Zeytin Yapraklarında Potansiyel Bir Mucize Keşfedildi

Diyabet,artık küresel bir salgın olarak kabul edilmektedir.Dünya Sağlık Örgütü’ne göre,  yetişkinler arasındaki küresel diyabet  yaygınlığı  2014 den bu yana  yüzde beş oranında yükselmiştir. Körlük, kalp krizi, böbrek yetmezliği, felç ve hatta ölüme neden olabilir kronik bir durum olarak gözlemlenmektedir. İstatistikler, 2016 yılında diyabetin dünya çapında yaklaşık 1.6 milyon kişinin ölümüne doğrudan neden olduğunu göstermektedir. Diyabet, kolestrol ve obezite; önlemleri için araştırmalar da hız kesmeden devam ediyor. Zeytin yapraklarında ise yapılan bir çalışmada bu yönde mucizevi sayılacak potansiyel yararlılıklar keşfedildi.

Son yıllarda, anti-diyabetik özelliklere sahip bitkileri içeren çalışmalar önemli sonuçlar vermiştir. Beslenme Araştırmaları dergisinde yer alan böyle bir çalışma,  zeytinyağın, özellikle prediyabetikler için sağlık yararlarına odaklandı. Zeytinler ( Olea europaea ) antioksidan, anti-kanser ve kardiyoprotektif özellikleri ile bilinir, ancak  Japonya’daki Tsukuba Üniversitesi’nden araştırmacılar  yapraklarının lipit metabolizmasına da yardımcı olabileceğini buldular.

Kan lipit düzeylerini düşürebilen bir phytonutrient olan oleuropein,   taze, olgunlaşmamış zeytinlerde bulunan en bol antioksidandır . Çalışma, oleuropeinin zeytin yapraklarında da bulunduğunu ve dislipidemi, Tip 2 diyabet ve obeziteye karşı yararlı etkileri olduğunu ortaya koydu.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Obezite, diyabet ve kan kolesterolü arasındaki bağlantı

Aşırı kilolu veya obez olmak Tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür. Araştırmalar, aşırı kilolu olmanın  , proteinleri işlemekten sorumlu bir hücre organeli olan endoplazmik retikulumu (ER) vurguladığını göstermektedir  . ER, aşırı yeme nedeniyle oluşan besin maddelerinin akınına uğradığında, hücreye insülin reseptörlerini nemlendirdiğini bildirir. Bu, hücrenin insüline daha az yanıt vermesine ve sonuçta insülin direncine ve yüksek kan şekeri seviyelerine neden olur. İnsülin direnci Tip 2 diyabetin öncüsüdür .

Kan şekerinin yanı sıra diyabetin kan lipid düzeylerini de etkilediği bilinmektedir. Diyabetli insanlar daha düşük seviyelerde iyi kolesterol (HDL) ve yüksek seviyelerde trigliserit ve kötü kolesterol (LDL) yaşama eğilimindedir . Diyabetik dislipidemi olarak bilinen bu durum,  kalp hastalığı ve felç riskini artırır . Diyabetik dislipidemi,  kardiyovasküler hastalık için tedavi edilebilir bir risk faktörüdür ; Bununla birlikte, insanlar diyabet teşhisi konmadan önce ateroskleroz ve koroner kalp hastalığı geliştirebilir.


Zeytin yaprağı çayı içmek, prediyabetiklerde kan lipit düzeylerini düşürür

Önceki çalışmalarında, araştırmacılar zeytin yaprağı çayının (OLT) obez ve diyabetik bireylerde ancak sağlıklı olmayanlara fayda sağladığını bildirdiler  . Bu nedenle OLT’nin prediyabetiklerde  obezite ile glikoz ve lipit metabolizması üzerinde daha belirgin bir etkiye sahip olabileceğini öne sürdüler. . Katılımcıları rastgele olarak OLT grubuna veya düşük konsantrasyonlu OLT (LOLT) grubuna atadılar. Yemek zamanı boyunca günde üç kez 330 mililitre (mL) OLT veya LOLT tüketimini içeren müdahale 12 hafta sürmüştür.

Araştırmacılar, müdahaleden sonra, OLT grubunda trigliserit ve LDL serum seviyelerinin önemli ölçüde azaldığını bulmuşlardır. Bu azalmalar LOLT grubunda bulunanlardan daha yüksekti. Vücut ağırlığı, bel çevresi ve insülin düzeyleri her iki grupta da önemli ölçüde değişmese de, OLT grubunun açlık kan şekeri seviyeleri LOLT grubundan daha önemli ölçüde azaldı.

Bu sonuçlara dayanarak, araştırmacılar OLT’nin  prediyabetiklerin kan lipit düzeylerini etkili bir şekilde düşürebileceği sonucuna vardı  . Bununla birlikte, zeytin yapraklarının abdominal obezite ve glikoz metabolizması üzerindeki etkisini doğru bir şekilde belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır .
Kaynaklar:

Science.news
WHO.int
Healthline.com
MedicineNet.com
Heart.org
Academic.OUP.com
ScienceDirect.com