Kahve’nin İnanılmaz Yağ Yakma Yeteneği

Yeni bir çalışma, kahvenin size sadece gün boyunca enerji vermekten daha fazlasını yaptığını gösteriyor. Nottingham Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen ve Bilimsel Raporlar (Scientific Reports) dergisinde yayınlanan çalışma, kahvenin hem laboratuvarda hem de insan çalışmalarında “kahverengi yağ” aktivitesini uyardığını buldu .

Araştırmacılar önce kafeinin kök hücreler üzerindeki etkisini test ettiler. Araştırmacılar, invaziv olmayan bir termal görüntüleme tekniği kullanarak katılımcıların kahverengi yağ dokusu (BAT) depolarını izledi.

Araştırmacılar daha sonra katılımcıların tek bir fincan kahve içmeden önce ve sonra yağ sıcaklık seviyelerini ölçtüler.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Obezite Mücadelesinde Bir Çözüm Olabilir

Kahverengi yağ hücrelerinin esas olarak boyun bölgesinde bulunduğunu bilen araştırmacılar birinin kahveyi içer içmez yaşadığı değişiklikleri gözlemleye bildiler.  Kahve tüketiminin sadece kahverengi yağ hücrelerinin ısısını arttırmakla kalmadığını belirtilen araştırmacılar; bu yağ hücrelerinin metabolik olarak da daha aktif hale geldiğini gözlemlediler.

Araştırmacılardan Symonds; Bir fincan kahve gibi bir şeyin kahverengi yağ fonksiyonlarımız üzerinde doğrudan bir etkisi olabileceğini gösteren ilk çalışma olarak kabul edilen bu araştırma obezitenin çözümünün bir parçası olabileceğini belirtmekte.

“Obezite toplum için önemli bir sağlık sorunudur ve ayrıca büyüyen bir diyabet salgına sahibiz ve kahverengi yağ potansiyel olarak bunlarla mücadelede çözümün bir parçası olabilir” dedi Symonds.


Bu Aktivasyonu Kafein mi Sağlıyor?

Araştırmacılar; kahverengi yağ hücrelerinde bu metabolik artışa neden olan kahve bileşiğini bulmak için; kafein takviyeleri kullanan ek takip çalışmaları yürüttüler.

Symonds’a göre olumlu sonuçlar elde edildi. Kafein; bu metabolik artış için uyarıcı görevi görüyor ve kahverengi yağın aktivasyonuna yardımcı oluyor. Ancak başka bir bileşenin de bu aktivasyonda görevli olup olmadığının da araştırılması gerekiyor.

Symonds ve ekibi şu anda etkinin benzer olup olmadığını test etmek için kafein takviyelerine bakıyor.

Symonds, “Hangi bileşenin bundan sorumlu olduğunu doğruladıktan sonra, potansiyel olarak bir kilo yönetimi rejiminin parçası olarak veya diyabetin önlenmesine yardımcı olmak için glikoz düzenleme programının bir parçası olarak kullanılabilir” demektedir.


Kahverengi yağ nedir?

Tıp uzmanlarına göre, kahverengi yağ vücutta bulunan yağ türlerinden sadece bir tanesidir.

Esmer yağ genellikle “iyi yağ” olarak adlandırılır, çünkü ısı üretebilir ve kalori yakarak makro besinleri metabolize edebilir. Bu, şeker ve yağdan fazla kalori depolayan “beyaz yağ” veya beyaz yağ dokusuna (WAT) tam tersidir.

Kahverengi yağ, vücudunuzdaki diğer yağlardan farklı bir şekilde çalışır ve genellikle soğuğa tepki olarak şeker ve yağ yakar ve ısı üretir. Kahverengi yağın aktivitesinin artmasının kan şekeri kontrolünü geliştirmesinin yanı sıra kan lipit seviyeleri üzerine de olumlu etkisi vardır.

Uzmanlara göre, kahverengi yağ çoğunlukla boyun bölgesinde bulunur ve miktarı genellikle beyaz yağ ile ters orantılıdır. Bu, genellikle, vücut kitle indeksiniz ne kadar yüksek olursa, o kadar çok beyaz yağa sahip olduğunuz ve vücut kitle indeksiniz ne kadar düşük olursa, o kadar kahverengi yağa sahip olduğunuz anlamına gelir.


Kahve’nin Olumlu Yanları var ama!…

Çalışmanın ümit verici sonuçları ve bu sevilen içeceğin belgelenmiş sağlık yararları göz önüne alındığında, kahve alımını arttırmayı düşünebilirsiniz. Ancak, bunu yapmanın uygun olmayabileceği ve kafeinin peskier(titreme ve sinirlilik.) yan etkilerinin de olduğunu unutmamakta fayda var. Kahvenin faydalarını almak ve zararlarından uzak kalmak için önerilen tüketim miktarını geçmemek gerekir.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Tıp ve Mühendislik profesörü David Agus CBS News’e verdiği röportajda kahve için, “Her şeyden önce, günde üç fincana kadar , herhangi bir zarar görmeden sağlık yararı olabilir,” dedi. Bu araştırma ekibinden bağımsız olan Agus; daha fazla kahvenin iyi olmadığı yönünde tüketicileri de uyarmaktadı.

“Daha fazlasını yapma. Daha fazlası daha iyi değil, ”dedi orijinal araştırma ekibine bağlı olmayan Agus.

Kafeinin yarılanma ömrü altı saat. Eğer saat gece 01:00 da kahve tüketirseniz 07:00’da seviyesi ancak yarıya inebilmekte. Uyuyor olsanız bile,  kafein yüzünden derin ve dinlendirici bir uyku olmayacağı bildirilmektedir.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

PsychologyToday.com
Nature.com
Nottingham.ac.uk
Healthline.com
CBSNews.com