Tarım ve Orman Bakanlığı Yeni Taklit ve Tağşiş Listesi Yayınladı

Ülkemiz Gıda Otoritesi olan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı; yaptığı basın açıklamasında 74 firmaya ait 99 parti üründe taklit ve tağşiş olduğu ilan etti.

Bakanlık yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak ;Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmakta.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Uygunsuzluklar Nasıl Tespit Ediliyor

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığın rutin denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı var. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımakta.
Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 74 firmaya ait 99 parti ürün Bakanlığın internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu. Tam Liste İçin Tıklayın
Bu son Listeyle ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1486 firmaya ait 3301 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.


Peki Listede Neler Var?

Her zaman olduğu gibi listede kebapçılar, sucukçular başı çekmekte. Sucukta baş eti, kebap ve pide harçlarında tavuk etleri ve tavuk derisi var. Daha önceki listelerde tek tırnaklı eti ve domuz eti yaygın iken bu sefer sadece Adana bölgesinde bir işletmede tek tırnaklı eti tespit edildiğini görüyoruz.

Tam Liste İçin Tıklayın

Bir diğer dikkat çeken olay ise sildenafil içerikli; şekerlemeler, çikolatalar ve enerji içecekleri. Sildenafil bilindiği üzere cinsel yetersizlik için kullanılan ünlü mavi hapın etkin maddesidir. Özellikle kalp hastalarının dikkatli kullanması gerekirken, gıdaların içinde karşımıza çıkmasının kokutucu sonuçları olabilir.

Zeytinyağ da yine bilindik taklit olan; farklı ürünlerden elde edilen yağların karıştırılmasını görmekteyiz. Peynire nişasta ve tereyağına margarin ilavesine ise zamanla alışmış gibi görünüyoruz.Hilenin bir diğer adı yine bal haline gelmiş durumda. Fruktoz/glukoz oranı bala uymayan bir değer yakalandığında bu bala dışarıdan nişasta bazlı şeker eklendiğini göstermekte.

Kırmızı Biber ve çay da ise ifşa listesinde yine bilindik numara var! Renk maddesi eklenen çaylar daha demli gibi görünse de “tağşiş” durumu zirve yapmış durumda.

Kaynak:
Tarim.gov.tr