Tarım ve Orman Bakanlığı Yakında Atama Yapacak Ama!…

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının önümüzdeki günlerde atama yapması planlanıyor. Bu atama tam 3 yıldır bekleniyor; üstelik verilmiş sözlerin hiç biri gerçekleşmemiş iken yeni atama haberleri duyulmaya başlandı. Kötü Haber: Gıda Mühendisleri bu atamadan da istediklerini bulamayacak.

Atama rehberimiz yayınlandı tıklayın 

Ülkemizde Gıda Güvenliğinin durumu içler acısı iken; yayınlanan Taklit ve Tağşiş listeleri sadece buz dağının görünen yüzü iken T.C. Tarım ve Orman Bakanlığında Gıdaya bakış açısı bir türlü değişmedi. Gıda Güvenliğini uzun bir süre bir kaç günlük eğitimler aldırdığı mevcut personelleri ile yapabileceğini zanneden bakanlık; hala Gıda Mühendisi almamaya ısrar ediyor


Gıda Mühendisi Ataması Olacak mı?

Evet; atama olacak.

Gıda Mühendisleri son yıllarda düzenlenen KPSS’lerde hep en üst sıralarda yer aldılar; ortalaması 90’nın üzerinde olan Gıda Mühendisliği bölümü dışında pek bir bölüm yoktur herhalde. Bir çok meslekte 70-80 puan bandında atama yapılırken Gıda Mühendisliği Puan ortalaması bu denli yüksek iken ; hala en az atama gören meslek durumunda.

Gıda Güvenliği’nin ülkemizdeki  otoritesi T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı; önümüzdeki günlerde 2 Bin’ne yakın bir personel alımı gerçekleştireceği alınan duyumlar arasında.

İşin önemli tarafı ise bu kadrolardan geçmiş yıllarda ADİL OLMAYAN dağılımla atamalar yapıldı ve her atama döneminde GIDA MÜHENDİSLİĞİ minimum sayılarla adaletsiz bir şekilde yüksek puanlar ile açıkta kaldı. Temennimiz odur ki bu yıl yapılacak atamada bakanlığın ADALETLİ kadro dağılımı yaparak her mesleğe hak ettiği değeri vermesidir.Sn. Bakan Makam Odasında Çamaşır Sulu Test Yaparsa; Gıda Güvenliği ne alemdedir.

Son günlerde Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin dönercilerle olan polemiği malum. Makam odasında çamaşır sulu tavuk dönerli testi gerçekleştirmiş ve Gıda Literatürüne yeni bir yaklaşım kazandırmıştır.

Bu tarz yaklaşımları ülkemizde çay kaşığı ile bal kalite testi yapanlarda da görmüştük. Unutulmamalıdır ki gıdalar ile alakalı her türlü test ileri düzey laboratuvar koşullarında gerçekleşir.

Bakanlığın üst düzey yöneticileri bu konuda yetkin kişilerin Gıda Mühendisi olduğunun pek farkında değildir. Bu yüzden yıllardır  meslekler arasında adaletsiz atama gerçekleştiren bakanlığın adıdır Tarım ve Orman Bakanlığı…

760 bin gıda işletmesini 1800 gıda mühendisi ile denetlemeye nasıl yetişildiğini çok merak ediyoruz. Tabii yetkin ve yerinde denetleme yapılıyorsa.


Gıda Mühendisleri Odası Bu konuda Ne diyor?

Tmmob Gıda Mühendisleri odası yöneticileri eleştirilerin en büyüğünü hakediyor. Atama bekleyen gıda mühendisleri geçtiğimiz günlerde Ankara da eylem yaptılar. Oda yetkililerinden bir kişi dahi yoktu yanlarında.

Siyasi odak eylemlerde ön safta yer alan yönetim zihniyeti Meslek söz konusu olduğunda oldukça pasif kalıyor. Aynı durumu Çalıştırılması zorunlu meslek mensupları tebliği  yayınlandığında da gördük. Odamız sessiz kalırkan diğer meslek grupları oldukça iyi çalışıyor; gıda işletmelerinde; Kimyager ve Biyologlar ile aynı kategoride irdelendiğimiz yetmedi şimdi yeni rakiplerimiz Biyomühendisler.

Hayvansal olmayan gıdalarda Veteriner Hekimler Yetkili olabiliyorken;
Sadece bir dönem; Gıda mühendislerinin gördüğü derslerin özetini gören Ziraat Mühendisleri Gıda Konusunda yetkinliğini ilan ederken;
Kimya Mühendisleri Odası olamadan Su dahi içemeyen Odamız Yönetimine Göre tabii ki haksızız; eleştirilerimizin dozajını ayarlayamayız


Sadece Devlet bünyesinde çalışmanın kısıtlanması yetmiyor; özel sektörde de çalışmalarımız oldukça kısıtlandı.

Çalıştırılması zorunlu meslek mensupları tebliğ yayınlandı; artık belirttiğimiz gibi Gıda Mühendislerinin Özel sektörde de çalışma imkanları daha da kısıtlandı.

2500-3000 tl bandında fiyat teklifleri ile karşı karşıya kalan Gıda Mühendisleri için iş verenler “kabul ediyorsan fiyat bu yoksa yerine emekli ziraat muh veya veteriner bulurum” cevabı veriyorlar.

Bir meslek hem devlette yeteri miktarda atama alamıyor; hem de özel sektörde imkanları kısıtlanıyor. Merakımız; Gıda Mühendislerine nedir bu garez. Lütfen bir açıklama yapılsın artık!

Bakanlık Yöneticileri Gıda Güvenliğinin bu ülkede sağlandığını sanıyor ya da nasıl sağlayacaklarını bilmiyorlar. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’da hiç bir şekilde meslektaşlarına bir his beslemiyor.

Arada ezilen; sorunlarla boğuşan kocaman bir kitle kalıyor elimize. Umarız; gelecekte ülkemizin gıda güvenliğini sağlayacak bu kitle mutlu olur!…One thought on “Tarım ve Orman Bakanlığı Yakında Atama Yapacak Ama!…

  1. Ne duyduysaniz açık açık paylasin hangi branştan ne kadar alınacak.

Comments are closed.