Rehber: Korona Virüsten Korunma İpuçları

2020 yılı girişinde yaptığımız bütün temenniler bir anda buharlaştı. Bir çok insan eliyle yapılmış olumsuzlukların yanı sıra doğal afetlerle de baş etmek zorunda kaldık. Bu durumlardan biri de Coronavirüs. Bu konuda konuşmadan evvel bir çok bilimsel döküman incelendi. Ancak T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan broşür kadar etkilisine rastlamadık. Peki bu covid-19 denilen koronavirüse karşı nasıl önlem almalıyız?

Yeni Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüs. Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya
saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız,burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Dünya çapında koronovirüsten enfekte olmuş kişi sayısı ve bu hastalıktan yaşamını yitiren kişi sayısını canlı olarak takip etmek için tıklayın

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Koronovirüs Belirtileri Neler?

 • En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır.
 • Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.
 • Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür

Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır. Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.

El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı  durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık
havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.


Belirtiler Varsa Neler Yapılmalıdır?

Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık
kuruluşuna başvurun.

Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık
kuruluşuna başvurun.

Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.

Yeni Koronavirüs’ü tespit edebilmek için gerekli olan moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

Güneşin Peşinden Git Çıktı! Aldınız Mı?

Sıkça Sorulan Sorular

 • Antibiyotiklerle Tedavi Edilebilir mi? Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz.
 • Aşısı Var mıdır? Yeni Koronavirüs için geliştirilmiş bir aşı henüz bulunmamaktadır. Fakat aşı geliştirme çalışmaları
  ve tedaviye yönelik çalışmalar devam etmektedir.
 • Kimler Daha Fazla Etkilenir? Elde edilen veriler doğrultusunda, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlarda enfeksiyonun ağır seyretme riski yüksektir.
 • Evde Bakılan Hayvanlar Yeni Koronovirüs Bulaştırabilir mi? Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların Yeni Koronavirüs ile enfekte olması beklenmemektedir. Evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman eller su ve sabunla
  yıkanmalıdır. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklara karşı korunma sağlanacaktır.
 • Burnu Tuzlu Su İle Yıkamak Yeni Koronovirüs’ü önlemeye yardımcı olur mu? Hayır. Burnu tuzlu su ile yıkamanın insanları Yeni Koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruduğuna dair bir kanıt yoktur