Kabızlık İçin 6 Doğal Tedavi

Kabızlık; Stres veya zayıf bir diyetten kaynaklanabilecek rahatsız edici ve dayanılmaz bir durumdur. Özellikle hamilelik döneminde, anne adaylarını muzdarip eden kabızlığı gidermek için zencefil veya nane esansiyel yağı gibi doğal ilaçları tüketmek; sizi bu zor durumdan kurtarabilir.

Kabızlığa ne sebep olur?

Farklı kabızlık türleri vardır, ancak durum genellikle egzersiz eksikliğinden, yetersiz beslenmeden ve hatta duygusal çöküntü veya stresle ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Bazı ilaçları almak da bazen kabızlığa neden olabilir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) adı verilen kronik bir durumun da kabızlığa neden olduğu bilinmektedir.

Ek olarak, multipl skleroz, Parkinson hastalığı, inme veya bazı travma formları gibi sinir hasarına bağlı durumlar yavaş geçişli kabızlığa neden olabilir. Bu, dışkının bağırsaklarda hareket etmesinin çok uzun sürdüğü zamandır. Öte yandan, kabızlığın yaygın nedenleri, özellikle etkilenen kişi kronik stresden muzdaripse veya zayıf bir diyet izliyorsa, sinir hasarıyla ilgili durumları kötüleştirebilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

6 Kabızlık için doğal tedaviler

Aşağıda listelenen maddeler kabızlık için en iyi doğal ilaçlardan bazılarıdır . Bunlardan herhangi birini almaya alışkın değilseniz, olası ilaç veya alerjik etkileşimleri kontrol etmek için önce hekiminizden yardım isteyin.

Kahve

Bazı insanlar kahve içerken müshil etkisi yaşayabilirler . Kabızsanız bu yararlı olabilir.

Araştırmalar hala bu etkinin nedenini net olarak  belirlememiş olsa da, kahvenin distal kolonu uyardığına inanılmaktadır . Sıcak kahve ayrıca kolonun gevşemesine ve bağırsak hareketlerinin desteklenmesine yardımcı olabilir.


Lif

Lif açısından zengin bir beslenme programı kabızlığı önlemek için en etkili yollardan biridir.

Çok fazla fasulye, esmer pirinç, yapraklı yeşil sebzeler, kepekli tahıllar ve bazı kabuklu yemişler (örneğin, badem, ceviz veya fındık) yiyerek trafik sıkışıklığını giderebilirsiniz. Elma, avokado ve ahududu gibi meyveler de diyet lifi ile doludur.

Kabızlık durumununda beslenme programınızdaki ekmekleri rafine edilmiş tahıllar değil de tam tahıllı olanlar ile değiştirirseniz; zengin diyet lifine kavuşmuş olursunuz. Badem yağı , muz, yapraklı yeşillikler, MCT yağı, ahududu ve yesil sebzelerden hazırlanmış bir bardan smoothie kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.


Zencefil

Zencefil , sindirim spazmlarını yatıştıran ve şeylerin hareket etmesini sağlayan seskiterpenler içerir. Zencefil ayrıca şişkinliği ve gazı azaltmaya yardımcı olur.

Zencefil esansiyel yağını bir çay kaşığı zeytinyağı ile seyreltin, ardından karnınıza masaj yapın. Isınma hissi gevşemeye yardımcı olacaktır.

Alternatif olarak, sabah tüketeceğiniz meyve veya sebze suyunuza bir damla  zencefil esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Bu, içeceğinize sindirim sağlığını da destekleyen güçlü bir antioksidan destek sağlar.


Magnezyum

Magnezyum sitrat ile şiddetli kabızlığı giderebilirsiniz . Magnezyum sitratın sıvı formu eczanelerden satın alınabilir, ancak k doğru kullanılmadığı takdirde olumsuz yan etkilere sahip olabileceğinden hekiminizin tavsiyesini gerektirir.

Magnezyum sitrat , dışkıyı nemlendiren ve bağırsak kaslarınızın daha iyi çalışmasını teşvik eder ve bağırsağınıza daha fazla su girmesini sağlar.

Ek olarak günde 200 ila 300 mg magnezyum alın. Anksiyete, kronik yorgunluk, sinirlilik ve uyku sorunları gibi diğer magnezyum eksikliği belirtileri yaşamazsınız, bunu B-kompleks vitaminiyle eşleştirmek en iyisidir.


Nane esansiyel yağı

Yüksek kaliteli nane esansiyel yağı , sindirim sağlığınızı iyileştirebilir. Nane genellikle mide problemleri için, özellikle kabızlığa aşırı gaz veya şişkinlik eşlik ettiğinde önerilir.

Nane esansiyel yağındaki mentol, kolondaki düz kas spazmlarını yatıştırır. Bu, atıkların bağırsaklardan sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlar. Çalışmalar ayrıca enterik kaplı kapsüllerde nane esansiyel yağı alınmasının IBS’yi hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Nane esansiyel yağı da mide ekşimesine neden olabilir, bu nedenle bu yan etkiyi önlemek için bu ilacı kullanırken dikkatli olun.


Su

Kabız olduğunuzda geçmesi zor dışkılar dehidrasyon belirtisi olabilir. Bağırsak problemlerinizi hafifletmek için daha fazla su için .

Zaten yeterince su içiyorsanız, daha fazla eklemek her zaman kabızlığı hafifletmeyebilir. Dehidrasyonu önlemek için günde en az takribi 2 lt  su için.

Stres ve kabızlık

Stres seviyenizi yönetmek, vücudunuzun kortizol seviyelerini düşürmeye ve sindirim sisteminizdeki kontrolünü serbest bırakmaya yardımcı olur. Aşırı stresli olduğunuzda, vücudunuz tehlikenin yakın olduğunu düşünüyor. Bu, sindirim sisteminiz ve üreme sisteminiz gibi gereksiz sistemleri kapatan dövüş veya uçuş tepkinizi aktive eder. Bu yanıt ayrıca kan akışını ekstremitelerinize yönlendirir, böylece kalabilirsiniz, savaşabilirsiniz veya kaçabilirsiniz.

Kortizol seviyenizi düşürmek ve vücudunuzu rahat ve sağlıklı tutmak için basit derin nefes egzersizleri yaparak kendi kendine bakım yapın.

Nemlendirin, besleyici ve lif bakımından zengin bir diyet uygulayın …
Kaynaklar:

MindBodyGreen.com
Food.news