Fazla Demir Cilt Enfeksiyonuna Neden Olabilir

Demir, oksijeni akciğerlerden vücuda taşıyan bir protein olan hemoglobin üretiminde önemli bir rol oynayan temel bir mineraldir. Bunun yanı sıra, bu mineral yorgunluğu gidermek, kas gücünü artırmak, anemiyi önlemek ve bağışıklık sistemini desteklemek de dahil olmak üzere genel sağlık üzerinde çok çeşitli faydalı etkilere sahiptir. Bununla birlikte, diğer tüm besinler gibi, son araştırmalar çok fazla demirin cilt sağlığınıza zararlı olabileceğini düşündürmektedir .

PLOS Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma , yüksek demir seviyelerinin bakteriyel cilt enfeksiyonları geliştirme riskinde artışa neden olabileceğini buldu . Bu küresel çalışma, bu ilişkiyi araştırmak için büyük ölçekli nüfus verilerini kullanan ilk çalışmadır.

Çalışmanın yardımcı yazarı Beben Benyamin “Mendel randomizasyonu adı verilen ve demir durumunun 900 hastalık ve durum üzerindeki nedensel etkisini daha iyi tahmin etmek için genetik veriler kullanan istatistiksel bir yöntem kullandık” dedi. Benyamin, “Bu sayede aşırı demir ile düşük kolesterol riski arasında bir bağlantı bulduk.”

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Demirin kötü yanı

Demir tüketiminin vücuttaki olumlu etkilerini vurgulayan çok sayıda araştırma olmasına rağmen, aşırı demirin olumsuz etkilerine bakan çok fazla çalışma yoktur. Bu küresel çalışmada, Güney Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacılar, Imperial College London ve Yunanistan’daki Ioannina Üniversitesi ile işbirliği içinde değişen demir statüsünün geniş klinik etkilerini araştırıldı.

Bunu yapmak için, araştırmacılar İngiltere Biobank’a kayıtlı 40-69 yaş arası 424.439 kişiden genetik ve klinik verileri kullandılar. Araştırmacılar, çalışmalarının, halihazırda yakalanan verileri kullanarak yükseltilmiş demir durumunun yüzlerce klinik sonuç üzerindeki etkisini hızla belirleyebildiğini iddia ediyorlar. Analizlerinden demirin olumlu etkilerini, yani vücudu anemiye karşı koruma ve yüksek kolesterol riskini azaltma yeteneğini belgeleye bildiler.


Anemi, oksijenin vücutta dolaşımı için yeterli sağlıklı kan hücresinin olmadığı bir durumu ifade eder. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, anemi toplam 16,2 milyar insanın %24,8’ini etkilemektedir.

Bununla birlikte, araştırmacılar ayrıca aşırı yüksek demir seviyelerinin  selülit gibi bakteriyel cilt enfeksiyonları geliştirme riskinizi artırabileceğini ortaya koydu.

Anemisi olan insanlarda demir durumunu manipüle eden daha önce denemeler olmasına rağmen, bunların hiçbiri cilt enfeksiyonlarını yönetmeye veya demir seviyelerini kullanarak kolesterolü düzenlemeye odaklanmadı. Araştırmacılar, demir manipülasyonuna bile başlamadan önce önemli ölçüde daha fazla deneme verisine ihtiyaç duyduklarına inanıyorlar.

Çalışma  raporunda “Bu çalışmada demirin bazı hastalıklarla ilişkili olduğuna dair nüfus temelli kanıtlar sunduk. Bir sonraki adım, demir seviyelerinin doğrudan manipülasyonunun klinik deneylerle sağlık sonuçlarını iyileştirip iyileştirmediğini araştırmaktır ”denilmektedir.


Bakteriyel bir enfeksiyonu tedavi etmenin doğal yolları

Günümüzde yaygın eğilim bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik kullanmaktır. Bununla birlikte, bu bakterilerin çoğu sağlık uzmanı tarafından önerilen antibiyotik tıbbına direnç geliştirebileceği konusunda artan bir endişe vardır. Neyse ki, çeşitli cilt bakteriyel enfeksiyonlarını tedavi etmek için yıllardır kullanılan doğal ilaçlar var

  1. Aloe Vera. Bu bitki antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, bu da herhangi bir cilt durumu, özellikle bakteriyel cilt enfeksiyonu için harika bir ilaçtır. Taze ekstrakte edilmiş aloe vera jeli doğrudan cildin etkilenen bölgelerine uygulayabilir, ardından suyla durulamadan önce birkaç saat bekletebilirsiniz. Bu işlemi günde 2 ila üç kez düzenli olarak tekrarlayın.
  2. Zerdeçal. Bu baharat, güçlü anti-enflamatuar özellikleri gibi sağladığı çeşitli sağlık yararları ile ünlüdür. Tüm bunlar, zerdeçalın bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede gerekli olan antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan özellikler sergileyen aktif bileşeni olan kurkumin sayesinde olmaktadır. E 100 kodu ile de bilinen kurkumin gıda endüstrisinde gıda boyası olarak da kullanılmaktadır. Suyu ve taze öğütülmüş zerdeçalı karıştırarak macun benzeri bir madde oluşturabilirsiniz. Daha sonra, bu macunu cildin etkilenen bölgelerine uygulayın ve suyla durulamadan önce birkaç dakika bekletin.
  3. Çay ağacı yağı. Bu uçucu yağ, çok çeşitli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmenize yardımcı olan güçlü anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Karışımı etkilenen bakteriler üzerine uygulamadan önce bu uçucu yağdan birkaç damla hindistancevizi yağına dökün.
  4. Sarımsak. Bu önemli lif kaynağı, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkili bir şekilde çalışan allisin adı verilen bir bileşik içerir. Cilt enfeksiyonları için, doğrudan etkilenen cilde biraz sarımsak yağı uygulayabilir ve emilim ve eşit uygulama sağlamak için birkaç dakika hafifçe masaj yapabilirsiniz.
Kaynaklar:

MedicalNewsToday.com
Journals.PLOS.org
WHO.int
DIYRemedies.org
Unisa.edu.au
Imperial.ac.uk
Uoi.gr/en