İşte daha fazla C vitamini almanızın 7 nedeni

C vitamini, metabolizma ve sindirim gibi birçok vücut fonksiyonunu destekleyen temel bir vitamindir. Yetişkinlerde , osteoporoz ve anemi gibi C vitamini eksikliğinin neden olduğu hastalıkları ve sağlık komplikasyonlarını önlemek için günde yaklaşık 65 ila 90 miligram (mg) C vitamini gerekir. İşte daha fazla C vitamini almanızın 7 nedeni…

Ne yazık ki, insan vücudu C vitamini depolayamaz veya üretemez. Bu yüzden birçok meyve ve sebzenin sağladığı C vitaminini kullanırız. Birçok sağlık uzmanı , beslenme programınızda portakal, domates, limon, brokoli, lahana ve biber gibi en az 12 mg C vitamini içeren yiyecekler bulundurulmasını önerir. Bununla birlikte, C vitamini eksikliği olan bireyler, genel sağlıklarını iyileştirmek için önerilen günlük alım miktarından daha fazlasını gerektirebilir.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

C vitamini kemik sağlığını destekler

Yeterli C vitamini alımının kemik yoğunluğunu arttırdığı, böylece kırık ve kemikle ilişkili hastalık riskini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. C vitamini, yaşlandıkça olabilecek osteoporoz başlangıcını tedavi etmede özellikle önemlidir.

C vitamini iskorbiti önler

Diyetinizde kalıcı bir C vitamini eksikliği iskorbüse neden olabilir . İskorbüt, sık morarma, kanama ve eklem ağrısı ile işaretlenmiş bir durumdur. Ciddi durumlarda, iskorbüt dişlerin düşmesine ve yaraların düzgün bir şekilde iyileşmesini engelleyerek enfeksiyona neden olabilir. Ek olarak, C vitamini eksikliği diş etlerinde anemi , spontan kanama, iltihap ve ülserlere neden olabilir .


C vitamini kollajen üretimine yardımcı olur

C vitamini, diş eti kanamaları, cilt yaraları ve kırılgan kemikler gibi kollajen üretimindeki problemlerle ilişkili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur. Kollajen, kemiklerin, kasların, cildin ve tendonların önemli bir bileşenidir. Vücudun farklı organlarını koruyan bir bariyer görevi görür ve cildin sağlam ve sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynar.

C vitamini metabolizmayı hızlandırır

Napoli Üniversitesi’nden araştırmacılar, C vitamininin Tip 2 diyabet teşhisi konan kişilerde kan şekeri ve kolesterol düzeylerini düşürdüğünü buldular . Amerikan Beslenme Koleji Dergisi’nde yayınlanan çalışma,  C vitamini uygulamasının vücuttaki serbest radikallerin miktarını azaltmaya yardımcı olduğunu da gösterdi.

C vitamini bağışıklığı artırır

Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, vücudu patojenlerden ve hastalığa neden olan serbest radikallerden korumak için bağışıklık sistemini güçlendirebilir. C vitamini ayrıca vücudu enfeksiyondan koruyan ve cildi güçlendirmeye yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır.


C vitamini soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir

Cochrane Sistemik İncelemeler Veritabanında yayınlanan bir çalışmada  , araştırmacılar, C vitamini alımının  burun akıntısı, tıkanıklık, öksürük , boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomlarını hafifleterek soğuk algınlığı şiddetini ve süresini azalttığını gösteren kanıtlar buldular .

C vitamini demir eksikliğini önlemeye yardımcı olur

C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek , vücudun demir emilimini artırmaya yardımcı olabilir . Demir ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretiminde de önemli bir rol oynar. Demir emilimi azalması anemiye dönüşebilme riski içermektedir. Bu nedenle, yeterli C vitamini alımı, anemi riskini azaltabilir ve kan demir seviyelerini artırabilir.

Yeterli C vitamini alımı, vücudu çeşitli hastalıklardan ve sağlık komplikasyonlarından korur. Diyetinize C vitamini açısından zengin gıdaları ekleyerek C vitamini eksikliğinden kaçının .

Güneşin Peşinden Git Çıktı! Aldınız Mı?

Kaynaklar :

MayoClinic.org
FruitsAndVeggies.org
SteadyHealth.com
MedicalNewsToday.com
TandFOnline.com
CochraneLibrary.com
HealthLine.com