Çikolata Üretiminde Yan ürünler Obezite ve Lipit Bozukluklarına Yardımcı Olabilir.

Kakao ( Theobroma cacao ), gezegendeki en popüler gıdalardan biri olan çikolatanın ana bileşenidir. Kakao çekirdekleri olarak da bilinen kakao tohumları, çikolata üretimi için kullanılır. Kullanılan her ton kakao çekirdeği için atık olarak ortaya çıkan yaklaşık dokuz ton taze yan ürünün üretildiği tahmin edilmektedir . Üretim sırasında atılan kakao yan ürünleri, dış kabuk (kakao kabuğu gövdeleri ve perikarp), çekirdek kabuğunu ve müsilajını içerir. Araştırmaya göre, bunlar gibi yan ürünler genellikle düzgün bir şekilde işlenmediği veya imha edilmediği için çevre kirliliğine katkıda bulunur. Dolayısıyla, bilim camiasında bu yan ürünler için iyi bir kullanım alanı bulmak giderek artan bir ilgi görmektedir.

Kakao yan ürünleri için önerilen birçok uygulama arasında, bunları nutrasötikler yapmak için kullanma olasılığı en caziptir.

Medicinal food Journal’da yayınlanan yeni bir çalışmada, Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü’nde kakao yan ürünlerinden üretilen bir nutrasötikal için obezite mücadele ve kan lipidlerini düzenleme potansiyelini araştırıldı . Diyetle indüklenen obezitesi olan sıçanların, beş haftalık tedaviden sonra sadece kan kolesterolünde ve trigliseritlerde değil, aynı zamanda vücut ağırlığında da azalma göstererek nutrasötiklere iyi tepki verdiğini bulundu.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Çikolata üretim atıkları insan sağlığına fayda sağlayan bir şeye dönüştürülebilir

Kakao kapsülünün veya perikarpın kabuğu zengin bir protein, yağ, karbonhidrat, çözünür ve çözünmez lif ve fenol kaynağıdır. Fenoller, insan sağlığına faydalı özelliklere sahip bir bitki bileşikleri sınıfıdır. Kakao fenolleri söz konusu olduğunda, daha önceki bir araştırma, bu biyoaktif bileşiklerin  hastalıkların önlenmesi için yararlı olabilecek antioksidan özelliklere sahip olduğunu gösterdi  .

Diğer çalışmalar ayrıca kakao türevi ürünlerdeki flavonoidlerin insülin direnci, hipertansiyon ve merkezi yağlanma gibi kardiyometabolik bozuklukları önleyebileceğini düşündürmektedir. Bu flavonoidler  , karın yağını azaltarak vücut ağırlığını azaltma yeteneğine sahiptir, bu da kaynaklarını obezite için geleneksel tedavilere potansiyel bir terapötik alternatif haline getirir.

Meksikalı araştırmacılar, çalışmaları için dış kabuğu ve kakao çekirdek kabuğundan pelet ve özütler hazırladılar. Bu ürünleri beş hafta boyunca yüksek yağlı diyet ve fruktoza bağlı obeziteli sıçanları beslediler .Araştırmacılar, tedavinin hayvanların vücut ağırlığını yüzde 39 azalttığını; sistolik kan basıncı yüzde 27; kan trigliserit seviyeleri yüzde 55; toplam kolesterolü yüzde 24; düşük yoğunluklu lipoproteini yüzde 37; ve trigliseritler / yüksek yoğunluklu lipoprotein oranı yüzde 54 oranında azalttığını buldular. Trigliseritler ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL, kötü kolesterol olarak da bilinir), yüksek seviyelerde kalp hastalığı ve diğer ciddi durumlarla bağlantılı olması nedeniyle kalp için risk etmenidir.

Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar kakao yan ürünlerinin,  obez deneklerde metabolik fonksiyonu iyileştiren nutrasötiklerin olumsuz etkilere neden olmadan kullanılabileceği sonucuna vardı  .

Kakaonun sağlığa faydaları

Kakao ,  bol sağlık yararları sunan bir süper besindir. Kakao, büyük miktarda antioksidan içermesinin yanı sıra, kalp sağlığını, solunum sağlığını ve ağız sağlığını destekleyen bir bitki bileşiği olan teobromin de içerir. Kakao ayrıca, çeşitli vücut fonksiyonları için gerekli olan bakır, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengindir.


İşte ham kakao ile ilgili inanılmaz faydalardan bazıları:

 • Kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur
 • Kan basıncını düşürür
 • Kan kolesterolünü azaltmaya yardımcı olur
 • Beyin işlevini geliştirir
 • Cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur.
 • Ruh halinizi iyileştirir
 • Bağırsak hareketini hızlandırır
 • Kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur
 • Zihinsel yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur
 • Diş sağlığını geliştirir
 • Öksürük tedavisinde yardımcı olur

Kakao,  bitter çikolata şeklinde tüketilebilir . Bu süper gıdadan tam olarak yararlanmak için, ham kakao ürünlerini veya yüksek kakao içeriğine sahip çikolataları (en az yüzde 70) tercih edin.
Kaynaklar:

Science.news
FoodScience.news
Ipn.mx
LiebertPub.com
SelfHacked.com