Panik Yok! Stokta Yeteri Ürün Var

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarında besici, yetiştirici, sanayici ve tüketicinin ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda ürün bulunduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının ülkemizde enfekte olmaya başladığı günden bu güne; sürekli gıda stoklama çabasında olan bir durum sergiliyoruz. Halk olarak tereddüt etmekte kesinlikle haklıyız. Ancak; evvellinde gıda stoğu yapmak yerine Sağlık Bakanlığı tarafından öğütlenen tedbirleri uygulamakta fayda var!

Çok fazla gıda stoku durumuyla karşı karşıya kalınan  bir durumda olduğumuz için; bu gıdaların devamının olup olmadığı da merak konusuydu. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklama bu merakı giderdi.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Bakan Pakdemirli’nin açıklaması şu şekildedir:

“Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının ülkemizde görülmesi ile ülke genelinde alınan tedbirler bir ileri aşamaya taşınmıştır. Bakanlığımız, Ticaret ve Sağlık Bakanlıkları ile koordineli bir şekilde gerekli tüm önlemleri almaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Dünyada Koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığı tarihten itibaren olası senaryolar üzerinde çalışarak gerekli tedbirleri haftalar öncesinden almaya başladık. Temel gıda ürünlerinin üretim, stok ve tedarik zincirinde şuan için bir sıkıntı bulunmamaktadır. Önümüzdeki dönemde de herhangi bir olumsuz durum beklenmemektedir.”


Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarında besici, yetiştirici, sanayici ve tüketicinin ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda ürün bulunmaktadır.

TMO, hububat ve bakliyat satışlarına sezon sonuna kadar devam edecek.

Ayrıca TMO stoklarında yer alan pirinç, nohut ve mercimekler toptan satışların yanı sıra halkımızın uygun fiyatla tüketebilmesini teminen ülke genelinde yayılmış yaklaşık 150 TMO satış noktasında perakende olarak da satılmaktadır.

TMO işyerlerine erişim imkanı olmayan tüketicilerimiz ise https://www.epttavm.com online satış sistemi üzerinden ürünleri temin edebilmektedir. Bunun yanında kısa bir süre sonra hasat sezonu başlayacak olup mevsim koşulları dikkate alındığına üretim yönüyle bir sıkıntı görülmemektedir.

Pakdemirli “İç ve dış piyasalar yakından izlenmekte olup piyasaların sağlıklı işleyişi ve ihtiyaçlarına yönelik alınan her türlü tedbir halkımızla paylaşılacaktır” sözleri ile açıklamasını sonlandırmıştır.

Güneşin Peşinden Git Çıktı! Aldınız Mı?

Kaynak: Tarimorman.gov.tr