Linolenik Asit Nedir? (ALA veya Omega-3 olarak da bilinir)

Linoleik asit ikizi  alfa-linolenik asit(ALA) ile esansiyel bir omega-3 yağ asididir.  Her iki bileşik genel olarak aynıdır, ikincisi sadece belirli bileşiklerin yapısına yerleştirilmesine atıfta bulunur. Biz bu inceleme notunda karışıklığa mahal vermemek adına  linoleik asitten ALA olarak bahsedeceğiz .

Çeşitli bitki yağlarında bulunan ALA ve balık yağında (EPA ve DHA) bulunan omega-3 yağ asitlerine tam olarak olmasa da benzer bir yapı taşır. Bununla birlikte, vücut ALA’yı bir çeşit EPA ve DHA’ya dönüştürebilir, ancak fizyolojik olarak daha az etkili olduğu gösterilmiştir.

Bununla birlikte, her türlü omega-3 yağ asidi, inflamasyonu azaltmada ve kalp hastalığı ve artrit gibi çeşitli kronik hastalık riskini azaltmada etkilidir. Omega-3 (tüm formlarında) aynı şekilde beyin gelişimini ve büyümesini teşvik edebilir.

Önemli bir uyarı: Alfa-linolenik asit, alfa-lipoik asit ile aynı değildir . İkincisi, vücudun glikozu enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan bir antioksidandır. Her ikisi için de aynı kısaltma (ALA) kullanılır ama genellikle “ALA” denildiğinde ilk akla gelen alfa-linolenik asittir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Linolenik asitin sağlık faydaları

ALA, kalp hastalığını önleme ve tedavi etmede harika bir besindir . En önemli kaynakları; kepekli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler , meyveler ve zeytin yağına odaklanan Akdeniz diyeti olarak kabul edilir . ALA’nın sinerjik kalitesi sağlıklı kalp fonksiyonuna izin verir. Bir çalışma, ALA açısından zengin bir diyet uygulayanların ölümcül bir kalp krizi geçirme olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştur. Aslında kadınlar, yüksek düzeyde ALA (günde yaklaşık 1.5 gram) yediklerinde ani bir kardiyak atak geçirme riski yüzde 46 daha düşürmektedir.

Alfa-linolenik asit aynı zamanda kolesterol seviyelerini yönetir . HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) artarken LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) ve trigliserit seviyelerinin minimumda tutulması önemlidir. ALA’nın her iki işlevi de yerine getirdiği kaydedilmiştir.

Sonuç olarak, ALA yüksek tansiyonu düşürebilir . Yakın zamanda yapılan bir kohort çalışması, ALA açısından zengin bir diyetin yüksek tansiyon riskini yaklaşık yüzde 30 oranında azaltabileceği sonucuna varmıştır

ALA’nın akciğerlerdeki iltihabı azaltarak astım semptomlarını hafifletmek için kullanılabileceği söylentisi de vardır.


Linolenik asit ve diğerleri

ALA kalbi destekler. Diğer omega-3 yağlarında olduğu gibi, ALA kan akışını iyileştirir ve arterlerde plak oluşumunu önler.

Linolenik asit, büyük kardeşleri EHA ve DHA (balık yağında bulunan) kadar güçlü olmayan bir omega-3 yağ asididir. Bununla birlikte, genel sağlığı iyileştirmek için kullanılabilecek hala önemli bir bileşiktir.
Kaynaklar:

PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
UMM.edu
Nootriment.com
RaySahelian.com