Fosfor (P) Nedir? Kaynakları ve sağlık yararları nelerdir?

Fosfor kalsiyumdan sonra vücutta en çok bulunan ikinci mineraldir. Fosfor kemikler ve dişler için yapı taşı olarak önemli bir rol oynar. Ayrıca vücudun enerji kullanımı ve depolamasına yardımcı olan önemli bir mineraldir. Fosfor, böbrek ve sinir fonksiyonlarını, kas kasılmalarını ve kalp atışını düzenlemeye yardımcı olur. Kısaca fosfor; vücuttaki her hücrenin normal işlevi için kritik bir bileşendir.

Fosfor ve kalsiyum birlikte kemikleri osteoporozdan korur, diş problemlerini önler ve vücuttaki normal hücre fonksiyonunu destekler. Fosforu bulmak zor değil. Fosforun ana gıda kaynakları et, kümes hayvanları, balık , yumurta ve süt , yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri içeren protein açısından zengin gıdalardır . Diğer iyi kaynaklar arasında tam tahıllar, fasulye , fındık, patates, kuru meyve, sarımsak ve karanfil  bulunur.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Fosfor’un sağlık etkileri

Fosfatlar (fosfor) , vücudun düşük fosfor seviyelerine sahip olduğu bir durum olan hipofosfatemiyi tedavi etmek için klinik olarak kullanılır . Ayrıca vücutta yüksek kan kalsiyum seviyelerinin olduğu bir durum olan hiperkalsemiyi tedavi etmek için de kullanılırlar. Son olarak, kalsiyum bazlı böbrek taşlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu üç durum için de hekim yönlendirmesi gerekmektedir.

Ek olarak, lavmanlarda laksatif olarak fosfatlar da kullanılır. Bazı sporcular kas ağrısını ve yorgunluğu azaltmak için yarışmadan önce veya yoğun egzersizlerden önce fosfat takviyeleri kullanırlar.


Fosfor ve vücut sistemleri

Fosfor, vücudun organları ve sistemleri için bir dizi fonksiyona sahiptir . Fosfor iskelet sistemini destekler. Fosfor, büyüme sürecinin ve kemik ve dişlerin korunmasının hayati bir parçası olduğu için kemik büyümesini destekler. İnsan hayatının normal aşınmasına ve yıpranmasına dayanabilen kemikleri güçlendirmek için kalsiyum ile çalışır. Aynı zamanda diş etlerinin ve diş minesinin sağlığının arttırılmasına yardımcı olur. Bu mineral kemik kaybı veya osteoporoz olarak bilinen mineral yoğunluğu kaybı gibi ciddi problemleri hafifletebilir. Sağlıklı ve işlevsel bir yaşam sağlamak için güçlü bir iskelet yapısının temelini atar.

Fosfor kas zayıflığını, uyuşukluğu, yorgunluğu ve benzer rahatsızlıkları azaltma yeteneğine sahiptir. Vücutta normal fosfor seviyelerine sahip olmak vücudu fit ve aktif hale getirir. Cinsel zayıflık, fosfor takviyesi ile de tedavi edilebilir. Libido kaybı, soğukluk, iktidarsızlık ve sperm motilitesi gibi sorunlar vücutta yeterli miktarda fosfor bulunmasıyla arttırılabilir.

Bu mineral sindirim sistemini de destekler. Riboflavin ve niasinin  sindiriminin arttırılmasında önemli bir rol oynar. Fosfor, düzenli, sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler. Hazımsızlık, kabızlık, ishal gibi sindirim sistemi problemlerine iyi gelir.Dahası, vücudun büyümesini ve korunmasını sağlayan protein metabolizmasını uyardığı bilinmektedir. Üreme sürecinde daha da yardımcı olan proteinlerin oluşturulmasında önemli bir unsurdur. Hücrelerin düzgün büyümesini ve onarımını sağlamak için vücuttaki proteinlerin maksimum kullanımını kolaylaştırır. Ayrıca vücudun karbonhidrat ve yağları kullanmasına yardımcı olur. Fosfor enerji akışına ve farklı organ sistemleri tarafından kullanılmasına yardımcı olur.

Vücutta meydana gelen bir dizi kimyasal reaksiyonda bir katılımcı veya ko-faktör olarak hareket et eden fosfor; besin alımını kolaylaştırır. Ek olarak, fosfor hücre onarımını arttırır. Vücut hücrelerinin gelişmesini ve aktif kalmasını sağlar.

Bu mineral ayrıca vücudun endokrin bezleri ile doğrudan etkileşerek hormon dengesini düzenler ve hormonların oluşumunu ve salınmasını düzenlemeye yardımcı olur.

Bu mineral beyni destekler. Vücuttaki yeterli fosfor seviyeleri beynin normal çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bilişsel büyüme ve gelişmeyi de destekler.

Fosfor boşaltım sistemine fayda sağlar. İdrara çıkma ve boşaltım yoluyla böbreklerden atıkların uygun şekilde salınmasını sağlayarak böbrekleri sağlıklı tutar. İdrar miktarını ve sıklığını artırarak, vücut ürik asit, fazla tuz, su ve hatta yağ seviyelerini dengeleyebilir. Ayrıca vücuttan atılan tüm sıvıların ve malzemelerin sağlıklı dengesini teşvik eder, böylece tüm vücudu temiz, toksin içermeyen haliyle sağlıklı tutar.
Kaynaklar:

EatRight.org
UMM.edu
OrganicFacts.net