Korona Virüs için Potansiyel Tedavi: Hindistan cevizi Yağı araştırılıyor

Hindistan cevizi yağı, kalp sağlığını iyileştirmekten beyin işlevini geliştirmeye kadar çeşitli sağlık yararları sağlayan bir süper gıda olarak  pazarlanmaktadır. Şimdi, Singapur ve Filipinler’den araştırmacılar koronavirüs hastalığının tedavisi için potansiyel kullanımını araştırıyorlar (COVID-19) .

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19 üzerinde binlerce onaylanmış vaka ile küresel bir acil durum ilan etti . Çin’in Wuhan şehrinde bulunan ölümcül hastalık, Güney Kore, Japonya ve Filipinler de dahil olmak üzere birçok ülkeye yayılmaya devam etti.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Filipinler’deki Ateneo de Manila Üniversitesi’nden profesör olan Fabian Dayrit, son zamanlarda hindistancevizi yağını yeni koronavirüs suşuna (SARS-CoV-2) karşı doğal ve güvenli bir antiviral ajan olarak kullanma olasılığını araştırdı.

Spring Hill Neonatoloji, Inc.’den Fabian Dayrit ve yazarlarından Mary Newport’a göre; ” Güvenliği önceden belirlenmiş olan koronavirüse karşı bir tedavi adayı varsa; koronavirüsüne özel olarak hedef proteaz enzimlerine karşı tasarlanan ilaçlar olmalıdır. Ancak, bu ilaçlar için testler aylarca sürebilir.”

Dayrit ve Newport’un makalesi, laurik asit (C12) ve türevi monolaurinin neden güçlü antiviral özelliklere sahip olduğunu açıklamak için üç mekanizma önermiştir. Önceki araştırmaların hem laurik asit hem de monolaurinin virüs zarının parçalanmasına katkıda bulunduğunu, virüsün olgunlaşmasını engellediğini ve viral proteinlerin konak hücre zarına bağlanmasını önlediğini iddia ediyorlar.

Araştırmacılar, hindistancevizi yağının ve türevlerinin hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde kullanılabilecek güvenli ve etkili antiviral bileşikler olduğunu kaydetti. Aslında, bu bileşikler hayvanlara sağladığı antiviral ve antibakteriyel koruma nedeniyle, genellikle tavuklar, domuzlar ve köpekler için veterinerlik takviyesi olarak kullanılırlar. Özellikle monolaurinin, tavukların kuş gribi virüsüne karşı korunmasında etkili olduğu gösterilmiştir.

Bu makale hindistancevizi yağı türevlerinin COVID-19 ile enfekte olan hastalar üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için klinik çalışmaların yapılmasını önermektedir.

Çalışma raporunda araştırmacılar “Hindistan cevizi yağı, laurik asit ve türevlerinin antiviral aktivitesi ve bunların genel güvenliği ile ilgili önemli bilimsel kanıtlar ve [COVID-19] için bir tedavinin bulunmaması nedeniyle, klinik çalışmaların enfekte olan hastalar arasında yapılmasını tavsiye ediyoruz. ” şeklinde belirtmişlerdir.

Araştırmacılar aynı zamanda“Bu tedavi uygun fiyatlı ve neredeyse risksiz ve potansiyel faydaları çok büyük.” demektedirler.


Ortak bir operasyon

Ateneo önerisi ışığında, Filipin Bakanı Sekreteri Karlo Nograles Singapur Ulusal Üniversitesi’nin SARS-CoV-2 viral suşuna karşı etkinliğini belirlemek için hindistan cevizi yağı (VCO) örneklerini test etmeyi kabul ettiğini açıkladı .

Nograles 24 Şubat Pazartesi günü yapılan basın toplantısında “… Önde gelen taraflardan biri – en iyi üniversitelerimizden birinde akademisyen – bu girişime öncülük ediyor ve Singapur Ulusal Üniversitesi VCO’yu COVID-19’a karşı test etmeyi kabul etti,” dedi. Şimdilerde hafta içinde test için VCO örnekleri göndermeye hazırlanılıyor.

Nograles’ın açıklamalarına yanıt olarak DOH Sekreteri Francisco Duque III, VCO’nun faydalı etkilerini de araştırdıklarını iddia ediyor. Bununla birlikte, VCO’nun etkinliği ile ilgili saygın çalışmaları duymuş olsalar da, WHO antiviral etkilerini doğrulayana kadar Filipinler’deki COVID-19 enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanamazlar.

Güneşin Peşinden Git Çıktı! Aldınız Mı?

Kaynaklar:

HealthImpactNews.com
Ateneo.edu
News.MB.com.ph