Nane: Bilişsel Sağlığı İyileştirir

Mentha spicata veya nane, çeşitli amaçlar için kullanılabilen aromatik bir bitkidir. Nane, yemeklere harika bir baharat gibi eklenerek lezzet arttırır ve  sakızlarda diş macunlarında, gargaralarda yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Ancak nane, biyoaktif kimyasallardaki doğal bolluğu sayesinde bol miktarda tıbbi kullanıma sahiptir. Bugün bile, mızrak baş ağrısı ve diş ağrısı gibi küçük ağrıları hafiflettiği, şişmeyi azalttığı ve sindirim problemlerini hafiflettiği bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, beyin fonksiyonunu iyileştirebileceğini de ortaya koyuyor.

 Beslenme Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir makalede , Amerikalı araştırmacılar nane özü ile uzun süreli takviyenin genç, fiziksel olarak aktif bireylerde bilişsel performansı iyileştirebileceğini bildirdi . Bitki sadece odaklanma yeteneklerini arttırmakla kalmadı, aynı zamanda bilgileri tutma ve işleme yeteneklerini de artırdı.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Nanenin beyin fonksiyonu üzerindeki olumlu etkileri

Önceki çalışmalar, nane özü takviyesinin, yaşa bağlı hafıza sorunları olan yaşlı yetişkinlerin (50-70 yaş) bilişsel performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bulmuştur . Araştırmacılar, genç nüfus üzerinde aynı etkiye sahip olup olmayacağını belirlemek için, 18-50 yaşları arasında 142 sağlıklı ve rekreasyonel aktif erkek ve kadını içeren randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma yürüttüler. Bu bireylere 90 gün boyunca 900 miligram nane özü veya plasebo verildi.

Araştırmacılar, bilişsel performanslarını bir bilişsel test pili kullanarak ve uyku, ruh hali ve yaşam kalitesini onaylanmış anketler kullanarak değerlendirdiler. Bu ölçümlerin değerlendirilmesi, takviyenin 0, 7, 30 ve 90. günlerinde gerçekleştirilmiştir.

Araştırmacılar, nane özü alan bireylerin, 30. ve 90. günlerde sürekli dikkatte iyileşme gösterdiğini bildirdi. Sürekli dikkat, uzun bir süre boyunca bir faaliyete odaklanma yeteneğini ifade eder . Bu bilişsel beceri, bireylerin tamamlanması uzun zaman alabilecek görevleri başarılı ve verimli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlar.

Aynı bireyler , plasebo alan bireylere kıyasla, takviyenin 7. gününde karmaşık dikkatde – bilgileri muhafaza etme ve kullanma yeteneği – iyileştirmeler gösterdi . Özellikle, değişen dikkat testi ve dört parçalı sürekli performans testlerinde araştırmacılar önemli gelişmeler gözlemlediler:  Bununla birlikte, ruh hali, uyku veya yaşam kalitesi açısından iki grup arasında anlamlı fark bulmadılar.

Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar , nane ekstraktı takviyesinin  genç, aktif bir popülasyonda bilişsel performansı geliştirdiği sonucuna vardı  .


Nane diğer sağlık yararları

Diğer şifalı otlar gibi nane, sağlığı geliştirici özelliklere sahip yararlı bitki besinleri bakımından zengindir. Örneğin, nane içindeki mentol kaslar üzerinde rahatlatıcı etkilere sahiptir ve irritabl bağırsak sendromunun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda etkili bir nazal dekonjestandır.

Nane ayrıca limonen ve cineol gibi bol miktarda vitamin ve antioksidan içerir. Her iki bileşik de anti-enflamatuar etkilere sahiptir. Bu arada, nane esansiyel yağındaki karvon, sindirim sistemindeki kas kasılmalarını engelleyerek sindirim rahatsızlıkları için iyi bir ilaç olabilir.

İşte nane çayı içmenin veya nane esansiyel yağı  uygulamanın diğer sağlık yararları :

  • Mide problemlerini hafifletir
  • Harika bir antioksidan kaynağı (örn. Rosmarinik asit , flavonlar)
  • Hormonal dengesizliği tedavi eder
  • Kadınlarda Yüzdeki tüyleri azaltır
  • Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır
  • Kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur
  • Stresi azaltmaya yardımcı olur
  • Relives artrit ağrısı ve Tansiyonu düşürmeye yardımcı olur
Güneşin Peşinden Git Çıktı! Aldınız Mı?

Kaynaklar :

Science.news
MedicalNewsToday.com
ScienceDirect.com
CogniFit.com
MS.org.au
Healthline.com
HerbSocietyBlog.Wordpress.com