Yaşa Bağlı hastalıkların ve Gıda Bozulmalarının Ardındaki İpucu Keşfedildi.

Bilim adamları yaşa bağlı hastalıklar ve gıda bozulmalarının arkasında yeni bir bağlantı keşfetti! Ozon bağlantılı egzotik molekül Kronik hastalıklar ,kanserler ve gıda bozulmalarında bile çalışıyor.

ABD Enerji Bakanlığı’nın Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndaki (Berkeley Lab) bilim adamları, yaşlandıkça kronik hastalıklar veya kanser geliştirme riskimizi ve gıdalarımızın zamanla nasıl bozulduğunu açıklamaya yardımcı olabilecek şaşırtıcı bir keşif yaptılar.

Dahası, Ulusal Bilimler Akademisi (PNAS) Bildirilerinde son zamanlarda bildirilen bulguları, atmosferimizdeki ozon kimyası ile hücrelerimizin hastalığı önlemek için kullanma yeteneği arasında beklenmedik bir bağlantıya işaret ediyor.

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Berkeley Lab’ın Kimya Bilimleri Bölümü Müdür Yardımcısı Kevin Wilson “Doğanın güzelliği, genellikle bir sistem boyunca benzer kimyaları kullanmaya karar vermesidir, ancak atmosferik kimya ile vücudumuzun kimyası ve gıda arasında ortak bir bağlantı bulacağımızı hiç düşünmedik” dedi. Wilson; “Çalışmamız, vücudumuzdaki hücrelerin-ve hatta yiyeceklerimizin-zaman içinde kirlilik gibi oksidatif strese ne kadar iyi tepki verebileceğini etkileyebilecek başka bir kimyasal yolu araştıran ilklerdendir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Doymamış Lipitlere Dikkat!

Vücudumuzun ,et, fındık ve avokado da dahil olmak üzere favori gıdalarımız ile, ortak çok şeyi var: bunlar hücre duvarları için önemli yapı taşları ,doymamış lipidler gibi organik moleküllerdir.

Doymamış lipidler ve karbonhidratlar ve protein gibi diğer organik moleküller, bir tür reaktif oksijen türü olan oksijen ve hidroksil radikalleri tarafından başlatılan otoksidasyon olarak bilinen bir zincir reaksiyonu nedeniyle zamanla yavaş yavaş bozulurlar. Hidroksil radikalleri, vücudumuzdaki ve yiyeceklerimizdeki doymamış lipitlere sinsice saldırır ve örneğin avokadoların en tazesini kahverengiye döndürür.

Hidroksil radikallerden vücudumuzun alacağı hasar, ancak, bir okside avokadonunkinden daha yıkıcıdır. Yaşlandıkça hidroksil radikalleri ve diğer reaktif oksijen türleri yavaş yavaş ama kesinlikle vücudumuzun doymamış lipidlerini zayıflatır.Bu tür geri dönüşümsüz hasar oksidatif stresi ve Alzheimer gibi kanser ve yaşa bağlı kronik hastalıkların gelişme olasılığını artırır.


Beklenmeyen bir bağlantı

Bilim adamları, onlarca yıldır, hidroksil radikallerinin tek başına doymamış lipidlere saldırarak çalıştığına inanıyorlardı.

Ama Wilson ve Araştırma Ekibi hidroksil radikallerine şaşırtıcı bir suç ortağı olduğunu bulduklarını söylüyor ve Adı ” Criegee intermediate.” Olarak adlandırıyorlar.

Criegee Ara maddeleri, ilk olarak kimyager Rudolf Criegee tarafından 1975’te otomobiller ve fabrikalar tarafından yayılan kirleticilerin atmosferimizdeki ozon tabakasıyla nasıl tepki verdiğini açıklamak için önerilen son derece reaktif, egzotik moleküllerdir.

2015 yılında, Criegee’nin çığır açan keşfinden yıllar sonra, Wilson ve ortak yazar Nadja Heine, Berkeley Lab’ın gelişmiş ışık kaynağında (als) doymamış lipidlerle hidroksil reaksiyonu sırasında karbon, hidrojen ve oksijen içeren moleküller olan “ikincil ozonitler” adı verilen bir kimyasal türü gözlemlerken şaşırdılar. (Heine, çalışma sırasında Berkeley Lab’ın Kimya Bilimleri bölümünde doktora sonrası bir araştırmacıydı.)

Araştırmacıları şaşırtan şey, ikincil ozonidlerin tipik olarak doymamış lipidlerle ilişkili olmamasıdır; daha ziyade, alkollerden elde edilen organik bileşikler olan atmosferik aldehitler ile Criegee Ara reaksiyonunun ürünleridir.
Wilson , “criegee Ara maddeleri, gıda, plastik ve vücudumuzdaki hücrelerdeki doymamış lipitlerin bozunmasında hidroksil ile çalışıyor mu?” Diye merak ettiklerini söyledi.


Çöpçü Avı

Criegee Ara ürünlerinin geçici bir varlığı olduğundan, onları doğrudan gözlemlemek zordur. Böylece araştırmacıların üzerinde sıfır eleme yöntemini kullandı.

Berkeley Lab’ın Kimya Bilimleri bölümünde doktora sonrası araştırmacı olan baş yazar Meirong Zeng, als’de ultraviyole ışık altında lipid nanodropletleri aydınlatmak için kütle spektroskopisi adı verilen bir teknik kullandı. ALS, çok çeşitli bilimsel disiplinlerde örneklerin mikroskobik yapısını ve kimyasal makyajını keşfetmek için düzinelerce eşzamanlı deneyleri desteklemek için X-ışını, ultraviyole ve kızılötesi ışık ışınları sağlayan DOE tarafından finanse edilen bir senkrotron tesisidir.

Zeng ,Lipid nanodropletlere sadece Criegee Ara maddeleri ile reaksiyona girdiği bilinen” çöpçü ” alkol moleküllerini eklediğinde, çöpçü moleküllerinin criegee Ara maddeleri ile reaktivitesinin bir sonucu olarak lipidlerin bozulma oranının belirgin bir şekilde yavaşladığını ve böylece onları etkisiz hale getirdiğini gözlemlediklerini söyledi.

Zeng, Criegee Ara ürünlerinin çöpçü molekülleri tarafından devre dışı bırakıldıktan sonra, reaksiyonun peroksite benzer ürünler verdiğini ve ikincil ozonitleri serbest bırakmadığını bulduğunuda belirtti. Araştırmacılar, bu sonuçların, lipid-hungry hidroksilin Criegee Ara maddeleri ürettiği ve daha sonra yeni bir hidroksil grubu doğurduğunu yeni bir lipid bozunma yolunun kanıtını sağladığına inanmaktadırlar; yeni oluşan hidroksil, yeni nesil criegee Ara maddeleri gönderir; ve döngü devam eder.

Wilson ayrıca “Bu bizi şaşırttı çünkü hidroksil radikallerinin hücrelere oksidatif hasara neden olduğu biliniyordu, ancak çalışmamızdan önce bilinmeyen şey, hidroksilin bunu Criegee Ara ürünlerinin oluşumu yoluyla yapmasıdır” diye ekledi.

Kronik hastalıklar, kanser ve gıda bozulması, hidroksil radikallerinin neden olduğu hücre hasarına bağlı olduğundan, araştırmacılar, criegee Ara ürünlerinin, yaşlandıkça hastalıklara karşı savunmasız hale getiren moleküler bozunmada da benzer bir rol oynayabileceğine ve bunun da aynı zamanda yiyeceklerin çürümesine de neden olduğuna inanmaktadır.


Antioksidanlar için yeni bir yol

Zeng, keşfin vitaminlerden doğal gıda koruyucularına kadar yeni bir antioksidan sınıfı için temel oluşturabileceğini söylüyor. Bu heyecan verici bir keşif, hücresel bozulma ve hastalığın arkasındaki mekanizmaların tamamen beklenmedik bir resmini vermekte.

Çalışanın sonuçları; Wilson,  criegee ara ürünlerinin; lipidlerin ve antioksidanların biyokimyasını daha iyi keşfetmeleri için ve hastalıkların önlenmesinden gıdanın korunmasına kadar birçok konuda ilham vereceğini umuluyor.

Araştırmacılar, bu döngünün insan hücrelerinde, gıdalar,plastikler ve yakıtlar gibi doymamış lipitler içeren malzemelerde nasıl çalışabileceğini daha iyi değerlendirmek için Criegee Ara/hidroksil reaksiyonunda oynayan elektronik yapılarının kuantum özelliklerini incelemek için Berkeley Lab’daki teorisyenlerle çalışmayı planlıyorlar.

Güneşin Peşinden Git Çıktı! Aldınız Mı?

Dergi Referansı

Meirong Zeng, Nadja Heine, Kevin R. Wilson. Evidence that Criegee intermediates drive autoxidation in unsaturated lipids. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2020; 201920765 DOI: 10.1073/pnas.1920765117

Kaynak: Sciencedaily.com