Anti-viral Laurik Asit Nedir?

Laurik asit çeşitli hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlarda, özellikle hindistancevizi yağı ve hurma çekirdeği yağında bulunan doğal olarak oluşan bir bileşiktir . Lenfatik portal sistemleri ile tüm vücuda taşınır .

Bir orta zincirli trigliserid (OZT) ya da bir yağ asidi olan laurik asit, kolayca sindirilebilir hale volanak sağlayan belirli bir kimyasal yapı ile karakterize edilir karbonhidratlara dönüşebilmektedir.

Uzun zincirli tryglicerides ile karşılaştırıldığında, laurik asit gibi MCT’ler porsiyon başına daha az kalori içerir. Beslenme Derlemesine göre laurik asit, uzun zincirli trigliseritler için gram başına dokuz kalori yerine gram başına sadece 8.3 kaloriye sahiptir .

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’ne göre, hindistancevizi ve hurma çekirdeği yağı yüzde 15’e kadar MCT içerir. İnsanlara, MCT’lerin alımını, günde önerilen beş ila yedi çay kaşığı yağ içinde olacak şekilde sınırlamaları konusunda uyarılmaktadır.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Laurik asitin sağlık faydaları

Laurik asit, antibakteriyel, mantar önleyici ve anti-parazitik özelliklere sahiptir. İnsan ve hayvanların burun ve derisinde yaşayan ve tedavi edilmezse pnömoniye neden olabilen metisiline dirençli Staphylococcus aureus’u (MRSA) tedavi edebilir.

Ayrıca genellikle kontamine yiyecekler yiyerek elde edilen Listeria monositogenlerden ve sindirim sisteminde büyüyen ve mide zarına saldıran Helicobacter pylori’den de kurtulabilir .

Laurik asit antiviral özelliklere sahiptir. Bu, laurik asidin, insan immün yetmezlik virüsü (HIV) veya edinilmiş bağışıklık eksikliği sendromu (AIDS) geçiren kişilerin semptomlarını hafifletme yeterliliğinde çok belirgindir. Virüsün ilerlemesini yavaşlattığı gösterilmiştir ve virüsün hamile anneden çocuğa bulaşmasını durdurabildiği bilinir.

Araştımacılar şu sıralar hindistancevizi yağı üzerine Koronavirüs etkilerini de yavaşlata bileceği üzerine çalışamalar yürütmektedir.

Laurik asit cilt için de iyidir. Sivilceden muzdarip insanlar, alternatif bir tedavi olarak kullanabilirler.

Laurik asit, vücudun kolesterol seviyelerini düzenlemeye de yardımcı olabilir. Nutrition Review’deki bir makalede, laurik asit gibi MCT’lerin, vücuttaki yüksek kolesterol seviyeleri nedeniyle arter duvarlarında plak birikmesine neden olan aterosklerozun başlamasını önlemeye yardımcı olabileceği söylenmiştir. 2007 yılında Metabolizma’da yayınlanan ayrı bir makalede , araştırmacılar mısır yağı yerine MCT takviyesi alan kişilerin daha düşük kan kolesterol seviyelerinden yararlandığını söylemiştir.


Laurik asit tarafından desteklenen vücut sistemleri

Laurik asit üreme sistemi için iyidir. En yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan ve antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilecek klamidyayı tedavi ettiği söylenir, ancak taşıyıcıda semptom göstermediği ve bir dişinin ciddi hasar görmesine neden olabileceği için tehlikeli olabilir.

Laurik asit solunum sistemine iyi gelir. Bronşit semptomlarını hafifletir. Son çalışmalar da covid-19 virüsüne karşı da etkin olabileceği düşünülmektedir.

Güneşin Peşinden Git! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar

PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
LiveStrong.com
WiseGeekHealth.com