Kafeinsiz Kahve mi Normal Kahve mi?

Kahve, birçok insanın hayatının temel bir öğesidir. Bununla birlikte, kahve içen herkes kafeinin yan etkilerini sevmez. Bu durumda, kafeinsiz kahve devreye girer ve kahvenin zengin tadını çıkarmasına izin veren mükemmel bir alternatiftir.

Kafeinsiz kahve normalden daha mı iyidir?

Kafeinsiz kahve, tat ve görünüşte normal kahveye benzer, ancak önemli ölçüde daha az kafein içerir. Kafein içeriğinin yaklaşık yüzde 97’sini çıkarmış kahve çekirdeklerinden elde edilir . Kafeini çıkarmak için birçok üretici su ve aktif kömür ve etil asetat gibi diğer kimyasalları içeren çeşitli yöntemler kullanır. Çekirdekler kavrulmadan ve öğütülmeden önce kafeinsiz hale getirilir ve besin değeri normal kahve ile neredeyse aynı kalır.

Bununla birlikte, tamamen kafeinsiz anlamına gelmediğine dikkat etmek önemlidir . Kullanılan üreticiye ve yönteme bağlı olarak, kafein içeriği değişir, genellikle fincan başına yaklaşık ortalama üç miligrama kafein vardır . Analitik Toksikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, her 180 mL fincan kafeinsiz kahvenin yaklaşık sıfır ila yedi miligram kafein içerdiğini buldu . Yine de, kafeinsiz kahvenin kafein içeriği herhangi bir normal kahveden önemli ölçüde daha düşüktür.

Çalışmalar kafeinsiz kahve tüketiminin genellikle güvenli olduğunu ve kişinin sağlığı üzerinde önemli bir zararlı etkisi olmadığını gösteriyor olsa da, bazı kafeinsizleştirme işlemlerinde metilen klorür kullanımı konusunda endişe duyan insanlar var. Küçük miktarlarda metilen klorür bile merkezi sinir sistemini geçici olarak yavaşlatabilir ve el-göz koordinasyonunu etkileyebilir. Diğer maruz kalma belirtileri arasında baş ağrısı, uyuşukluk, sinirlilik ve baş dönmesi bulunur.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kafeinsiz kahvenin sağlık yararları

Kahve, genellikle kahvenin antioksidan seviyelerine ve diğer aktif maddelerine atfedilebilen sayısız fayda ile bağlantılı sağlıklı bir içecek olarak kabul edilir. Dahası, kafeinsiz kahve içmenin sağlık yararlarını destekleyen artan bir kanıtlar vardır.

Tip-2 diyabet ve karaciğer fonksiyonu

Kafeinsiz veya başka şekilde kahve içmek, Tip 2 diyabet riskinin azalmasıyla ilişkilidir – her fincanın riski yüzde yedi’ye kadar azalttığı söylenir . Kafeinsizliğin karaciğer fonksiyonu üzerindeki etkileri normal kahveye kıyasla tam olarak araştırılmamış olsa da, Hepatoloji dergisinde yayınlanan bir çalışma, kafeinsiz kahve tüketimini azalmış karaciğer enzimi seviyeleriyle ilişkilendirdi , bu da karaciğerin işlevini engelleyen koşullara karşı koruyucu bir etki olduğunu düşündürdü.


Yaşlanma ve nörodejeneratif hastalıklar

Düzenli tüketilen kafeinsiz kahvenin yaşlı sıçanlarda yaşa bağlı zihinsel gerilemeye karşı koruyucu etkileri olduğu bulunmuştur . Tufts Üniversitesi’nden araştırmacılar,  19 aylık sıçanlara, değerlendirmeden önce yaklaşık sekiz hafta boyunca kahve takviyeli beş diyetten biriyle (0, 0.165, 0.275, 0.55 ve diyetin yüzde 0.825’i) beslediler. 10 fincan kahveye eşdeğer yüzde 0.55 kahve diyetiyle beslenen sıçanların, kontrol diyetiyle beslenen sıçanlara kıyasla psikomotor test ve çalışma belleği görevlerinde daha iyi performans göstermeyi başardıklarını buldular. Ayrıca yüzde 0.165 kahve diyeti tüketenlerin referans bellek performansında bir miktar iyileşme gösterdiğini gözlemlediler. Bu bulgular kahvenin yaşlanma ile birlikte gelen motor ve bilişsel eksiklikleri azaltabileceğini düşündürmektedir.

Kafein alımınızı azaltmak, ancak yine de kahvenin tadını çıkarmak istiyorsanız, kafeinsiz kahve sizin için mükemmel bir seçimdir.
Kaynaklar :

MedicalNewsToday.com
TAndFOnline.com
ScienceDirect.com
Academic.OUP.com
BMJ.com
Healthline.com
JAMANetwork.com
Link.Springer.com
AASLDPubs.OnlineLibrary.Wiley.com