Tarım Bakanlığından 14 bin 839 İstihdam

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak personel alımı bekleyenleri heyecanlandıran bir açıklama geldi. Açıklamada Bakan Bekir Pakdemirli Kırsal Kalkınmayı Destekleme kapsamında 14 bin 839 personel alımı yapılacağını söyledi. İşte detaylar…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan personel alımı açıklaması özellikle 3 senedir atama bekleyen gıda mühendislerinde heyecana neden oldu. Ancak yapılan açıklamada alınacak olan 14 bin 839 personelin Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında kabul gören projeler için alınacağı anlaşıldı.

Bakan Pakdemirli ; Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında kabul edilen 2 bin 745 projeye 970 milyon 173 bin lira hibe desteği sağlanacağı ve bu destekler kapsamında 14 bin 839 personel alımı yapılacağını belirtti.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kırsal Kakınma Destekleri ile kabul edilen projelere desteklerin devam edeceğini ve bu projeler kapsamında 15 bine yakın personel istihdam edileceğini açıkladı.

Pakdemirli; “Proje kapsamında İl Müdürlüklerimize 6 bin 591 adet başvuru yapıldı. Yapılan ilk değerlendirme sonucu başvuruların 2 bin 783 adedi, bakanlığımıza gönderildi. Merkez Değerlendirme Komisyonu bu başvuruların 2 bin 745 adedini desteklemeye uygun gördü. Uygun görülen bin 63 adet ekonomik yatırım projesine 814 milyon 444 bin lira, bin 682 adet ekonomik altyapı yatırım projesine de 155 milyon 729 bin lira olmak üzere toplamda 970 milyon 173 bin lira hibe sağlayacağız. Bu projeler sayesinde 14 bin 839 kiye istihdam da sağlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.


150 Bin kişi Atama Bekliyor

Kamuda çalışmayı bekleyen binlerce gıda mühendisi, ziraat mühendisi ve veteriner hekim, uzun bir süredir Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan atama bekliyor.

3 yıla yakın süredir atama yapılmayan kadrolar bir kenara 10 binler ile ifade edilen atama sözleri ne yazık ki tutulmadı.

Konu defalarca meclis kürsüsünden dile getirildi ancak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.Son olarak Milliyetçi Hakret Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Atama bekleyen 150 bin Ziraat,Gıda,Su Ürünleri Mühendisleri ve Veteriner Hekimleri temsil eden heyet ziyaretimize geldi.İki senedir Tarım Bakanlığı alım yapmadı. KPSS aldıkları yüksek puanları yanmadan atama bekliyorlar.” ifadelerini kullandı.


Kamu Ataması Ne durumda?

Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile bir görüşme gerçekleştirdi. Söz konusu görüşme sonrası sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Öztürk, Tarım ve Orman Bakanlığı ‘na personel alımına dair süreç  hakkında sevindiren haberi verdi.

Tarım Bakanı ile görüşme yapacağı açıklamasının ardından atama bekleyenler tarafından Öztürk, sosyal medya üzerinden soru yağmuruna tuttu. Öztürk daha sonraki paylaşımlarında “Sn. Pakdemirli’nin kararlılığı sonucu yeni personel alımına ilişkin süreç başlamıştır. İnanıyorum ki; yeni personel istihdamı konusu en kısa sürede C. başkanımız Sn. Erdogan’ın takdir ve tensiplerine arz edilerek sonuçlandırılacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Niyet hayr, akıbet hayr” anlayışıyla Toç Bir-Sen olarak her daim ve her yerde haklı talepleri haykırmaya devam edeceğiz.” diyen Öztürk; atama bekleyen binlerce gıda mühendisi için umut ışığı oldu.


Kadro Dağılımında Adalet İstiyoruz!

Hemen her mecrada atama bekleyen gıda mühendisleri müthiş bir organize kabiliyetiyle gerek millet vekiller gerekse de bakanlık yetkilileri ile her fırsatta görüşme sağlıyorlar.

Yıllardır verilen sözlerin tutulmadığının altını çizen gıda mühendisleri; daha önceki atamalarda kadro dağılımının meslekler arasında adaletsizce gerçekleştiği vurgusunu yapmaktalar.

GidaMuhendisi.net olarak süreci yakından takip ediyoruz. Atama bekleyen gıda mühendisleri arasından görüştüğümüz kişiler; “Ülkemizde gıda güvenliğinin etkin bir şekilde sağlanması için bakanlığın çok sayıda gıda mühendisi istihdam etmesi gerekir.” diyorlar.