Kırmızı Et ve İşlenmiş Et Kalp Hastalığı ve Ölüm Riskini Arttırıyor

Geçtiğimi aylarda, insanların kırmızı et ve işlenmiş et açısından diyetlerini değiştirmelerinin gerekli olmadığını öneren tartışmalı bir çalışmadan sonra, büyük ve dikkatle analiz edilen yeni bir çalışma, kırmızı ve işlenmiş et tüketimini biraz daha yüksek kalp hastalığı ve ölüm riski ile bağlantılı olduğu bulundu. Çalışma, Northwestern Medicine ve Cornell Üniversitesi’nden yeni bir araştırma ekibiyle geçekleştirildi.

Çalışmada, haftada iki porsiyon kırmızı et, işlenmiş et veya kümes hayvanı (balık değil) yemek,% 3 ila 7 daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ile bağlantılı bulundu. Haftada iki porsiyon kırmızı et veya işlenmiş et yemek – ancak kümes hayvanları veya balık değil – tüm ölüm nedenleri için% 3 daha yüksek bir risk ile ilişkilendirildi.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kırmızı et tüketimi sürekli sağlık sorunları ile bağlantılı olabilir.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde koruyucu tıp profesörü olan kıdemli çalışma yazarı Norrina Allen, “Bu küçük bir fark, ancak kırmızı et ve  işlenmiş etleri azaltmaya değer.” Dedi ve “Kırmızı et tüketimi de sürekli kanser gibi diğer sağlık sorunları ile bağlantılıdır.” şeklinde beyanda bulundu.

Araştırmayı yapan Cornell’deki beslenme bilimleri profesör yardımcısı baş araştırma yazarı Victor Zhong, “Bu hayvansal proteinli yiyeceklerin alımının değiştirilmesi, nüfus düzeyinde kardiyovasküler hastalık ve erken ölüm riskini azaltmaya yardımcı olmak için önemli bir strateji olabilir.” Dedi.  Zhong; halen Allen  laboratuarında doktora sonrası dönemdedir.

Makale 3 Şubat’ta JAMA Dahiliye’de yayınlandı.

Yeni bulgular, geçen Kasım ayında yayınlanan ve insanların yedikleri kırmızı et ve işlenmiş et miktarını azaltmamalarını öneren tartışmalı bir meta analizde ortaya çıkıyor. Allen, “Herkes kırmızı et yemenin sorun olmadığını yorumladı, ama bilimin desteklediği şeyin bu olduğunu sanmıyorum” dedi.

Zhong, “Çalışmamız kardiyovasküler hastalık ve ölüm oranının güçlü olduğunu gösteriyor.” Dedi.


Ne yemeliyiz?

2020 ABD Diyet Kılavuzları Danışma komitesinin bir üyesi “Balık, deniz ürünleri , fasulye ve bezelye de dahil olmak üzere kabuklu yemişler ve baklagiller gibi bitki bazlı protein kaynakları ete mükemmel bir alternatiftir.” demektedir.

Zhong, çalışma, kümes hayvanı alımı ile kardiyovasküler hastalık arasında pozitif bir ilişki bulduğunu, ancak şimdiye kadar elde edilen kanıtların, kümes hayvanı alımı hakkında net bir öneri yapmak için yeterli olmadığını söylemektedir. Yine de kızarmış tavuk tavsiye edilmez.

Yeni çalışma, altı kohorttan çok çeşitli örnekleri bir araya topladı, otuz yıla kadar uzun takip verileri, heterojenliği azaltmak için uyumlaştırılmış diyet verileri, kapsamlı bir dizi karışıklığı ayarladı ve çoklu duyarlılık analizleri yaptı. Çalışmaya 29.682 katılımcı dahil edildi (başlangıçta ortalama yaş 53.7 yıl,% 44.4 erkek) Diyet verileri, önceki yıl veya ay için ne yediklerinin uzun bir listesi sorulan katılımcılar tarafından kendi kendine bildirildi.


Önemli bulgular:

  • Kırmızı et yiyen ve haftada iki porsiyon işlenmiş et tüketen insanlar için% 3 ila 7 daha yüksek kardiyovasküler hastalık ve erken ölüm riski.
  • Haftada iki porsiyon tavuk yiyen insanlar için% 4 daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski, ancak şimdiye kadar elde edilen kanıtlar, kümes hayvanı alımı hakkında net bir öneri yapmak için yeterli değildir. Ancak; bu noktada tavuğun pişirilme yöntemi önemlidir.
  • Balık yemek ile kardiyovasküler hastalık veya mortalite arasında ilişki yoktur.

Çalışmanın sınırlamaları, katılımcıların diyet alımının bir kez değerlendirildiği ve diyet davranışlarının zaman içinde değişmiş olabileceğidir. Ayrıca pişirme yöntemleri de dikkate alınmamıştır. Zhong, kızarmış tavuk, özellikle trans yağ asitlerine katkıda bulunan derin yağda kızartılmış kaynaklar ve kızarmış balık alımının kronik hastalıklarla pozitif bağlantılı olduğunu söylemektedir.

Araştırmanın yazarları Dr. Philip Greenland, Dr. Mercedes R. Carnethon, Dr. Hongyan Ning, Dr. John T. Wilkins ve Dr. Donald M. Lloyd-Jones’dur.

Çalışma Ulusal Sağlık Enstitüleri / Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (R21 HL085375), Amerikan Kalp Derneği Stratejik Odaklı Araştırma Ağları ve Feinberg Tıp Fakültesi tarafından finanse edilmiştir.Dergi Referansı

Victor W. Zhong, Linda Van Horn, Philip Greenland, Mercedes R. Carnethon, Hongyan Ning, John T. Wilkins, Donald M. Lloyd-Jones, Norrina B. Allen. Associations of Processed Meat, Unprocessed Red Meat, Poultry, or Fish Intake With Incident Cardiovascular Disease and All-Cause MortalityJAMA Internal Medicine, 2020; DOI: 10.1001/jamainternmed.2019.6969

Kaynak: ScienceDaily.com