Zararlı E.Coli Testi için Yeni Yöntem: Fotoğraf Çekme!

Gıda kaynaklı hastalık her yıl binlerce kişiyi aramızdan alıyor. Bazı mikroorganizmalar ise gıda kaynaklı mikrobiyal hastalık sebepleri olarak ön plana çıkıyor. Bunlardan en önemlilerinden E. coli’nin sert bir türü olan E. coli O157: H7 başta olmak üzere 31 tanınmış patojen en çok hastalık yapıcı mikroorganizmalar.  Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar,  gıda kaynaklı hastalıkların yayılmasını durdurmaya yardımcı olacak yeni teknolojileri geliştirmek için çalışıyorlar. Gıda örneklerinde zararlı E. coli için yerinde test yapmak üzere akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlarla çalışan taşınabilir bir cihazla birlikte biyolüminesans bazlı bir test geliştirdiler.

Silikon fotoçoğaltıcı (SiPM) cihazı, gıda örneklerinde gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakterilerin varlığını tespit etmek için biyolüminesan testten düşük ışık kullanır. Purdue ekibi, verileri Bluetooth teknolojisi aracılığıyla dizüstü bilgisayarlara ve akıllı telefonlara göndermek için bir amplifikatör, karşılaştırıcı ve mikro denetleyiciye sahip bir elektrik devresi oluşturdu. SiPM için taşınabilir bir beşik tasarlamak için 3D baskı kullandılar. Araştırma, Applied Optics’in Ocak sayısında yayınlandı .

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Örneğimizin Önce Fotoğrafını Çekelim

Purdue Mühendislik Fakültesi’nde makine mühendisliği üst düzey araştırma bilimcisi Euiwon Bae, “Amacımız, gıda kaynaklı hastalıkların nedenlerinin kolay, uygun ve verimli bir süreç kullanarak etkin bir şekilde tespit edilmesine olanak tanıyan bir teknoloji ve bir süreç yaratmak” dedi. Purdue Ziraat Fakültesi’nde gıda bilimi profesörü Bruce Applegate ile birlikte teknolojiyi geliştirdi.

Kavramın kanıtını göstermek için Purdue ekibi, cihazı yerel bir bakkaldan yapay olarak kirlenmiş kıyma örnekleri ile test etti. Sığır eti numunelerine E. coli enjekte ettiler ve inokülasyondan sonraki 10 saat içinde numuneyi analiz etmek için cihazlarını kullandılar.

Sığır eti durulanır ve değiştirilmiş bir faj, bakteri için bir virüs içeren bir zenginleştirme sıvısı ile inkübe edilir. Faj daha sonra zararlı gıda kaynaklı bakterileri enfekte eder, böylece bir substrat eklendiğinde, bakteri SiPM tarafından tespit edilen ışık yayar. Cihaz ışık atımlarını veya fotonları sayabilir.

Test mevcut algılama yöntemlerine kıyasla daha yüksek hassasiyet, daha düşük maliyet, daha iyi taşınabilirlik ve diğer belirgin avantajlar sunmakta…Dergi Referansı:

Youngkee Jung, Claudia Coronel-Aguilera, Iyll-Joon Doh, Hyun Jung Min, Trevor Lim, Bruce M. Applegate, Euiwon Bae. Design and application of a portable luminometer for bioluminescence detectionApplied Optics, 2020; 59 (3): 801 DOI: 10.1364/AO.59.000801

Kaynak: ScienceDaily.com