Bağışıklığı Destekleyen ve Koronovirüsünten koruyan Doğal İlaçlar

Coronavirüs (COVID-19) dünyanın çeşitli ülkelerindeki insanları enfekte etmeye devam ediyor . Hükümetler ve kurumlar yayılmasını geciktirmek ve kontrol altına almak için uğraşıyorlar. Ancak bir şeyi unutuyor gibi görünüyorlar: Bağışıklığı destekleyebilen süper gıdalar:  sarımsak veya C vitamini gibi koronavirüsü önlemeye yardımcı olabilecek doğal ilaçlar olma olasılığı çok yüksek!

Bu ölümcül virüs; her geçen gün insalığa korku salmaya devam ediyor. Özellikle Türkiye gibi salgın etkisinde olmayan ve Sağlık Kurumlarının efsanevi çalışmalarından dolayı içi rahat olan bölgelerde strese yol açmış durumda. (Bu yazı yazılırken  Ülkemizdeki vaka sayısı 6 oldu). Stres öyle bir boyuta ulaştı ki; maske, eldiven, kolonya ve çeşitli dezenfektanlar da olmadık fiyatlar gözlemlenmekte.

Ancak süper gıdalar bizimle. C vitamininin özellikle kış aylarında bize ne mucizeler sunduğunu bir çoğumuz biliyoruz. Şimdi kısaca bir özet geçelim. Süper gıdalara güvenip tedbiri elden de bırakmayalım!…


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Süper gıdalar koronavirüsten korumak için anahtar olabilir

Koronavirüs için tıbbi tedaviler veya aşılar geliştirme çabaları olsa da, virüse potansiyel olarak hitap edebilecek veya en azından enfeksiyonu önlemek için bağışıklığı destekleyebilecek doğal ilaçlar üzerinde araştırma yapmaya devam etmek gerek.

Koronavirüsün, “normal” koronavirüs enfeksiyonlarının önlediği aynı farmasötik veya doğal bileşiklere “benzersiz bir şekilde dirençli” olduğunu söyleyenler vardır. Çalışmalar aksini kanıtlayana kadar, benzer bulaşıcı hastalıklar için olası doğal tedavileri zaten tanımlamış olan mevcut çalışmaların yeniden değerlendirilmesindeki zararının olmayacağı da aşikar.

Dikkate değer başka bir şey, üst solunum yolu enfeksiyonlarının farklı virüs türleri ve bakteriyel aşırı büyümeden kaynaklanabilmesidir.

BioMed Research International dergisinde yayınlanan yüksek doz C vitamini ( askorbik asit ) ve üst solunum yolu enfeksiyonu (URTI)  üzerine yapılan 2018 meta-analizine göre , genellikle soğuk algınlığı olarak adlandırılan hastalıklara çeşitli virüsler neden olmaktadır.

Soğuk algınlığının yaygın semptomları şunları içerir:

  • Öksürme veya hapşırma
  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrıları veya ağrıyan uzuvlar
  • Boğaz ağrısı
  • Tıkalı veya akıntılı burun

Ancak, farklı virüslerin neden olduğu soğuk algınlığı benzer semptomları paylaştığından, farklı soğuk algınlığı, diğer URTI’ları ve influenza türlerini ayırt etmek zordur .URTI’lar tek bir aşamada teşhis edilebilir hastalık değildir. Aksine, URTI’lar yaygın soğuk algınlığı, bakteriyel farenotonsillit, viral farenjit, larenjit, herpangina ve faringokonjonktival ateş ile birlikte geniş anlamda bir grup hastalıktır.

URTI’lerin en az yüzde 70 ila 80’ine adenovirüs, koronavirüs, influenza, parainfluenza virüsü ve rinovirüs gibi virüsler neden olur. Kalan yüzde 20 ila 30’a bakteriler neden olmaktadır.

Dengeli bir beslenme programı uygulamak ve bağışıklığı destekleyen yiyecekler yemek ilk etapta hasta olmamak için anahtardır. Süper gıdalar sihirli tedaviler olmasa da, iyi yemek genel sağlığınızı artırmanıza yardımcı olur.

Koronavirüs enfeksiyonları için incelenen doğal maddeler arasında siyah çay, tarçın, resveratrol ve sarımsak bulunur. C vitamini takviyeleri almak ve C vitamini açısından zengin gıdaları tüketmek de bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olur.


Sarımsak bağışıklığı destekler

Veriler, sarımsağın sağlık yararlarının çoğunun, doğranmış, ezilmiş veya çiğnendiğinde oluşan kükürt bileşiklerinden kaynaklandığını göstermiştir. Böyle bir bileşik,  kesildikten veya ezildikten sonra taze sarımsakta kısa bir süre mevcut olan kararsız bir bileşik olan allisin’dir.

Bu keskin süpergenin sağlık yararlarında rol oynayan diğer bileşikler arasında dialil disülfür ve s-alil sistein bulunur.

Sarımsaktaki kükürt bileşikleri vücudunuza sindirim sistemi yoluyla girer. Bu yararlı bileşikler daha sonra güçlü biyolojik etkilerini uyguladığı vücudunuzun her yerine seyahat eder.

Ayrıca, sarımsak takviyeleri almak bağışıklık sisteminizin işlevini artırmaya yardımcı olabilir. Advances in Therapy  dergisinde yayınlanan 12 haftalık büyük bir çalışmadan elde edilen veriler,  günlük olarak bir sarımsak takviyesi almanın, bir plaseboya kıyasla soğuk algınlığı sayısını yüzde 63 azaltabileceğini düşündürmektedir.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, soğuk algınlığı semptomlarının ortalama uzunluğunun plasebo grubundaki beş günden sarımsak takviyesi grubunda sadece 1.5 güne düştüğünü bildirdi .


Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için C vitamini

Koronavirüs vakalarına ilişkin raporlar, yaşlı yetişkinlerin, özellikle zayıf veya zayıf bağışıklık sistemlerine sahip olanlar, duruma en savunmasız olanlar arasında olduğunu doğrulamıştır. C vitamini takviyeleri koronavirüse karşı yüzde 100 koruma garantisi vermezken, C vitamini açısından zengin gıdaları takviye etmek ve yemek, bağışıklığınızı desteklemeye yardımcı olabilir.

C vitamini, birçok meyve ve sebzede bulunan suda çözünür bir vitamindir. Vitamin güçlü bir antioksidandır ve cilt sağlığını ve bağışıklık fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olur.

Ayrıca kolajen üretmek için C vitamini gerekir. Vücudunuz C vitamini üretemediğinden veya depolayamadığından, dengeli bir diyet uygulamak eksikliği önlemek için önemlidir. C vitamini için mevcut günlük değer (RA) 90 mg’dır (TGK’ya göre 80 mg).

Yeterli C vitamini almamak anemi, diş eti kanaması, sık morarma ve enfeksiyonlar, zayıf yara iyileşmesi ve iskorbüt gibi eksiklik belirtilerine neden olabilir.

Koronavirüsten kaçınmak, uygun hijyeni korumak, sık sık el yıkamak, kalabalık alanlardan kaçınmak ve bağışıklık arttırıcı gıdalar tüketmek gibi çeşitli önlemleri içerir .

Ve bu durum için tedavi geliştirme çalışmaları devam ederken, ekstra bir porsiyon sarımsak veya portakal yemek zarar vermez, değil mi?

Güneşin Peşinden Git Çıktı! Aldınız Mı?

Kaynaklar :

GreenMedInfo.com

NCBI.nlm.nih.gov

Healthline.com