8 Mart Neden Kadınlar Günü?

Kadınlar… Kadın…
Nasıl tarif edilebilir ki? Kadınlar çiçektir; çok sıradan kalır. Kadınlar çok değerlidir; önemini yeterince anlatacak kadar iyi değil. Kadınlar güzeldir; olmuyor… Bakın anlatamıyoruz… Dünyanın en önemli, en değerli ve en kıymetli varlığını anlatmaya kelimeler yetmiyor; cümleler kurulamıyor. Ama biz mühendisler olarak “neden” sorumuzu soruyoruz… Neden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır…

Gıda Mühendisliği mesleği; mühendislik dallarında en çok kadın meslektaşın bulunduğu meslektir. İşte bu gurur da bize yeter; zaten meslek hedefimizin ilk aşaması hijyen ise; kadın elinin değmesi şart.

Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu

ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikası… Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler.

Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı. Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak, günlük 10 saatlik mesai, eşit işe, eşit ücret…” 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. 129 kadın, yangında hayatını kaybetti…

Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. .

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin ,  8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda karar verildi. ABD’de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart’ın ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kabul etti.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

İlk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.