Flavon Nedir? Kaynakları ve sağlık yararlar…

Flavonlar, bitkilerde, meyvelerde ve sebzelerde bulunabilen birkaç flavonoid veya antioksidan sınıfından birini oluşturan phytonutrientlerin bir alt grubu olan doğal olarak oluşan sarı fenollerdir. Apigenin, luteolin ve tangeretin olmak üzere üç çeşidi vardır. Luteolin ve apigenin; kereviz , maydanoz , at kuyruğu ve kekik gibi gıdalarda bulurken,  tangeretin en çok portakalda bulunur.

Flavonlar dişi üreme, kardiyovasküler, dolaşım ve bağışıklık sistemleri için iyidir. Flavonlar antihistaminikler olarak işlev görebilir. Flavonlar diüretik, antiseptik, antienflamatuar ve antispazmodik özelliklere sahiptir.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Flavonların sağlık yararları

Flavonlar teknik olarak antioksidanlar olduklarından, benzer fonksiyonları yerine getirmektedirler. Oluşan serbeste radikallerin sağlık hücrelere zarar veremsini ve kanser gelişimine yol açmasını önlemektedirler.

Flavonların kanserle mücadele unsurları vardır. Meme, prostat, böbrek, pulmoner, kolon, akciğer, yumurtalık, cilt kanseri ve lösemiye neden olan kanserojen tümörlerin aktivitelerini inhibe edebilirler.

Flavonlar diüretik ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Flavonlar antihistaminikler olarak işlev görebilir. Vücut alerjik reaksiyonlar sırasında histamin salgılar ve kimyasal kaşıntı, kızarıklık, hapşırma ve şişme gibi alerjik semptomlara neden olur. Luteolin güçlü bir antihistaminiktir; çoğu insanın alerjik reaksiyonlarını yatıştırır.

Flavonlar antienflamatuar özelliklere sahiptir. Enflamasyon bazen iyi bir sağlık belirtisidir. Bu, vücudunuzun enfeksiyon, yaralanma, tahriş veya strese nasıl tepki vereceğini bildiği ve katlandığı hasarı onarma sürecinde olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, bazı iltihaplar gereksizdir. Bu iltihaplar apigenin ve luteolin’in inhibe etmeye çalıştığı şeydir.

Flavonlar antispazmodik özelliklere sahiptir. Apigenin kas kasılmalarını düzeltebilir .


Flavonlarla desteklenen vücut sistemleri

Flavonlar dişi üreme sistemi için iyidir. Östrojenin biyosentezinde anahtar bir enzim olan aromataz verimliliğinin azaltılmasıyla mümkün kılan östrojen salınımını düzenlerler . Bu işlev çok önemlidir, çünkü yüksek östrojen seviyeleri aşırı kilo alımına neden olabilir, bu da diğer sağlık sorunlarının bir öncüsü olabilir.

Aslında, Hollanda’da yapılan bir çalışma, kadın diyetlerinde flavonların varlığının, bazı hastaların vücut kitle indeksini (BMI) daha da düşürebildiğini göstermiştir.

Flavonlar kardiyovasküler sistem için iyidir. Her ikisi de flavonlarda bulunan Apigenin ve luteolin, daralmış kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olur, bu da kalbe kanı olması gerekenden daha sert pompalamak için baskı yapmaz.

Flavonlar dolaşım sistemine iyi gelir. Vücudun farklı bölgelerinde kan ve oksijen verme göreviyle ilgili organların süreçlerini normalleştirir .

Flavonlar bağışıklık sistemi için iyidir. Lekesiz bir bağışıklık sistemine sahip olmak sizi yıl boyu hastalıksız hale getirebilir ve hastalığa neden olan en zorlu bakteri ve virüslere karşı bile süper dirençli hale getirebilir.Kaynaklar

FreeFitnessTips.co.uk
WiseGeek.com
Herbs2000.com