Kolonya ve Dezenfektan Sıkıntısı Bitiyor: Etil Alkol Sevkıyatı Başladı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında benzine karıştırılması zorunluluğu ertelenen etil alkolde oluşan kapasite, kolonya ve dezenfektan üretiminin artırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığının takibiyle kozmetik sanayicilerinin kullanımına sunulmaya başladı.

Türkiye’de etil alkol üretimi Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı gözetiminde gerçekleştiriliyor.

Kurum, alkol piyasasına yeni üretici olarak girecek üretim tesislerine kuruluş, üretim ve faaliyet izinleri veriyor.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Benzine Karıştırılan Etanol Piyasaya Sürülüyor

Artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretimle karşılanması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu benzine yüzde 3 etanol karıştırma zorunluluğunu 3 aylığına ertelerken, Tarım ve Orman Bakanlığı da süreci yakından takip etti.

Ülkede etil alkol üreten tesis yetkilileriyle benzine karıştırılmayacak kapasitenin kozmetik sanayisine yönlendirilmesi için gereken görüşmeler yapıldı.

Sağlık Bakanlığı da etil alkolün kolonya ve dezenfektan üretimine uygunluğu konusunda olumlu görüş verdi.Dezenfektan ve Kolonya Talepleri Karşılanacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, etil alkol talep eden kozmetik sanayicilerinin kapasite raporu gibi teknik özelliklerini inceleyerek, yeterliliği uygun görülenlerin etil alkol taleplerinin karşılanmasını sağlayacak.

Bu aşamada, etil alkol denatüre edildikten sonra dezenfektan ve kolonya üretiminde kullanılacak. Böylece, söz konusu ürünlerde yaşanan hızlı talep artışının yerli üretim etil alkolle karşılanması sağlanacak.

Bakanlık, etil alkolün hangi kolonya ve dezenfektan üreticisi firmalara verildiğini de yakından takip edecek.

Bakanlık verilerine göre, Türkiye’de 13 firmaya ait 13 tesiste etil alkol üretimi gerçekleştiriliyor. Toplam yıllık üretim kapasitesi ise 188 milyon 811 bin litreyi buluyor. 44 firma ise bu alanda ithalat gerçekleştiriyor.

Güneşin Peşinden Git! O sizi ısıtacaktır…

Şuanda Durum Nedir?

Ülkemizde ilk koronovirüs vakasının gözlemlendiği gün itibariyle kolonya ve dezenfektana talep en üst düzeye ulaştı. Avrupa sahasında olduğu dönemde de kısıtlı satışlar vardı ama günümüz gibi yüksek ücretlerle satışı söz konusu değildi.

Şuanda halkın yoğun talebi dolayısıyla 200 ml’i 4,95 tl ye satılan kolonya 25- 30 tl arasında bir fiyata satılmakta. Dezenfektan da 90 tl’ye satılan dezenfektan bu gün itibariyle 275 tl’ye alıcı bulmakta.

Hammadde etanol (etil alkol) ise litre fiyatı 10-12 iken şu sıralar litre fiyatının  40 tl olduğu edinilen bilgiler arasında.

Kaynak: Tarimorman.gov.tr