Hamilelikte Sıfır Kalorili Tatlandırıcılar Toksik Risk İçeriyor

Hamilelikte Anne adayları mümkün olan en sağlıklı besinleri tercih eder. Kafein ve belirli peynir türlerinden uzaklaşırlar. Düzenli egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri; büyüyen bir bebek için çok önemlidir.  Anne adaylarının  en yaygın değişikliklerinden biri de şekeri kesmektir. Şeker yerine sıfır kalorili tatlandırıcılar tüketmek ise yapılan hatalardan biri olabilir. Çocuklarınızda bağırsak florasının değişmesine ve karaciğerde toksisiteye  neden olabilir.

Amerikan Gebelik Derneği aşırıya kaçmadan tüketilmesi durumunda Stevia, aspartam, asesülfam-K  ve sukraloz gibi tatlandırıcıların, gebelik sırasında kullanımının güvenli olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, Frontiers in Microbiology dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir hayvan çalışması , sıfır kalorili tatlandırıcılara maruz kalmanın hamilelik sırasında veya anne sütü ile beslenme zamanlarında yavru farelerin bağırsak florasının değiştirdiğini ve karaciğer toksisitesiyle sonuçlandığını buldu .

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Araştırmacılar bu bulguların insan denemelerinde acilen incelenmesi gerektiğine inanıyor. Ayrıca, yapay tatlandırıcılar ile diyet içecekleri tüketen kadınlarda gebe kalma şanslarını azaldığı da bilinmektedir.

Tatlandırıcılar her yerde ve hemen hemen her şeyde

Sıfır kalorili tatlandırıcılar özellikle gazlı içecekler ve spor içeceklerinde, gargara, diş macunu ve ilaçlara kadar her üründe  kullanılır. Bu, hamile bir kadının bu ürünlerin ne kadarını tüketebileceğini izlemeyi inanılmaz derecede zorlaştırır.

Bu nedenle, araştırma ekibi, kabul edilebilir günlük alım (ADI) düzeylerinin hamilelik sırasında güvenli olup olmadığını ve bu tür tüketimin etkilerinin ne olabileceğini belirlemek için yola çıktı.

Araştırmacılar anne farelere hamilelik ve emzirme döneminde üç tatlandırıcı çözeltisinden biriyle beslediler ve sütten kesilmiş yavruları üzerindeki etkileri analiz ettiler. Çözeltiler, kabul edilebilir günlük alımda (ADI) bir sükraloz ve asesülfam-K karışımı ve ADI’nin iki katı tatlandırıcı içeren (sulu) iki farklı karışım içeriyordu. ADI, toksikoloji çalışmalarına dayanılarak insanlarda güvenli kabul edilen maksimum tüketimdir.
Toplam 226 fare yavrularının kan, dışkı ve idrar analizi, her iki tatlandırıcının da doğum öncesi bulaştığını ve yavruların metabolizmasını ve mikrobiyomunu etkilediğini buldu.

Fare yavruları farklı tatlandırıcıların çok düşük seviyelerine maruz kalsalar da, hem ADI hem de çift ADI gruplarındakiler önemli metabolik değişiklikler geçirdi:

Spesifik olarak, bu değişiklikler kandaki toksinleri temizlemede karaciğer fonksiyon bozukluğu ve bağırsaktaki bakteri metabolitlerinde olumsuz bir değişiklik olduğunu gösterdi. Her iki tatlandırıcı grubunda da, araştırmacılar Akkermansia muciniphila gibi önemli faydalı bağırsak bakteri türlerinin kaybını gözlemledi  . Araştırmacılar, insanlarda benzer mikrobiyom değişikliklerinin tip 2 diyabet ve obezite ile bağlantılı olduğunu belirtti.

İki kat ADI çözeldi tüketen fare grubundaki  yavruların; tatlandırıcı tüketiminin en kötü etkileri yaşadığı gözlemlenirken, her iki grup için de ciddi mikrobiyom değişiklikleri gözlemlendi.

Çalışmanın kıdemli yazarlarından Dr. John Hanover “Perinatal dönem, kemirgen ve insan yenidoğanda hem mikrobiyom hem de ortaya çıkan detoksifikasyon sistemleri için kritik bir gelişim aşamasıdır ve çalışmamız tatlandırıcılara erken maruz kalmanın potansiyel olumsuz sonuçlarını tanımlamaktadır. Bu nedenle, bulgularımıza dayanarak, sıfır kalorili tatlandırıcılar bu kritik gelişim penceresinde insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılmasını gerektiriyor.” demekte

Araştırmacılar bu bulguların insan denemelerinde tekrarlanıp tekrarlanmayacağını henüz belirlememiş olsalar da, annelerin sıfır kalorili tatlandırıcılardan tamamen kaçınmaları tavsiye edilir. Anne ya da bebeğin sağlığı için iyi değiller ve sonuçta, her anne adayı sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için tüm fedakarlıklara katlanıyor, değil mi?
Kaynaklar:

IntegrativePractitioner.com
AmericanPregnancy.org
Nutrients.news