Malt Ekstraktı Nedir?

Malt özütü(ekstraktı) hem  sıvı formda hem de kuru bir formda mevcuttur. Her ikisi de arpa tanesinin çimlenmesini malt adı verilen bir işlemle taklit edilerek üretilir. Şekerler, filizlenmiş tahıldan ekstrakte edilir ve bu işlem yoluyla bu ekstrakte paketlenir.

Maltlama işlemi, arpa, tanenin filizlenmesini sağlamak için suya batırıldığında başlar, daha sonra çimlenmenin ilerleyişini durdurmak için hızlı bir şekilde kurutulur. Enzimler daha sonra arpadaki nişastaları parçalamaya ve malt veya maltoz adı verilen şekere dönüştürmeye başlar.
Bundan sonra, malt şekeri, nişastaların ilk bozulmasını başlatan ezme adı verilen bir işlemle arpadan çıkarılır. İşlem, tahılın tam olarak ısıtılmış suda kaynatılması, şekerlerin çözülmesi ve katı mahfazadan çekilmesiyle elde edilir, bu da karışımdan su çekmek için konsantre olan wort adı verilen bir sıvının üretilmesine neden olur.

Bu işlemin son ürünü olan bu konsantre malta, bira yapımında kullanıldığında mayanın alkole dönüştüğü fermantasyon işlemine girecek olan malt özütü denir.

Sıvı malt özütü, daha az bir işlem adımı gerektiren kalın bir şuruptur, bu nedenle ürünün en saf formunu mümkün kılmak isteyen biracılar tarafından yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, sıvı ekstrakt çok yapışkandır ve kullanımı daha zordur. Ayrıca kuru ekstrakttan daha kısa raf ömrüne sahiptir.

Kuru malt ekstraktı neredeyse hiç nem içeriği olmadan bu aşamaya ulaşır. Ölçümü daha kolaydır ve çok az temizlik gerektirir. Ayrıca çok daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. Bununla birlikte, demleme sürecinde daha fazla aşamaya ihtiyaç duyması nedeniyle daha yüksek bir ürün maliyetine sahiptir.

Malt özü karbohidratlar bakımından zengin olup; iyi bir diyet lifi kaynağıdır.


Malt Ekstraktı Sağlık Yararları

Malt özütü, kan şekeri seviyelerini düzenlemek ve böylece diyabet endişelerini gidermek için kullanılabilir. Kolesterol seviyelerini yüzde 10 ila 15 arasında bile düşürebilir.

Malt ekstraktı kanserle mücadele yeteneklerine sahiptir.

Malt Ekstraktı ve vücut sistemleri

Malt ekstraktı sindirim sistemi için iyidir. Malt ekstraktı çözünür bir lif içinde konsantre edildiğinden, yulaf , psyllium ( Metamucil ) ve meyvelerdeki pektin gibi diğer çözünür liflerle aynı özelliklere sahiptir , böylece dışkıyı toplar. Bağırsak düzenini arttırır ve alımdan 12 ila 72 saat sonra bağırsak hareketini indükleyebilir.

Kabızlık yaşayan hamile kadınlar için genellikle diyet lifi önerilir . Arpa malt ekstraktı almak, meyve veya yulaf ezmesi ile aynı faydalara sahip olduğundan, malt ekstraktı sağlıklı ve besleyici bir gıda olarak kabul edilir ve anneler için güvenli kabul edilir.

Kolondaki yararlı bakteriler, yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmek için malt özütü de kullanabilir. Bunun yanı sıra kronik kabızlık, divertiküloz, hiatus fıtığı ve irritabl bağırsak sendromu gibi gastrointestinal sorunları ele alır.

Malt ekstraktında aşırı ıslatma söz konusu olduğunda tek endişe, bağırsak gazının veya şişkinliğin ortaya çıkmasıdır. Malt ekstraktı tüketilirken çok fazla sıvı almalıdır, çünkü sıvı alımının olmaması liflerin şişmesine ve yemek borusunun yırtılmasına neden olabilir. Ayrıca mide rahatsızlığına neden olabileceğinden yiyeceklerle birlikte alınmamalıdır. Diğer yan etkiler bulantı, karın krampları, şişkinlik, ishal ve kusmadır.

Malt ekstraktı kardiyovasküler sistem için iyidir. Kalp rahatsızlıklarının başlangıcını önlemeye yardımcı olur.


Malt ekstraktı kullanma yolları

Malt özütü, kahvaltı içecekleri ve bira gibi içecekler de dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklere lezzet ve doku katar.

Malt özütü, sindirim ve kardiyovasküler sistemlere iyi gelir.

Arpa malt ekstraktı almak, meyve veya yulaf ezmesi ile aynı faydalara sahip olduğundan, malt ekstraktı sağlıklı ve besleyici bir gıda olarak kabul edilir ve anneler için güvenli kabul edilir.

Kolondaki yararlı bakteriler, yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmek için malt özütü de kullanabilir.
Kaynaklar:

WiseGeek.org
Gicare.com
Naturapedia.com