Arı Poleni Sağlık Yararları Nelerdir?

Arı poleni taneleri tatlı tadı olan minik altın granüllerdir. Bir çiçek tozlaştıktan sonra kovana taşınan arıların nektarından yapılırlar. Her granül iki milyondan fazla çiçek polenine sahiptir ve bir çay kaşığı 2,5 milyardan fazla çiçek poleni içerir.

Arı poleni doğal bir stres gidericidir ve ayrıca bazı hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılır. Arı poleni dişi üreme ve bağışıklık sistemleri için iyidir. Arı poleni antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Bilinen besinlerin listesi

Neal’s Yard Remedies doğal sağlık direktörü Susan Curtis, arı poleninin vücut için çok sağlıklı olduğunu belirterek, “Tek bir gıdadaki en zengin vitamin kaynağıdır. Bir B kompleksi, tüm esansiyel amino asitler, yağ asitleri, RNA / DNA nükleik asitleri, enzimler ve en az yüzde 25 protein içeren 18 vitaminli bir besin santrali. ” olarak tanımlamaktadır.


Arı poleninin Sağlık Faydaları

Arı poleni dayanıklılığı arttırarak; kas gelişimi, yorgunluk, hız, güç ve çeviklik için kullanılabilir. Antrenörler ve atletik yönetmenler, arı poleninin atletik performansı artırmaya yardımcı olabileceğini söylemektedir. Aslında, İngiliz Spor Konseyi , düzenli olarak arı poleni alan sporcuların, atletik yeteneklerinde yüzde 50 iyileşme gösterdiğini belirtirler.

Arı poleni anti-alerji özelliklerine sahiptir. Histamin üretimini azaltır, böylece alerji ve saman nezlesi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. En iyi sonuçları elde etmek için, saman nezlesi başlamadan altı hafta önce ve tüm sezon boyunca arı poleni alın.

Nitekim Dr. Leo Conway, 60.000 belgelenmiş alerji hastasının yüzde 94’ünün arı poleni ile  tedavi edildiğini belirterek, “Bu polen aşılamasının bir gıdaya polen ekleyerek elde edilebileceğine inanıyorum, çünkü kanıt için tek ihtiyaç, sindirim sistemi boyunca metanın etkinliğidir. ” demektedir.

Arı poleni doku büyümesine ve onarımına yardımcı olduğundan, tüketilmesi, dehidrasyonun önlenmesine ve cilt hücrelerine kan akışının uyarılmasına yardımcı olabilir, böylece erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olur ve sağlıklı ve parlak bir cilt sağlar. Akne, lekeler, egzama ve sedef hastalığını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Arı poleninin uzun yaşamı desteklediği söylenir. 1945’te yapılan bir Rus araştırması, 150 Rus yüzüncünün uzun yaşamına katkıda bulunan önemli faktörleri analiz etti; bal ve arı ürünlerini içeren beslenme programının mesleki stresten uzak durarak uzun ömürlülüğe katkıda bulunduğu bulunmuştur .

Arı poleni metabolizma hızını arttırır, istekleri kontrol etmeye yardımcı olur, vücuttan yağları yok eder ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesterole karşı korur.

Arı poleni, iltihap önleyici ve antioksidan özelliklere sahiptir . Arı poleni bir dizi antioksidan görevi gördüğünden, flavenoller, resveratrol, likopen ve A, C ve E vitaminlerinin sahip olduğu güçlerin kombinasyonunu içerir. Kirlilik ve sigara dumanı gibi oksidanların vücut üzerindeki zararlı etkilere karşı koyar.

Arı poleni, vücudu toksinlerden arındırma görevi olduğundan karaciğer için iyidir.

Arı poleni doğal bir stres gidericidir ve ayrıca bazı hastalıklardan iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılır.

Arı poleni antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.


Arı poleni tarafından desteklenen vücut sistemleri

Arı polenindeki protein, dolaşım ve sinir sistemleri de dahil olmak üzere vücudun büyümesini ve onarımını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır.

Flavonoid varlığı, arı poleninin kan damarı duvarları tarafından gerçekleştirilen işlemleri optimize etmesine yardımcı olur, böylece kan dolaşımını iyileştirir, bu da kardiyovasküler sistem için çok önemli bir gıda olduğunu gösterir. Taranov, Rusya’daki Arıcılık Enstitüsü’ndeki bilim adamları şunları söyledi: “Arı poleni diğer hayati bileşenlerinin hiçbirine sahip olmasa bile, tek başına rutin içeriği, kılcal damarları güçlendirmekten başka bir sebep olmasa bile, günde en az bir çay kaşığı almayı haklı çıkaracaktır. Polen besin değeri bakımından son derece zengindir ve herhangi bir kaynağın en yüksek içeriğine sahip olabilir. ”

Arı poleni dişi üreme sistemi için iyidir. Menopoz semptomlarını hafifletmeye ve yumurtalık fonksiyonlarını uyarmaya yardımcı olarak sağlıklı bir hamileliğe yardımcı olur.

Arı poleni bağışıklık sistemi için iyidir. Romanya’dan yapılan bir araştırmaya göre, arı poleni proteinlerin, kan lenfositlerinin (enfeksiyonları, bakterileri, virüsleri, mutasyona uğramış hücreleri, metabolik atıkları, Vücuttaki öldüren beyaz kan hücresi vb.) ve gama globülin (antikor içeren bir madde) seviyesini arttırır.


Arı poleni kullanmanın yolları

Arı poleni yoğurtlara, yulaf ezmesine veya taze sebze ve meyve sularına eklenebilir. Hindistancevizi sütü, bal ve avokado püresi ile karıştırarak yüz maskesi olarak da kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, arı polenini tükettiğinizde, nefes almada zorluk, kaşıntı, baş dönmesi ve şişlik gibi alerjik reaksiyonlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum arılara ve arı sokmalarına karşı alerjik reaksiyonlara savunmasız olduğunuzu gösterir. Böyle bir alerjiniz varsa arı poleni kullanmamalısınız.
Kaynaklar :

HuffingtonPost.co.uk
HealthLine.com
NaturalLivingIdeas.com
NaturaPedia.com