Kanun Teklifi Verildi: “MSG Yasaklansın!”

Çin tuzu olarak da adlandırılan Monosodyum Glutamat (MSG) tüm dünyada lezzet arttırıcı bir gıda katkı maddesi olarak kullanılmakta.  Sağlık açısından tehlikeleri olduğu gerekçesiyle MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ile MHP Konya Milletvekili Esin Kara tarafından MSG’nin yasaklanması üzerine kanun teklifi verildi.

Monosodyum Glutamat E-621 kodlu; çin tuzu bir çok gıda maddesine lezzet artırıcı olarak kullanılmakta. MSG üzerine bir çok bilimsel yayın mevcut; kimi yayınlar bunun bahsedildiği kadar zararlı olmadığını ispatlamaya çalışıyor. Ancak, bir çok bilimsel yayın bu katkı maddesinin başta obezite ve diyabet olmak üzere bir çok sağlık sorununa neden olduğunu bildirmekte.

(İlgili yazı: E 621 – Monosodyum Glutamat incelememiz için tıklayın)

MSG, başta salam, sosis, hamburger, hazır çorbalar, cips, kraker, et suyu tabletleri, köfte harçları, salata sosları olmak üzere pek çok hazır gıdanın üretiminde kullanılmaktadır. MSG, katkılı olduğu yiyecekleri tüketenlerde doyma hissini baskılayarak bireylere daha çok yemek arzusu oluşturmaktadır.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

MSG’li gıdalar 5996 Sayılı Kanunda Değişiklik yapılarak Yasaklansın

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ile MHP Konya Milletvekili Esin Kara, kullanımı sağlık açısından tehlikelere neden olduğu gerekçesiyle Monosodyum Glutamat bilinen adı ile Çin Tuzunun gıdalarda kullanımının yasaklanmasına ilişkin Meclise kanun teklifi sundu.

Sn. Vahapoğlu ile Sn.Kara başta atama bekleyen gıda mühendisleri olmak üzere bir çok meslektaşımıza destek olmasıyla tanınmaktadır. Ancak, değerli vekiller bilmelidirler ki; ilgili değişiklik TGK Katkı Maddeleri yönetmeliğinde yapılmalıdır. Tehlikeli olan sadece MSG değil, bir çok gıda katkı maddesi bu yönetmelikle kullanım serbestisi var ve tehlikeli….

İlgili kanun teklifi ise şöyle;Çin Tuzu Zararları Nelerdir?

▪️Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar sürekli ve yüksek miktarda Çin tuzu içeren besinler tükettiğinde, büyüme hormonları baskılanarak gelişimlerinde gerileme gözlenebilir.

▪️Sinir hücrelerinde hasara sebep olabileceğinden dolayı parkinson, alzheimer, epilepsi gibi sinir sistemi hastalıklarında tedavi sürecini yavaşlattığı düşünülmektedir. Bu yüzden bu hastalığa sahip olanların tüketmesi sakıncası olabilir.

▪️Çin tuzunun pankreastan insülin hormonu salgılanmasını arttırdığı bilinmektedir. Şeker hastalarının ve pankreas problemi yaşayanların tüketmemeleri önerilir.

▪️Gözdeki retina tabakasına hasar verici etkisi Çin tuzu tehlikesi olarak gösterilebilir.

▪️Astım hastalarının Çin tuzu tükettiklerinde astım krizlerinin tetiklendiği gözlenmektedir. Astım hastalarının MSG içeren besinlerden uzak tutması önerilir.

▪️Böbrek yükünü arttırdığından dolayı böbrek hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca toksin içeriğinden dolayı karaciğer rahatsızlıklarına sahip olanların tüketmemeleri önerilir.

▪️Hamile ya da emziren kadınlar Çin tuzu kullandıklarında, bebeğe geçtiğinden dolayı zararlı olabilir. Anne ve anne adaylarının Çin tuzu tüketmeleri sakıncalıdır.
Kaynak

Mevzuat.gov.tr
Yasamicingida.com