin veya B2 vitamini, çok sayıda ve çeşitli biyokimyasal rolleri olan önemli bir vitamindir. Karpal tünel sendromunun semptomlarından kurtulma sağlayabilir, migren ve baş ağrılarını azaltabilir ve katarakt, anemi, egzama ve sedef hastalığı gibi sayısız sağlık durumunu önleyebilir. Ayrıca, riboflavin cildi, sindirim sistemini, gözleri ve bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Kaynaklar

ChemistryExplained.com
UMM.edu
OrganicFacts.net
NaturaPedia.com
WikiPedia