Glisin Nedir? Kaynakları, sağlık yararları ve kullanım alanları..

Glisin, Henri Braconnot tarafından 1820’de keşfedilen bir amino asittir. Glisin, esansiyel olmayan bir amino asit olarak sınıflandırılır, bu da vücudun onu üretebileceği anlamına gelir. Besin, zincirini oluşturan tek bir hidrojen içeren en küçük ve en basit amino asit formu olarak kabul edilir. Glisin, insan enzimlerinde ve proteinlerde bulunan ikinci en yaygın amino asittir.

Jelatin bazlı tatlılar ve atıştırmalıklar glisinin mükemmel bir kaynağıdır. Kırmızı et , kümes hayvanları ve deniz ürünleri de önemli ve amino asit bakımından oldukça zengindir. Glisin ayrıca tere, lahana, ıspanak,  karnabahar , muz , kivi ve salatalıkta bol miktarda bulunur .

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Glisin’in sağlık yararları

Glisin, nükleik asitler, safra asitleri, kreatin fosfat ve porfirinler gibi çeşitli asit türlerinin üretiminde önemli bir bileşendir. Amino asidin, bu asitlerin üretiminde birçok hayati işlemi düzenlediği ve kolaylaştırdığı bulunmuştur.

Glisin, merkezi sinir sistemi üzerindeki yararlı etkileri ile bilinir. Amino asit, beyin sapı ve omurilikteki hiper uyarılabilirliği önlemek için taurin ve gama-amino bütirik asit ile çalışır. Besin bunu klorür ve potasyumu ortadan kaldırarak yapar . Benzer şekilde, inositol ile glisin almanın agresif davranışı ele aldığı bulunmuştur.

Amino asit ayrıca kreatin sentezinin hayati bir bileşenidir. Kreatin, kaslara doğrudan bir enerji kaynağı sağlar ve doku birikimini ve gücünü arttırır. Bu, glisini kas kütlesini ve performansını arttırmak isteyen sporcular için önemli bir amino asit yapar.

Benzer şekilde, glisin vücudun hormon regülasyonunda önemlidir. Hem östrojenik hem de androjenik hormonların biyosentezini kolaylaştırdığı bulunmuştur. Amino asit ayrıca insan büyüme hormonu üretimini uyarmak için lanse edilir. Glisin prostat sağlığını da destekler. Bir araştırmaya göre, alanin ve glutamik asit ile birlikte glisin takviyeleri almak, iyi huylu prostat hiperthofisinin (genişlemiş prostat) neden olduğu idrarı kaçırmaları ortadan kaldırabilir.Ek olarak, glikozu enerjiye dönüştürerek kan şekeri kontrolünü teşvik etmek için glisin lanse edilir. Glisinin tatlı lezzeti onu tip-2 diyabetliler için ideal bir şeker ikamesi haline getirir. Geçmiş çalışmalar, glisin almanın hastalarda uzun süreli kan şekeri düzeylerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Glisin, kanser tedavisinde de potansiyel kullanımı vardır. Amino asidin anjiyogenezi (yeni hücrelerin oluşumu) inhibe ettiği bulunmuştur, bu da kanserli melanom ve tümör geliştirme olasılığını azaltır.

Amino asit, kardiyovasküler sağlığın arttırılmasında da oldukça etkilidir. Bir kerelik 20 gram glisin dozunun alınmasının, hem kolesterol hem de trigliserit seviyelerini etkili bir şekilde azalttığı bulunmuştur. Glisin ayrıca ürik asit klerensini kolaylaştırarak gutu hafiflettiği bilinmektedir. Arginin ile glisin almanın da yara iyileşmesini ve kemik onarımını hızlandırdığı gösterilmiştir.


Glisin ile desteklenen vücut sistemleri

Glisin, sağlıklı bir merkezi sinir sisteminin korunmasında özellikle faydalıdır. Benzer şekilde, amino asit hem kas hem de endokrin sistemleri destekler. Glisin ayrıca vücudun genel kardiyovasküler profilini ve kemik bütünlüğünü arttırır. Erkek sağlığını geliştirmek için de gereklidir.

  • Glisin, sinir sisteminin saldırganlığını ve aşırı uyarılabilirliğini azaltır.
  • Glisin diyabet, yüksek kolesterol, kanser ve tümörleri önler
  • Glisin gut, kemik hasarı ve prostatla ilgili durumları hafifletir.
  • Glisin özellikle merkezi sinir sistemi için faydalıdır.
  • Glisin hem kas hem de endokrin sistemleri destekler.
  • Glisin kardiyovasküler profili, kemik bütünlüğünü ve erkek sağlığını iyileştirir.

Kaynaklar:

AminoAcidsGuide.com
AminoAcidStudies.org
Nutritional-Supplements-Health-Guide.com
NutritionData.SELF.com