Vitamin K Nedir? Sağlık yararları ve Kaynakları!

K vitamini, menaquinones adı verilen bir bileşik grubuna ait yağda çözünür bir besindir. Besin maddesi kan pıhtılaşmasındaki temel işlevi ile bilinir. Bileşik, protein protrombin üretiminde de önemli bir rol oynar.

Protein, kandaki çözünür fibrinojenin, kan pıhtılarının daha büyük bir kısmının önemli bir bileşeni olan çözünmez fibrine dönüştürülmesine yardımcı olur. K vitamininin birçok formu ısıya ve indirgeyici maddelere karşı kararlıdır. Bununla birlikte, asit, alkali, hafif ve oksitleyici maddelere karşı hassastırlar. K2 olarak adlandırılan vitamin ise menakinon’dur ve insan bağırsak florasında yaşayan bakteriler tarafından üretilmektir.

Kuşkonmaz, ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler özellikle K vitamini bakımından zengindir. K vitamininin diğer besin kaynakları arasında et ve karaciğer, soya fasulyesi, yeşil çay ve yumurta sarısı ile tam buğday, patates, domates ve süt ürünleri bulunur.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

K vitamini ve sağlık faydaları

K vitamini, kan pıhtılarının önemli bir bileşenidir ve bu da aşırı kanama riskini azaltır. Besin maddesinin karaciğerde kanama olasılığını düşürdüğü ve zayıf besin emilimini geliştirdiği bilinmektedir. Esansiyel vitaminin miyelodisplastik sendromlar adı verilen bir kan bozukluğunu iyileştirdiği gösterilmiştir. Aynı şekilde, K vitamini aşırı adet akışından kaynaklanan ilgili ağrıyı hafifletir. Ayrıca, hamile kadınlarda kusma ve mide bulantısını hafifletir.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi web sitesinde yer alan bir bilgiye göre, K vitamininin osteoporoz gelişme riskini azaltmada oldukça etkili olduğu belirtilmektedir.. Makaleye göre, vücut kalsiyum kullanmak ve kemik büyümesini kolaylaştırmak için gerekli vitaminlere ihtiyaç duyar. Yüksek K vitamini seviyesine sahip kişilerin daha fazla kemik yoğunluğuna sahip olduğu bulunmuştur. Buna karşılık, düşük K vitamini seviyesine sahip insanlar osteoporoz riski artar.Benzer şekilde, bileşik kan şekeri kontrolünde hayati bir rol oynar. Organik Gerçekler adındaki web sitesinde yayınlanan bir makaleye göre, pankreas insülin üretir ve vücuttaki en yüksek ikinci K vitamini değerini içerir. Besin ayrıca vücudun bir dizi enfeksiyona karşı bağışıklığını güçlendirdiği bulunmuştur.

K vitamini sindirim sağlığını da artırır. Yeterli K vitamini seviyeleri, safra tıkanıklığı, çölyak hastalığı, bölgesel enterit ve ülseratif kolit gibi oral antibiyotiklere uzun süre maruz kalmayla ilişkili çeşitli hastalıkların başlangıcını önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra, kanama riskini azaltmak için yenidoğanlara düzenli olarak vitamin verilir. Besin ayrıca astımı olan çocuklarda da faydalıdır.

Ayrıca, K vitamini kardiyovasküler sağlığı geliştirmek için de kullanılmaktadır. Besin maddesinin kalp kaslarını, kılcal damarları ve kan damarlarını korumak için genel sağlığını koruduğu gösterilmiştir. Benzer şekilde, bileşiğin dokularda ve periferik organlarda kan dolaşımını etkili bir şekilde arttırdığı ve arteriyel kalsifikasyonu uzak tuttuğu bilinmektedir.K vitamini ile desteklenen vücut sistemleri

K vitamini, kan pıhtılaşmasını kolaylaştıran ve dolaşım sisteminin genel sağlığını geliştiren oldukça faydalı bir besindir. Besin ayrıca kemik oluşturma özellikleri için de değerlidir. K vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sağlıklı bir sindirim profilini korumaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra, K vitamininin kalbi, akciğerleri ve hem yenidoğan hem de kadınların sağlığını desteklediği gösterilmiştir.

  • K vitamini kanamaları, aşırı kanamayı ve diğer kan bozukluklarını azaltır.
  • K vitamini safra yolları tıkanıklığı, çölyak hastalığı, bölgesel enterit ve ülseratif koliti ele alır.
  • K vitamini osteoporoz, astım, kalp hastalığı ve enfeksiyonların başlamasını önler.
  • K vitamini kan dolaşımını, kemik yoğunluğunu ve pankreas sağlığını geliştirir.
  • K vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim profilini iyileştirir.
  • K vitamini kalbi, akciğerleri ve kadınların üreme sağlığını destekler.

Kaynaklar:

Chm.Bris.ac.uk
UMM.edu
OrganicFacts.net
Naturalpedia.com