Ellagik Asit nedir? Kaynakları ve sağlık faydaları nelerdir?

Bazı kaynaklarda “Elagik asit” olarak da geçen Ellagik asit, polifenoller adı verilen bir yararlı bileşik sınıfına ait bir bitki fitokimyasaldır. Kızılcık, nar ve çilek gibi kırmızı meyvelerde bulunur. Ahududuların en yüksek ellagik asit seviyelerine sahip olduğu bilinmektedir. Benzer şekilde, ceviz ve fındık yüksek ellagik asit konsantrasyonları içerir.

Bitkilerdeki ellagik asidin bir şeker molekülüne bağlı ellagitannin formunda olduğu bilinmektedir. Bitkiler mikrobiyolojik enfeksiyon ve zararlılardan korunmak için bu bileşiği üretirler. Bileşik, saf halde açık sarıya çalan krem rengi kristal şeklindedir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Elagik asitin faydaları nelerdir?

Ellagik asit çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu özellikleri ile bilinir . 2015 yılında yayınlanan bir araştırma, bileşiğin meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, besinin, prostat kanseri hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını baskıladığı bulunmuştur. 2005 yılında yapılan bir insan çalışması da, ellagik asidin kemoterapinin olumsuz etkilerini hafifletebileceğini göstermiştir.

Elagik asit, kansere neden olan moleküller ile bağlanıp onları etkisiz hale getirerek belirli genlerin yok edilmesine yardımcı olur. Geçmiş dönem bir çalışma, besinin, hepatik mukozal sitokromları etkili bir şekilde azalttığını ve bazı hepatik faz II enzim aktivitelerini arttırdığını ve bu da dokuların reaktif ajanları detoksifiye etmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Ellagik asit, yemek borusu, deri, kolon ve pankreas kanserlerine karşı güçlü koruma sağlar.Besin maddesinin kalp sağlığını da desteklediği bulunmuştur. Ellagik asidin oksitlenmiş kötü kolesterol ekspresyonunu inhibe ettiğini ve kalp hastalığı gelişme riskini azalttığını ortaya koyan bilimsel yayınlar mevcuttur. Benzer şekilde, bir çalışma da, ellagik asidin ortak karotis intima-media kalınlığını ve sistolik kan basıncı seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Bileşik sindirim profilini de destekler. Ellagik asidin, enflamatuar sitokin seviyelerini azalttığı ve mide ülseri ve Chron hastalığı gibi bazı sindirim olumsuzluklarını hafiflettiği gösterilmiştir. Ayrıca karaciğeri güçlendirir ve organın hastalığa neden olan maddelerden etkili bir şekilde kurtulmasını sağlar. Ek olarak, bileşik beyin sağlığını geliştirmek ve travmaya bağlı beyin hasarının olumsuz etkilerini sınırlandırdığı söylenir.

Erkekler de güçlü besinlerden büyük ölçüde yararlanırlar. Geçmişte yapılan bir çalışma, ellagik asit takviyesinin, testosteron konsantrasyonunda adriamisine bağlı azalmayı azaltmaya ve testiküler apoptozu hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Besin maddesi ayrıca oksidan / antioksidan dengeyi ve testis dokusunun histopatolojik görünümünü iyileştirmek için lanse edilir. Bileşiğin sperm kalitesini de arttırdığı bilinmektedir.

Ayrıca, ellagik asit, çeşitli ağrı türlerini ve enflamatuar hastalıkları hafifleten güçlü analjezik özellikleri nedeniyle değerlidir. Besin maddesinin trombosit aktivitesindeki düşüşleri önlediği ve genel kan dolaşımını arttırdığı bilinmektedir. Benzer şekilde, ellagik, solunum sağlığını iyileştiren ve çok sayıda cilt hastalığına karşı faydalı özellikler içerir. Ellagik asit ayrıca oksidatif stresi ve patojenik ajanların çoğalmasını inhibe ederek bağışıklık sistemini güçlendirir.


Elagik asit ile desteklenen vücut sistemleri

Elagik asit, vücudun meme, yemek borusu, cilt, kolon ve pankreas gibi çeşitli bölgelerini etkileyen kanserlerin başlamasını önler. Benzer şekilde, bileşik kalbe ve genel kan dolaşımına özellikle faydalıdır. Besin ayrıca beyni ve sindirim sistemini de korur. Elagik asit bağışıklık sistemini ve erkeklerin üreme sağlığını da destekler.

  • Elagik asit çeşitli kanser türlerini, kalp hastalıklarını ve miyokard enfarktüsünü önler.
  • Ellagik asit, mide ülserlerini, Chron hastalığını ve travmaya bağlı beyin hasarını azaltır.
  • Elagik asit trombosit aktivitesini arttırarak, cilt bozukluklarını ve testiküler apoptozu önleyebilir.
  • Elagik asit hem kardiyovasküler hem de sindirim profilleri için faydalıdır.
  • Ellagik asit beyni, bağışıklık sistemini ve genel kan dolaşımını destekler.
  • Elagik asit, solunum sistemini, erkeklerin üreme sağlığını ve cilt durumunu iyileştirir.
Kaynaklar:

Phytochemicals.com
KyleNorton.HealthBlogs.org
SupplementPolice.com