Çölyak İçin Yeni Adım: Tam uyumlu fare modelleri geliştirildi

Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çölyak hastalığının ilk gerçek doğru fare modelini geliştirdiler. Hayvanlar, gluten yedikten sonra çölyak geliştiren insanlarla aynı genetik ve bağışıklık sistem özelliklerine sahip. Bu, hastalık için yeni tedaviler geliştirmek ve test etmek için hayati bir araştırma aracı olduğu söyleniyor.

Chicago Üniversitesi Çölyak Hastalıkları Merkezi Araştırma Direktörü ve Doktora Başkanı Bana Jabri bu hafta Nature dergisinde yeni bir çalışmasını yayınladı. Buna göre  geliştirilen fare modelleri tıpkı çölyaklı bireylerde olduğu gibi glutenli gıdaları tükettiğinde ince bağırsağı zarar görüyor ve glutensiz bir diyet ile oluşan sorunları tersine çevirebiliyor.

Çölyak hastalığı, dünya çapında insanların yaklaşık% 1’ini etkileyen bir otoimmün bozukluktur. Buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein olan glüten tüketildiğinde gastrointestinal semptomlara ve ince bağırsağın astarına zarar verir.

Tedavisi yoktur ve tek etkili tedavi, ulaşımı zor olabilen glutensiz bir diyettir. En dikkatli çölyak hastaları bile, işlenmiş gıdalardaki bilinmeyen bileşenler veya yakınlarda veya aynı pişirme ekipmanı ile hazırlanan gluten içeren gıdalardan çapraz kontaminasyon yoluyla gluteni yanlışlıkla alabilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Sıkı glutensiz bir diyet sürdürürken bile, çölyak hastalarının% 40’ı hala besinleri emmeye yardımcı olan ince bağırsakta küçük, parmak benzeri çıkıntılarda iltihaplanma ve villöz atrofi belirtileri gösterir. Bu nedenle, çölyak hastalarının yaşam kalitesini artırmak için hastalığı tersine çevirebilecek veya önleyebilecek tedavilere büyük ölçüde ihtiyaç vardır.

Katkıda bulunan faktörlerin karmaşık etkileşimi

Bilim adamları çölyak hastalığının kesin nedenini bilmiyorlar, ancak araştırmacılar hastalığı tetiklemek için birlikte çalışan birkaç genetik, bağışıklık sistemi ve çevresel bileşen belirlediler. Çölyak hastaları, bağışıklık sisteminin yabancı antijenleri tanımasına ve bir bağışıklık tepkisi oluşturmasına yardımcı olan bir grup genin parçası olan HLA-DQ2 ve HLA-DQ8 olmak üzere iki genetik varyanttan birine sahiptir. Bununla birlikte, bu varyantlardan birine sahip olmak, sadece hastalığı geliştirmek için yeterli değildir.

Çölyak  hastalarındaki çalışmalara dayanarak, Jabri ve meslektaşları, ince bağırsağın astarında IL-15 adı verilen yüksek bir inflamatuar protein ile ilişkili doku sıkıntısı belirtilerinin, hastalığın ayırt edici özelliği olan villöz atrofiye neden olması gerektiğini önerdiler. .

Bazı çevresel faktörler de devreye girebilir. 2017’de Jabri ve ekibi, yaygın ve nispeten zararsız bir virüsün çölyak için zemin hazırlayan bağışıklık sisteminde değişikliklere neden olabileceğini keşfetti. Tüm bu faktörler, biri villöz atrofiye neden olan gluteni aldığında otoimmün bir yanıtı tetiklemek için birlikte çalışır.


Tüm yapboz parçaları yerine oturuyor

20 yıldan fazla bir süredir, araştırmacılar çölyak için bu koşulları yansıtan bir fare modeli geliştirmeye çalıştılar. Bununla birlikte, bu modellerin hiçbiri, glutene yanıt olarak villöz atrofi geliştiren HLA gen varyantlarına sahip olan farelere yol açmamıştır.

UChicago’da araştırma yardımcısı profesörü ve çalışmanın baş yazarı Valerie Abadie “Çölyakta, hastalığın ana özelliği, ince bağırsak astarının doku yıkımıdır,” diyor . “Bu yeni HLA-DQ8 fare modeli benzersizdir, çünkü hayvan gluteni yerken villöz atrofi geliştiren tek modeldir. Buna ek olarak, fareler glutensiz bir diyete yerleştirildiğinde, ince bağırsakları iyileşebilir, tıpkı çölyak hastalığı olan insanlarda olduğu gibi. ”

Jabri, bu elementlerin hepsinin insanlarda hastalığa neden olan koşulları gerçekten temsil etmek için bir araştırma modelinde bulunması gerektiğini söyledi.

Jabri, “Her şeyin yerine oturması için farklı parçaların bir araya gelmesi gereken bir bulmaca gibi,” dedi. “Bulmacanın sadece bir parçasının laboratuvar ortamında olduğu için hastalığa neden olduğu bir modeliniz varsa, o zaman diğer bileşenleri nasıl engelleyeceğinizi veya müdahale edeceğinizi test edemezsiniz. Karmaşık etkileşimin tamamının olduğu bir kurulum yapmanız gerekir. Çölyak hastalığının gelişimi aynen bu şekildedir. ”

Yeni fare modeli, çölyak hastalığını geliştirdikten sonra tersine çevirmek veya hastalık riski altındaki kişilerde gelişmesini önlemek için yeni tedaviler geliştirmek için hayati bir araç olacak. Araştırmacılar, ilaçlar için yeni hedefler belirleyebilecek ve daha sonra bunları insanlarda durumu iyi temsil eden bir modelde test edebileceklerdir.

Hastalığın doğasını anlamak için insan çalışmaları yapmanın gerekliliğinden bahseden Jarbi “Şimdi fare modelini kullanarak daha fazla sorgulayabilir ve öğrendiklerimizi insan sistemine geri uygulayabiliriz. Bu iki yaklaşımın entegrasyonu çok önemlidir.” dedi.

Dergi Referansı :

  • Valérie Abadie, Sangman M. Kim, Thomas Lejeune, Brad A. Palanski, Jordan D. Ernest, Olivier Tastet, Jordan Voisine, Valentina Discepolo, Eric V. Marietta, Mohamed B. F. Hawash, Cezary Ciszewski, Romain Bouziat, Kaushik Panigrahi, Irina Horwath, Matthew A. Zurenski, Ian Lawrence, Anne Dumaine, Vania Yotova, Jean-Christophe Grenier, Joseph A. Murray, Chaitan Khosla, Luis B. Barreiro, Bana Jabri. IL-15, gluten and HLA-DQ8 drive tissue destruction in coeliac diseaseNature, 2020; DOI: 10.1038/s41586-020-2003-8

Kaynak:
Uchicago.edu
ScienceDaily.com