Tavuklarda Campylobacter’i tespit etmek için hava örneklemesi

Danimarka Teknik Üniversitesi, Ulusal Gıda Enstitüsü tarafından yönetilen bir proje, Campylobacter-pozitif tavuk sürülerini tanımlama olasılığını artırmak için bir test yöntemi geliştirdi. Campylobacter-pozitif sürülerin kesimhaneye gelmeden önce tanımlanabilmesi, üretim hattı boyunca çapraz kontaminasyondan kaçınmak için negatif sürülerden sonra kesilmelerini sağlamayı hedefliyor.

Yöntem Ocak 2018’de başlayan ve Haziran 2020’ye kadar devam eden bir AB projesi olan AIR-SAMPLE üzerinde çalışıldı.  İtalya’daki Istituto Zooprofilattico Sperimentale dell’Abruzzo e del Molise “Giuseppe Caporale”, İtalya’daki Veteriner Araştırma Enstitüsü Çek Cumhuriyeti, Polonya Ulusal Veteriner Araştırma Enstitüsü ve Norveç Veteriner Enstitüsü de araştırma ortaklarından.

Amaç, Campylobacter’in sınırlı ve biyo-gübrelenmiş broyler üretim operasyonlarında gözetim, izleme ve ortadan kaldırılması için düşük maliyetli ve çok amaçlı bir alternatif olarak hava örneklemesini geliştirmek ve doğrulamaktı. Mevcut yöntem dışkı örnekleri üzerine çalışmayı ve swap çubuk analizlerini kapsıyor ve bu analizler hem zaman hem de maliyet bakımından işletmelere avantaj sağlamıyor.

Statens Serum Institut’a göre, 2019 yılında şimdiye kadarki en yüksek Campylobacter enfeksiyonları kaydedildi. 2018 de 4.547 vaka kaydedilmiş iken 2019’da vaka sayısı 5.389 olduğunu bilinmektedir.

Güneşin Peşinden Git Çıktı! Aldınız Mı?

Mevcut standarda karşı yeni yöntem

AB’deki birçok tavuk üreticisi, bakterinin var olup olmadığını test etmek için çoraplara benzer bir donanım içeren bir yöntemini kullanıyor.

Testten sorumlu kişi ayakkabılarının etrafına gazlı bez koyar ve kümeste bir müddet gezer. Gazlı bez, 48 saat boyunca bir büyüme ortamına yerleştirilir, bu süre zarfında gazlı bezde tutulan bakteriler çoğalabilir.

Daha sonra bakterilerin büyümesine izin vermek ve sürüye Campylobacter bulaşıp bulaşmadığını belirlemek için 48 saat daha bırakılan agar plakalarına konur. Toplamda, üreticilerin bu yöntemi kullanırken sürülerinin pozitif olup olmadığını bilmeleri dört günden fazla sürmektedir.

Yeni test yöntemi ise sonuçlarını iki saatte verir. Bir tür mini elektrikli süpürge kullanır ve kümesten bakteri toplayan özel bir filtreyle donatılmıştır. Filtre, DNA’yı izole eden ve numunede ve hangi miktarlarda Campylobacter bakterilerinin bulunup bulunmadığını belirleyen bir PCR testi ile analiz edilir.

Araştırmacılar Kuzey, Güney, Orta ve Batı Avrupa’daki dört AB ülkesinde saha testi yaptılar. AYnı sahada klasik yöntem olarak bilinen gazlı bez şeklindeki çorap testini de uyguladılar.

Testler Norveç’te enfeksiyon bulamadı. Sonuçlar ayrıca, çorap örneklerine kıyasla yeni yöntemin Campylobacteri dört kat daha hassas ölçtüğünü gösterdi.

2010-2015 yılları arasında CamCon adlı önceki bir proje, hava örnekleme yaklaşımının çeşitli kanatlı hayvancılık koşullarında hassas, uygun maliyetli ve kullanıcı dostu olduğunu buldu.

AIR-SAMPLE, Aralık 2022’de sona eren Tek Sağlık Avrupa Ortak Programında bir projedir. Alman Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü (BfR), Fransız Gıda, Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (ANSES) dahil 40’tan fazla ortağı kapsamaktadır. ), Halk Sağlığı İngiltere, Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, İsveç Halk Sağlığı Kurumu ve Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü tarafından desteklenmektedir.

Kaynak: Foodsafety.com