Trans Yağa Sınırlama Geliyor

Bütün bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalardaki trans yağ miktarına sınırlama geliyor. Son tüketiciye arz edilecek gıdalarda trans yağ içeriği kütlece %2’yi geçemeyecek. İlgili yönetmelik Mart 2020 de yayınlanması hedefleniyor. Bu hali ile bir çok Avrupa ülkesinden önce trans yağ düzenlemesi ülkemizde hayata geçecek.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bütün bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalardaki trans yağ miktarına sınırlama getireceklerini belirterek, “Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek gıdalarda trans yağ içeriği, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek.” dedi.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Trans Yağ Nedir?

Yağ asitleri yapılarında çift bağ bulunup bulunmamasına göre doymamış ve doymuş olarak sınıflandırılır. Eğer molekülde çift bağ yoksa doymuş olarak adlandırılır; aksi hâlde bir dereceye kadar doymamıştır. Yalnızca doymamış yağlar trans yağ olabilir. Doymuş yağlar çift bağ içermediklerinden hiçbir zaman trans yağ olarak adlandırılmazlar.

Bitkisel yağların hidrojenizasyonunda, aşırı kızarma işlemlerinde; trans yağlar meydana gelebilir. Trans yağ aynı zamanda geviş getiren koyun ve sığır gibi hayvanların sindirim sistemlerinde de ortaya çıkabilir. Trans yağlar vücut tarafından yarayışlı olmamakla birlikte vücuttan atımı da oldukça zordur. Bu yüzen başta kolestrol olmak üzere kalp, sindirim ve kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.


Trans Yağlarda Oran %2’yi geçemeyecek

Bakan Pakdemirli, trans yağ asitlerinin hayvansal ve bitkisel tüm yağların doğal yapısında bulunabildiğini, ayrıca, sıvı bitki yağlarının hidrojen ile doyurulması sonucu da trans yağ oluşabildiğini söyledi.

Trans yağlara sınırlama getirmek amacıyla yönetmelik hazırlığı yaptıklarının altını çizen Pakdemirli: “Düzenlemeyle, bütün bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalardaki trans yağ miktarına sınırlama getiriyoruz. Hayvansal yağlarda doğal olarak bulunan trans yağ hariç, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek gıdalarda trans yağ içeriği; toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek. Yönetmeliğimiz en geç mart ayında yayımlanacak. Gıda işletmelerine 2020 yılı sonuna kadar süre verilecek.” dedi.


Kısıtlama AB’den önce hayata geçirilecek

Trans yağ tüketiminin neden olduğu en önemli sağlık sorunu koroner kalp rahatsızlıklarıdır. Trans yağ kötü kolestrolü arttırırken, iyi kolestrolü de baskılamaktadır. Bunun yanı sıra tip-2 diyabet, obezite, alzhaimer hastalığı, depresyon, karaciğer ve sindirim bozuklukları ve kadınlarda kısırlık gibi etkilerinin olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır.

Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketici bilgilendirme yönetmeliği uyarında %1 den az trans yağ içeren ürünler “Trans yağ yoktur” ibaresi ile etiketlene bilmektedir.

İngiltere gıda otoritesi FSA raporu ile 2010 yılında bir düzenleme ile  Birleşik Krallık’ta üretilen gıdalarda trans yağların tamamen ortadan kalkacağı yazılmıştır. İsviçre ve Danimarka gibi ülkelerde de kütlece %2 nin altında trans yağ içeriği yasalaşmış durumdadır.

Dünya Sağlık Örgütünün öngördüğü şekilde hazırlandığı ifade edilen yönetmelik; Avrupa Birliği’nde konuyla ilgili geçiş süresinin 1.4.2021 olarak belirlendiğini, dolayısıyla trans yağ kısıtlamasını AB’den 3 ay önce ülkemizde hayata geçeceği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bilgilendirilmektedir.Kaynaklar

Tarimorman.gov.tr
Food.gov.uk
Efsa.europa.eu