GDO’lu Hayvansal Gıdalar Yolda

Genetiği değiştirilmiş gıdaların yaygınlaşıyor. Son yıllarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dalga gibi yükselemekte. 2015 yılında, bir araştırmada , türketicilerin üçte ikisinin genetik olarak değiştirilmiş gıdaların etiketlenmesini desteklediği belirtilmekte. Açıkçası, birçok insan daha büyük veya daha hızlı büyütmek veya zararlılara ve hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmek için genetik düzeyde değiştirilmiş ürünleri yemeye karşı dikkatli.

Birçok insan bu gıdaların uzun vadeli sağlık etkileri hakkında büyük bir endişe duyarken, bir diğer taraf da bu şekilde doğa ile uğraşmanın çevresel etkileri konusunda endişeli. Uzmanların ise, GDO’lu yiyeceklerin biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkisi ile vahşi hayvanların ve bitkilerin doğal dengesi üzerine endişeleri artmış durumda.  Modifiye edilmiş ve değiştirilmemiş bitkilerden genlerin “karışması” ve geri döndürülemez ve kontrol edilemeyen sonuçlara yol açma riski ne yazık ki var.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Genetiği değiştirilmiş bitki mahsulleri üzerine tartışmalar sürerken ilk genetik olarak değiştirilmiş hayvansal gıda – somon – Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından insan tüketimi için onaylandı ve etiketsiz GDO’lu balıklar yakında restoranın menüsünde yer alacak.

GDO’nun tehlikeli geçmişi

Bazı uzmanlar, yakın zamanda FDA tarafından onaylanan yeni somon gibi genetik olarak değiştirilmiş gıdaların insanlar için çok az sağlık riski oluşturduğunda ısrar ediyorlar. Gıdaların genetik olarak değiştirilmesinin, çiftçilerin yüzyıllardır yaptığı gibi, istenen özelliklerde üreme ve istenmeyen zararlıların gıdalardan uzaklaştırılmasını hızlandırdığını iddia ediyorlar.

FDA kesinlikle yeni GDO’lu somon için taraf olmaya başladı. Ancak, bu somonu yemenin bir risk, olmayacağına ve onu güvenle tüketebileceğimiz manasını da taşımıyor.

Piyasaya sürülen en erken genetik olarak değiştirilmiş gıdalardan biri Flavr Savr domatesiydi. Daha sonra, bir dava sonucunda serbest bırakılan 40.000’den fazla ajans notu, bilim adamlarının FDA’yı defalarca Flavr Savr gibi GDO’ların ciddi sağlık riskleri taşıdığı konusunda uyardığını kanıtladı. Ancak endişeler göz ardı edildi ve GDO’lu domatesin açık pazara ulaşmasına izin verildi. Neyse ki, uzun süre raflarda kalamadı.


İşte o sağlık riskleri taşıdığı konusunu içeren notlardan biri; HuffPost bildirisi;

Domateslerin baş yaratıcısı Calgene (şimdi Monsanto’nun bir parçası), gönüllü olarak 28 günlük üç sıçan besleme çalışması yaptı. … Calgene iki ayrı Flavr Savr domates hattını test etti. Her ikisi de aynı tip domatese aynı geni yerleştirdi. Ekleme işlemi ve daha sonra hücrelerin GDO bitkilerine klonlanması, birçok benzersiz ve öngörülemeyen sonuca neden olabilir.  Flavr Savr çeşitlerinden birini yiyen sıçanlar muhtemelen farklı bir test grubunda olmaları gerekiyordu. 20 dişi sıçanın 7’sinde mide lezyonu gelişti. Diğer Flavr Savr’ı yiyen sıçanların veya doğal domateslerin yiyenlerin hiç lezyonu yoktu.

Önde gelen GDO güvenlik uzmanı Dr. Arpad Pusztai, eğer insanlar bu tür bir kanama yaşayacaksa, özellikle kan pıhtılarını önlemek için rutin olarak aspirin alan yaşlı hastalarda hayatı tehdit edici olabileceği konusunda uyarmıştı.


Domatesden somona… GDO bir kabus mu?

FDA, Flavr Savr domateslerini ev tüketiminde güvenli olduğuna dair güvence vermesine rağmen hızla pazardan çekildi. Bu kararın alınmasındaki etkenin nedeni henüz tam açıklanmasa da Flavr Savr domestesleri şuanda piyasa da yok.

Bununla birlikte, aynı kurum şimdi GDO’lu somonunun sağlık riski taşımadığını tartışmasız kabul etmemizi istiyor. Bir domates bu kadar ciddi riskler taşıyabiliyor ve sessizce piyasadan çekiliyorsa; GDO’lu somon’un tüketimi ile insanlık üzerinde hangi korkunç öngörüler mevcut?

GDO; kısmen kullanılabilir bir biyoteknoloji olabilir. Çeşitli zararlıların gıdaları etkilemesi engellene bilir. Bu küçük uygulama hali ile aslında GDO tüketici açısından avantaj da sağlaya bilir.

Ancak; GDO yavaş yavaş sınırlarını aşmakta; Somon zengini bir ülke var? Neden bu ülke değil de Amerika da GDO’lu somon üretilmek isteniyor? Doğal olan somonun piyasada GDO’lu bir rakibi mi geliyor?
Kaynaklar

DailyMail.co.uk
FrankenFood.News
USAToday.com
HuffPost.com