Yeşil Çay ve Düzenli Egzersiz Karaciğer Yağlanması Düşmanı

Yeşil çay özü ve egzersizin kombinasyonu,  insanlar için potansiyel bir sağlık stratejisine işaret ediyor. Penn State araştırmacılarına göre, yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde obezite ile ilişkili yağlı karaciğer hastalığının şiddetini% 75 azalttı.

Gıda bilimi doçenti Joshua Lambert’e göre, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ilerlemesi beklenen önemli bir küresel sağlık sorunudur. Obezite ve tip 2 diyabet gibi risk faktörlerinin yüksek yaygınlığı nedeniyle, yağlı karaciğer hastalığının 2030 yılına kadar 100 milyondan fazla insanı etkileyeceği tahmin edilmektedir. İşin kötü tarafı şu anda hastalık için onaylanmış bir tedavi yoktur.

Çalışmada, yeşil çay ekstresi tüketen ve düzenli olarak bir tekerlek üzerinde koşarak egzersiz yapan farelerde 16 hafta boyunca yüksek yağlı bir diyetle beslenmesine rağmen  karaciğerlerinde lipit miktarının kontrol grubu farelere kıyasla sadece dörtte birine sahip olduğu bulundu. Tek başına yeşil çay özütü ile tedavi edilen veya tek başına egzersiz yapan farelerde ise, karaciğerlerinde yaklaşık olarak kontrol grubunun yarısı kadar yağ vardı.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Yeşil çay ekstresi tüketen ve egzersiz; fazla yağın atılmasını kolaylaştırdı

Son zamanlarda Beslenme Biyokimya Dergisi’nde yayınlanan çalışmada, farelerin karaciğer dokuları analiz edildi. Ayrıca araştırmacılar, dışkılardaki protein ve yağ içeriğini de ölçtüler. Yeşil çay ekstresi tüketen ve egzersiz yapan farelerin  dışkılarında daha yüksek lipit ve protein seviyeleri bulundu.

Lambert, “Çalışma bittikten sonra bu farelerin karaciğerlerini inceleyerek ve araştırma sırasında dışkılarını tarayarak, yeşil çay ekstraktı tüketen ve egzersiz yapan farelerin besinleri farklı şekilde işlediğini gördük” dedi. .

“Yeşil çaydaki polifenollerin ince bağırsakta salgılanan sindirim enzimleriyle etkileşime girdiğini ve gıdalardaki karbonhidrat, yağ ve proteinin parçalanmasını kısmen engellediğini düşünüyoruz.” diyen Lambert : “Eğer bir fare diyetindeki yağı sindirmezse, o yağ ve onunla ilişkili olan bileşikler farenin sindirim sisteminden geçer ve belli bir miktarı dışkısında ortaya çıkar.” şeklinde açıkladı.

Hem yeşil çay ekstresi hem de egzersizle tedavi edilen farelerin yeni mitokondri oluşumu ile ilgili genlerin daha yüksek ekspresyonuna sahip olması önemli olabilir. Bu gen ifadesi önemlidir, çünkü araştırmacıların yeşil çay polifenollerinin ve egzersizin yağlı karaciğer birikintilerini azaltmak için birlikte çalışabileceği mekanizmayı anlamalarına yardımcı olacak işaretler sağlandı.


Yüksek enerji; az yağ

Araştırmacılar; kontrol grubu ile yeşil çay tüketip egzersiz yapan farelerin gen expresyonunu karşılaştırdılar. Enerji metabolizması ile ilgili olduğu bilinen genlerin ifadesini ölçüldü. Kombinasyon tedavisi gören farelerde, yeşil çay ekstresi tüketmeden ve egzersiz yapmadan önce orada olmayan genlerin ekspresyonunda ise artış gözlemlendi.

Yeşil çay ekstresi ve egzersizin karaciğerde biriken yağları azaltmak için birlikte çalışıp çalışmadığını ya da etkilerin basitçe katkı maddesi olup olmadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. 12 yıldır Tarım Bilimleri Koleji’ndeki araştırma grubu, yeşil çay, kakao, avokado ve diğer kaynaklardan (genellikle antioksidan denilen) polifenollerin sağlık yararlarını inceledi.

Daha önceki ilgili araştırmalarda Lambert ve meslektaşları yeşil çay ekstraktının ve egzersizin birlikte vücut kütlesini keskin bir şekilde azalttığını ve yüksek yağlı beslenen farelerin kardiyovasküler sağlığını iyileştirdiğini gösterdiler. Ancak yeşil çayın sağlık yararlarını ve risklerini egzersizle birlikte değerlendiren hiçbir insan denemesi yapılmadığından, sağlık stratejisini kendi başına denemeye karar veren insanlar için dikkatli olmalarında fayda var.

Araştırmacılar, insanların daha fazla fiziksel aktivite yapması gerektiğine inanıyor ve yüksek kalorili içecekleri kalorisi olmayan kafeinsiz  yeşil çay ile değiştirmenin akıllıca bir hareket olduğunu belirtiyorlar. Elde henüz klinik veriler olmasa da egzersiz ve yeşil çay sağlıklı yaşam standardınızda yerini alabilir.Dergi Referansı

Weslie Y. Khoo, Benjamin J. Chrisfield, Sudathip Sae-tan, Joshua D. Lambert. Mitigation of nonalcoholic fatty liver disease in high-fat-fed mice by the combination of decaffeinated green tea extract and voluntary exerciseThe Journal of Nutritional Biochemistry, 2020; 76: 108262 DOI: 10.1016/j.jnutbio.2019.108262

Kaynaklar:
ScienceDaily.Com
PennState: psu.edu