Balın Bronşiyal Astım Tedavisindeki Etkinliği Araştırıldı

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, balın tek başına mı yoksa diğer bileşenlerle kombinasyon halinde mi bronşiyal astımı tedavi edip etmediğini araştırdı. Bulgular  Tıbbi Gıda Dergisi’nde(Journal of Medicinal Food) yayınlandı  .

  • Bronşiyal astım en sık görülen kronik inflamatuar hastalıklardan biridir.
  • Bronşiyal astımı tedavi etmek için tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanımı dünya çapında artmaktadır.
  • Balın bronşiyal astıma karşı etkinliğini belirlemek için, araştırmacılar balın tek başına veya tedavi olarak diğer bileşenlerle birlikte kullanılmasını içeren çalışmalar için 10 elektronik veri tabanı araştırıldı.
  • Bal ve Nigella sativa (siyah kimyon, NS) kombinasyonunun zorla ekspiratuar hacim (FEV1), zorla yaşamsal kapasite (FVC) ve pik ekspiratuar akış hızı (PEFR) dahil tüm solunum fonksiyonlarını hem orta hem de şiddetli olarak önemli ölçüde iyileştirdiğini buldular.
  • Bal ve NS ayrıca hastaların astım kontrol testi puanlarını önemli ölçüde iyileştirdi.
  • Bu arada, daha az şiddetli bir astım derecesine sahip olanlar, bal kullanıldıktan sonra klinik parametrelerde olumlu bir tepki gösterdi.
  • Bir çalışmada, kereviz tohumu ve bal kullanımı, akciğer fonksiyonlarının yanı sıra FEV1, FVC ve solunum parametrelerinin klinik iyileşmesine neden oldu.

Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar balın diğer doğal bileşenlerle birleştirilmesinin bronşiyal astım için bir ilaç olarak oldukça etkili olduğu sonucuna vardılar .

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Dergi Referansı: 

Abbas A.Ş., Ghozy S, Minh LHN, Hashan MR, Soliman AL, Van NT, Hirayama K, Huy NT. BRONŞAL ASTIMDA BAL: HALK masallarından BİLİMSEL GERÇEKLERE. Tıbbi Gıda Dergisi. 07 Haziran 2019; 22 (6): 543-550. DOI: 10.1089 / jmf.2018.4303

Kaynaklar:

Foodscience.news
Liebertpub.com
Remedies.news