Yüksek Protein Diyeti nedir?

Yüksek proteinli bir diyet, kilolarını yöneten insanlar ve vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler için özel  ir diyet türüdür . Protein bakımından zengin gıdaların alımını vurgular ve kas büyümesini destekler. Yüksek proteinli diyetler tipik olarak yüzde 27 ila yüzde 68 protein içerir . Diyetisyen Ayşe Nur Açıkgöz’ün katkılarıyla Yüksek Protein Diyetini sizler için araştırdık.

Farklı yüksek proteinli diyet türleri vardır; bununla birlikte, bunların çoğu doymuş yağ ve yüksek oranda toplam yağ içeren et ve yüksek proteinli gıdaların tüketimine odaklandığından genel sağlık riskli olabilir. Yüksek proteinli bir diyetten faydalanabilecek insanlar arasında vücut geliştiriciler, kilo vermeye çalışanlar, şeker ve karbonhidrat bakımından yüksek diyete sahip kişiler ve orta yaştaki insanlar yer alır.

Bu tür diyet aslında, herkes için uygun değildir. Karaciğer veya böbrek rahatsızlıklarınız veya diyabetiniz varsa, bu tür diyetleri adapte etmeden önce doktorunuza ve diyetisyeninize danışmanız önemlidir. Çünkü durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Dahası, bazı insanlar yüksek proteinli bir diyette yeterli lif almakta veya gelecekte çok fazla doymuş yağ tüketmekte zorlanırlar, bu da gelecekte sağlık problemlerine yol açabilir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Yüksek proteinli diyetin faydaları ve zararları

Protein, vücutta doku, hücreler ve kas gibi birçok fonksiyonda rol oynayan önemli bir besindir . Hormon ve antikorların üretiminden de sorumludur. Yüksek proteinli diyetler, bireyin kas kütlesini artırmasına ve güçlenmesine yardımcı olabilir . Kas dokusu esas olarak proteinden oluştuğu için, yüksek proteinli diyetler kasları daha hızlı oluşturmaya yardımcı olacaktır. Daha fazla kas olacağından, güç de artar. Ek olarak, yüksek proteinli diyetler bir kişinin tok ve daha dolgun hissetmesini sağlar..

Protein, PYY ve GLP-1 dahil olmak üzere hormon üretimini arttırır. Bu iki hormon bir insanı tok hissetmesine ve iştah kontrolünü sağlar. Ayrıca, protein “grelin” veya açlık hormonu seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Yüksek proteinli diyetler yaktığınız kalori sayısını da artırabilir. Proteinin sindirimi, karbonhidratları veya yağları sindirmek için yüzde beş ila 15’lik bir artışa kıyasla metabolik hızı yüzde 20 ila 35 oranında artırabilir. Yüksek proteinli bir diyet iştahı baskılayabildiğinden, tokluk hissini desteklediğinden ve metabolizmayı arttırdığından, kilo kaybına da yardımcı olabilir. Protein tüketiminin arttırılması, çalışmalara göre kilo ve yağ kaybını artırabilir. Bu diyet ayrıca yaşlanma sırasında kas kaybının azalmasına yardımcı olabilir, kemik sağlığını geliştirebilir ve yaraların iyileşme hızını arttırabilir.Diyetisyenler tarafından  Protein değeri %20 olarak kabul edilmektedir. Aslında bu değeri aştığınızda yüksek protein diyeninin sınırlarına girmiş olarak kabul edilirsiniz. Faydalarının yanı sıra aslında çeşitli sağlık problemlerine de yol açabilmektedir.

Yüksek protein aynı zamanda düşük lif içeriği demektir. Düşük lif de “kabızlık” riski oluşturur.

Yüksek protein diyeni yanında mutlaka düzenli egzersiz yapılmalıdır. Egzersizsiz yüksek protein uzun vadede kardiyovasküler sistemde istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar ile diyabet sorunu yaşayanlar bu tür diyetlerde muhakkak bir diyetisyenden ve doktordan yardım almaları gerekir. Özellikle kişinin tıbbi geçmişi ve anatomisi yüksek protein diyetine uygun  olup olmadığını bilmeden; bu tür bir diyete başlaması uygun değildir.


Yüksek proteinli diyette tipik olarak bulunan gıda maddeleri

Tipik yüksek protein diyeti bulunan gıda maddeleri şunlardır; yumurta , badem, tavuk göğsü, yulaf, peynir, süzme peynir , parmesan peyniri, İsviçre peyniri ve mozzarella, yoğurt, süt, brokoli, yağsız sığır eti, ton balığı, kinoa , peynir altı suyu, proteini takviyeleri, mercimek, soya fasulyesi, nohut, barbunya fasulyesi, kabak çekirdeği, keten tohumu, ayçiçeği tohumu ve chia tohumları, hindi göğsü, balık, karides, Brüksel lahanası ve fıstık.


Yüksek proteinli diyetle desteklenen vücut sistemleri

Yüksek proteinli diyetle desteklenen vücut sistemleri arasında sindirim, kas, bağışıklık, iskelet ve endokrin sistemler bulunur.

  • Yüksek proteinli bir diyet, protein açısından zengin gıdaların alımını vurgulayan bir diyet türüdür.
  • Yüksek proteinli diyet daha fazla kas geliştirmeye ve güçlenmeye yardımcı olabilir.
  • Yüksek proteinli diyet, bir kişinin daha tok hissetmesine yardımcı olabilir.
  • Yüksek proteinli diyet, bir kişinin daha fazla kalori yakmasına ve metabolizmayı hızlandırmasına yardımcı olabilir.
  • Yüksek proteinli diyet kilo ve yağ kaybına yardımcı olabilir.
  • Yüksek proteinli diyet, yaşlanma sırasında kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir.
  • Yüksek proteinli diyet, cerrahi ve yaralanma ile ilgili yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.
  • Yüksek proteinli diyet sindirim, kas, bağışıklık, iskelet ve endokrin sistemleri destekler.

Kaynaklar :

Diyetisyen Ayşe Nur Açıkgöz: instagram.com/dyt.aysenuracikgoz
MedicineNet.com
HealthyEating.SFGate.com
Prevention.com
BBCGoodFood.com
MuscleForLife.com
HealthLine.com 1